Cildinizi kışın olumsuz etkilerinden korumanın 4 yolu

Soğuk hava; moralimizi, sağlığımızı ve gündelik hayatımızı etkilediği gibi cildimiz üzerinde de etkili oluyor. Sert kış koşulları cildimizin ve dudaklarımızın kuruyup çatlamasına, saçlarımızın sağlıksızlaşmasına neden oluyor. Kışın bu olumsuz etkilerine karşı aldığımız önlem de çeşitli bakım ürünleriyle cildimizi, dudaklarımızı ve saçlarımızı korumak oluyor. Bu bakım ürünlerinin içerisindeki etken maddeler cildimiz tarafından hemen emildiğinden içeriklerine dikkat etmek ve nemlendirici olarak ne kullanacağımıza karar vermek bir hayli önemli. Kendinizi kış mevsiminin olumsuz etkilerinden korumanız için size dört sağlıklı önerimiz var.

1. Satın aldığınız ürünlere dikkat edin

87878

Nemlendiriciler: Kış mevsiminin olmazsa olmazı olarak görülen nemlendiricileri alırken birkaç basit noktaya dikkat ederek tehlikeli kimyasallardan uzak kalabilirsiniz. Nemlendirici alırken yoğun ve krem kıvamında olanları tercih edin. Bakım ürünlerine aroma vermek için birçok kimyasal kullanılır ancak çoğunlukla bunlar ürün etiketinde ‘aroma’ adı altında geçer ve içeriği belirtilmez. Bu yüzden kokulu nemlendiricilerdense kokusuzları tercih edin. Nemlendiricileri cildiniz nemliyken uygulayın. Çocuklar ve hassas cilde sahip olanlar için en iyi çözümün nemlendirici losyon yerine hindistancevizi ve kanola yağı gibi doğal yağlar olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Saç kremi: Satın aldığınız saç kreminin içerisinde propyl paraben ya da DMDM hydantoin olmamasına dikkat edin. Bunlar size hiçbir yararı olmayan zehirli kimyasallardır.

Dudak nemlendirici: Gün içerisinde bir şeyler yiyip içerken farkında olmadan dudaklarımıza sürdüğümüz kozmetik üründen yutarız, bu yüzden doğal dudak nemlendiricisi satın almaya özen göstermek gerekiyor. Retinyl palmitate ya da retinyl acetate içermeyen, petrol değil birkisel yağlarla üretilmiş dudak nemlendiricilerini tercih edin.

2. Güneşten korunun

8675875

Eğer karlı bir bölgede ya da su kenarında yaşıyorsanız kış ayları boyunca da güneşe karşı koruma sağlayan ürünleri tercih edin. Hava sıcak olmasa da karlı yüzeylerin ve suyun yüksek derecede güneş ışınlarını yansıtma özelliği olduğunu unutmayın. Doğru güneş kremini seçmek için burayı ziyaret edin.

BUNU DA OKU:  Sıcaklarda Gazpacho için

3. Evde yapın

76476

En güvenli koruyucu, içeriğini bildiğiniz ve kendi yaptığınız koruyucudur. Shea, hindistancevizi, argan, badem ve jojoba yağlarının mucizelerinden faydalanın. Evde yapabileceğiniz doğal cilt bakım reçetelerimize göz atın.

Saçınızı saç kremi yerine ılık su ve elma sirkesiyle nemlendirebilirsiniz. Evde yaptığınız bakım ürünlerini önce cildinizin küçük bir bölümünde test etmeyi unutmayın. Ev yapımı bakım ürünleri, ürünün bozulmasını geciktiren koruyucu kimyasallar barındırmadıklarından ömürleri marketten satın aldığınız ürünlerden daha kısadır. Evde hazırladığınız bakım ürünlerini birkaç ay içinde tüketin. Doku ya da kokusunda değişim görünen ürünleri kullanmayın.

4. Beslenmenize dikkat edin

young woman drinking with waterglass

Cildinizi nemli tutmanın en iyi yolu içerden beslemektir. Bol bol su için ve sebze ve meyve tüketerek cildinizin nemli kalmasını sağlayın. Böylece daha az kozmetik ürün kullanarak kimyasallara maruz kalma oranınızı da düşürmüş olursunuz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Genel, Gıda, Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Kozmetik, Şifa, Yeme İçme
Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 4 probiyotik kaynağı

Kış hastalıklarına karşı iyi bakterilerinizi aktive edin.

Kapat