Hollandalı şirket üçüncü havaalanı projesinden çekildi

İstanbul’un nefes almasını sağlayan ve biyolojik bir koridor görevi gören kuzey ormanlarını ve kuşların göç yollarını büyük ölçüde tahrip edeceği, bölgede yaşayan halkı evlerini terk etmeye zorlayacağı için tartışmalara yol açan üçüncü havaalanı projesinden haber geldi. Kuzey Ormanları Savunması, üçüncü havaalanı inşaatında pay almak isteyen Hollandalı bir inşaat ve emlak şirketinin projeden çekildiğini duyurdu.

TIKLAYIN: Üçüncü havalimanının beraberinde gelen 7 felaket

Kuzey Ormanları savunması tarafından yapılan açıklamaya göre ismi ve hangi projeyi üstlenmek istediği bilinmeyen Hollandalı bir şirket 2016 yılında projesine kredi almak ve sigortalatmak üzere köklü kredi kurumu Atradius Dutch State Business’a (ADSB) başvurdu.

ADSB’nin ekim ayında KOS’la üçüncü havaalanı projesine ilişkin irtibata geçmesi üzerine ADSB yetkilileriyle İstanbul’da görüşen KOS üyeleri, “Projenin bölge ekosistemi üzerinde bırakacağı kalıcı hasarları, projede yaşanan iş cinayetlerini, projenin kır ve kente etkisini ve projenin şeffaf bir şekilde ilerlemediğini” aktardıklarını açıkladı.

ADSB yetkilileri kredi desteğinin reddedilmesi üzerine Hollandalı şirketin projeden çekildiğini duyurdu. Hollandalı sivil toplum kuruluşu Both ENDS sonuçtan memnun olduklarını duyurdu ve şu açıklamayı yaptı: “Sivil toplum kuruluşu Kuzey Ormanları Savunması’nın (KOS) desteklediği yerel topluluklar ve Hollandalı destekçi örgütleri XminY ve Both ENDS bu gelişmeden memnunlar. Örgütler, şirketin projeden çekilmesinin bu mega altyapı projesi ile ilgili halkın kaygılarına kulak verilmesini sağlayacağını umuyorlar.”

Ulaştırma Bakanı “Proje etkilenmez” dedi.
Konu ile ilgili açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan iddialara yanıt verdi ve tek bir şirketin çekilmesinin projeyi etkilemeyeceğini belirtti. Evet, belki tek bir şirketin çekilmesi havaalanının yapılmasını engellemez ama küresel büyük şirketlerin böyle bir proje ile anılmak istememeleri hem kamuoyu algısını güçlendirir hem de diğer şirketler açısından örnek temsil eder.

Kaynaklar:
Diken
CNN Türk
Kuzey Ormanları Savunması
Both Ends

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Hayvanlar, Kent, Mimari, Topluluklar, Yeşil alanlar
Kedi evleri bu kampanya ile sadece kargo parasına

Evidea sadece kargo ücretine 10 bin adet kedi evini sokaklarda patileri üşüyen kedilere ulaştırıyor.

Kapat