IKEA Döngüsel Ekonomi ile büyümeyi hedefliyor

Dünyanın en büyük mobilya devlerinden biri olan IKEA bile aşırı tüketimin sonu geldi diyorsa, biz de rahatlıkla başka bir sistem keşfetmenin zamanı geldi diyebiliriz.

Son 60 yıldır, modern, düşük maliyetli ve kullanışlı mobilyalar yaparak büyüyen, dünyanın en büyük mobilya şirketlerinden olan IKEA’nın Sürdürülebilirlik Başkanı Steve Howard, tıpkı kırmızı et ve şeker tüketiminde olduğu gibi ev mobilyaları konusunda da bir üst sınıra ulaştık demiş.

Aslında Howard’ın kastettiği bir üst sınır değil, belki bir dönüm noktası. Bir marka düşünün ki, bu konuda dünya lideri, ve artık tüketicilerine tüketmeyin demek zorunda olduğunu hissediyor. İşin doğasına ters gibi geliyor ama öyle değil.

1234567866

IKEA Döngüsel Ekonomiyi benimseyerek büyümeyi, yani kendi içerisinde sistem değiştiremeyi hedefliyor. Sosyal sorumluluk projeleri ile IKEA son bir yılda 1 Milyar Euro’yu yenilelenebilir enerjiyeve iklim değişikliğinden etkilenen fakirlere yardım etmek için ayırmış. Ayrıca 2020’ye kadar tüm dükkanlarında ve fabrikalarında temiz kaynaklardan elde edilen enerji kullanmayı hedefliyorlarmış.

Tam detayları belli olmasa da, H&M ve Google gibi şirketlerinde katıldığı Döngüsel Ekonomi sistemi ile IKEA, genellikle moda ve kullanım süresinden daha uzun süre dayanan materyalleri tüketicilerden toplayarak, yeni ürünler yaratmayı planlıyor olabilir.

23456789

Materyallerin sadece geri dönüşümünü değil, yeniden kullanımını hedefleyen döngüsel ekonomi, aynı zamanda modüler bir tasarımı da hedefliyor. Bu yeniden dizayn edilebilen ürünlerin ötesinde IKEA’nın kendi ürünleri üzerinde sorumluluk alıp, kırık ve eski ürünlerin tamir edilerek veya bir üst sürüme yükselterek geri gönderilmesi anlamına da geliyor.

Gerçekten de döngüsel ekonomi ile içinde olduğumuz tüketim çılgınlığına başka bir boyut getirmek mümkün mü? IKEA yeni bir akım başlatabilir mi? Pek tabii ki.

Eskiden birşeyler bozulunca tamir edilirdi, kumaşı değişir, mobilya yeniden kullanılırdı, takas edilirdi, ama illa yenisi alınmazdı. Döngüsel ekonomi dediğimizi aslında yıllarca yapmışız, sonra bir yerde neden kolaya kaçtık?

Kaynak: The Guardian – We’ve hit peak home furnishings, says Ikea boss

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Kurumsal Sürdürülebilirlik
Vandana Shiva’dan insanlığa yeryüzü ve birbirimiz ile barış çağrısı

"Ekonomik kazanç yalnızca insanlık adına değil, toprak adına da yok oluşa neden oluyor"

Kapat