İklim değişikliği maalesef çikolatasız bir haftasonu demek

İklim değişikliğinin insanlık için gelmiş geçmiş en büyük sorunlarından biri olduğuna şüphe yok. Yükselen deniz seviyeleri, orman yangınları, anlık şiddetli yağmurlar ile oluşan sel felaketleri… Şöyle sinir atmak için güzel bir haftasonuna ihtiyacınız var değil mi? Söylemek biraz zor geliyor bize ama maalesef o güzelim haftasonunuz da iklim değişikliğinin kurbanı oluyor.

İş çıkışı

Her ne kadar biliminsanları sera gazlarının iklim değişikliği olan bağını ve etkisini binlerce raporda ve hatta kesin rakamlarla belirtmiş olsalarda, kimse bize yazın içilen o soğuk biranın tadının artık daha acı olacağından bahsetmedi.

12454634134123

Biraya tadını rahyâsını veren şerbetçi otu, Guiness Birasının da sahibi olan Diageo şirketinin ve diğer 42 şirketin beraber açıklamasının da belirttiği gibi, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye gibi ülkelerde “insanlığın etkileri ile oluşan iklim değişikliğinin sonuçlarından dolayı” artık %250 daha az üretilmekte. Bu da daha az ve daha acı bira demek.

Güzel Havalar

Haftasonunun asıl belirleyicisi güzel havalar aslında; parkta küçük bir gezinti mi yoksa evde güzel bir kitap mı?

İklim değişikliğinin sıcak havalara yol açtığı doğru ama aklınıza hemen kumsal deniz falan gelmesin. Sıcak hava aynı zamanda daha fazla su tutar, yani bu da iklim değişikliğinin aynı zamanda daha fazla ani yağmur getireceği anlamına geliyor.

1231421321355

Yani öyle bir iki haftadan plan yapıp kumsala kaçayım derseniz, küs küs oturup pencereden denizi izleme olasılığınız da var. Neyse o da güzel.

Başbaşa bir yemek

Yemeğe gidelim dediniz, deniz ürünleri de çok güzel tabi, hele hele o ahtapot, o midye yok mu o restoranda, çok güzel.

Güzel de, iklim değişikliğinin deniz ve okyanusların asidik değerini Sanayi Devriminden beri %25 yükseltmesi, o midyeli paellayı, ahtopot salatasını bir daha menüde görmemeniz demek olabilir.

BUNU DA OKU:  Tesla 1 Trilyon Dolara Çıkarken Elektrikli Araba ve Batarya Teknolojilerine Yatırımcı Akını

42364334

Balık yiyelim dediniz, zaten Türkiye’de bir türlü yavru balık avlamaktan vazgeçmeyenler Denizin Prensi Lüferin üremesini engellemek için elinden geleni yapıyor. Gelecekte onun da ne olacağı meçhul.

Ya da deniz ve et ürünlerini tercih etmiyorsunuz diyelim, vegan ve vejeteryan yemeğinizin yanında şöyle güzel bir şarap içelim derseniz Türkiye, Fransa, Şili, Avustralya ve de Kaliforniya’da yapılan şaraplar artık bölgenin aşırı sıcak ve kurak olması nedeni ile üretilemez duruma gelebilir.

77654567876543

Ama merak etmeyin sıcaklıklar artıkça şarap üretimi daha kuzeye kayacak, artık gelecekte bir bardak İsveç şarabını garsona sorabilirsiniz. Çünkü İsveçlilerin fermante olan her şeyi çok güzeldir di mi? (Bknz. Surströmming)

Tatlı da ne güzel olur şimdi

Ya da pazar sabahı bir kahve ve yanında çikolata yedim mi hafta sonu benim dediniz. Keşke demeseydiniz.

Maalesef dünyanın artık çikolatası da, kahvesi de tükenmekte. Çünkü iklim değişikliği ve adil olmayan ücretler tarım işçilerini kahve ve kakao gibi bitkilerden daha fazla getirisi olan, yetiştirmesi daha kolay bitkilere yönelmesine yol açıyor.

67876543456

İki ürünün de sorunu iklim değişikliği ile beraber daha sıcak havaların gelmesi. Son 40 yılda kakao üretimi yapılabilecek topraklar %40 oranında küçüldü, sulak alanları seven kahve ise Brezilya ,Honduras ve Vietnamda kuraklıktan dolayı aynı sorunu yaşıyor. Kahve üreticilerinin bir günlük ücreti ile yarım bardak cappucino alamaması da ayrı bir dert zaten.

Anlayacağınız çok dertliyiz, bir haftasonumuz vardı diye seviniyorduk. Neyse iklim değişikliği ile ilgili güzel şeyler de oluyor aslında. Hadi biraz iyi haber okuyalım da keyfimiz yerine gelsin değil mi?

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Etkinlikler, Gıda, Gıda Gündemi, İklim Değişikliği, Kent
IKEA’nın çevre yatırımı tüm İsveç’inkinden fazla

IKEA, çevre konularına 1 milyar dolar bütçe ayırdığını açıkladı. Bu planıyla parçası olduğu İsveç'te devletin tüm ülke adına ayırdığı sürdürülebilirlik...

Kapat