İki malzemeli, ev yapımı Hindistan cevizli scrub

Scrub, son yıllarda cilt temizliği ve yenilenmesi için birçok insanın başvurduğu bir yöntem haline geldi. Cildin hemen her bölgesine uygulanabilen scrub’lar üst derideki ölü derileri temizleyerek cildin hava almasını ve pullanmanın engellenmesini sağlıyor.

Siz de yalnızca iki malzeme ile koruyucusuz, parfümsüz, boyasız kendi scrub’ınızı yapabilirsiniz. Hem de çok kısa sürede.

Hindistan cevizi scrub’ı, yağlı hindistancevizi ve şeker veya tuz gibi doğal bir eksfolyantın (pullanma önleyici) gücünü kullanarak ölü deri hücrelerini epidermisten uzaklaştırmaya ve yeni cildi esnek ve pürüzsüz hale getirmeye yardımcı olur. Hindistan cevizi nemi hapsetmesi, serbest radikallere karşı koruyucu bir bariyer sağlaması, tahrişi ve kızarıklığı yatıştırması, cildi antioksidanlarla beslemesi nedeniyle yaygın olarak kullanılan bir doğal güzellik bileşenidir.

En temel mutfak malzemelerinden ikisini kullanarak evde Hindistan cevizi bazlı bir eksfoliyant hazırlayabilirsiniz. Hoş bir koku için, bazı aromaterapi esansiyel yağları veya vanilya özü ve baharatlar da ekleyebilirsiniz.

Bu ev yapımı Hindistan cevizi scrub’ı, ana akım güzellik ürünlerinde kullanılan atıklar ve kullanılan toksik bileşenler göz önüne alındığında, inanılmaz derecede basit, uyarlanabilir, ucuz ve mağazadan satın alınan versiyonlardan çok daha çevre dostudur.

Hazırlama süresi: 15 dakika

Malzemeler:
Katı ve yumuşak halde 1,5 fincan Hindistan cevizi yağı
1 fincan esmer şeker

rünlerinde kullanılan atıklar ve kullanılan toksik bileşenler göz önüne alındığında, inanılmaz derecede basit, uyarlanabilir, ucuz ve mağazadan satın alınan versiyonlardan çok daha çevre dostudur.

Hazırlama süresi:
15 dakika

Malzemeler:
Katı ve yumuşak halde 1,5 fincan Hindistan cevizi yağı
1 fincan esmer şeker

Yapılışı:
İki malzemeyi orta büyüklükte bir kaba koyun ve mikserle orta derecede on dakika karıştırın. Mikseriniz yoksa çatal ya da patates ezici de kullanabilirsiniz.

BUNU DA OKU:  Bildiğimiz Dünyanın Sonu çok yakında geliyor

Hazırladığınız scrub’ı hava almayan bir kaba koyun ve Hindistancevizi yağının erime sıcaklığı olan 23 derecenin altında bir sıcaklıkta muhafaza edin. Erirse soğuk bir yerde yeniden katı hale getirin ve kullanmadan önce parmağınızla karıştırın.

Kaynaklar:
Science Direct
Hindawi
Treehugger

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Genel, Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Kozmetik
Bizim büyük felaketimiz: 2021 yangınları

Dev orman yangınları, ani ve aşırı yağışlar, seller, hızla eriyen buzullar... Dünya neredeyse her yıl bir öncekinden daha fazla felaketle...

Kapat