İklim değişikliğini hızlandıran korkunç gerçek yayınlandı

Dün “Kritik Eşik” kitabının yazarı arkadaşım Taner Aksel’den bir e-posta geldi. Kitabında da yazdığı teorilerden birinin gerçekleştiğini ve iklim değişkliğinin hiç görmediğimiz kadar hızlanacağını söylüyordu. E-postada The Independent’ta yer alan haberin bağlantısını da verdiği için sizinle bu haberi paylaşmak istedim.

Bilim adamları Arktik Denizi’nde yaptıkları araştırmalar sırasında karbondioksitten %20 daha etkili bir sera gazı olan metan gazının çarpıcı ve eşi görülmemiş bir şekilde fokurdayarak havaya karıştığını gözlemlediler. Metan gazının su yüzüne çıkan miktarı ve büyüklüğü ile şaşıran Rus araştırma takımı 20 yıldır Kuzey Rusya Doğu Sibirya Arktik Sahanlığındaki deniz yatağında araştırmalarını sürdürüyorlar. Independent gazetesiyle yaptığı röportajında Rus Bilim Akademisi Uzakdoğu başkanı Igor Semiletov Arktik Deniz’inde daha önce buna benzer kuvvette metan gazı çıkışını gözlemlemediklerini söyledi. Daha önceleri onlarca metre genişliğinde üflenti şeklinde yapılanmalar görmüştük ancak bin metreden daha fazla çapta kuvvetli ve devamlı bir yapılanma ile karşı karşıyayız. Hayrete düştük. Nispeten araştırma yaptığımız küçük bölgede yüzün üzerinde bu olayla karşılaştık ancak daha büyük bir bölgede eminim binlercesi ile karşılaşacağız. Yüzlerce milyon ton metan gazının Arktik donuk toprağının altında saklandığını tahmin eden bilim adamları bu bölgenin anakaradan nispeten daha sığ olan Doğu Sibirya Arktik Sahanlığına kadar uzanmakta olduğunu ve yaz mevsiminde eriyecek olan Arktik buzullarla birlikte bölgede ısının hızla artacağı ve Sibirya’nın sürekli don altında kalan topraklarını da eriterek sıkışmış metan gazının oldukça hızlı ve şiddetli iklim değişikliğine yol açacağından korktuklarını belirttiler. 2010 yılında Dr Semiletov ve takımının raporlarında bölgede yıllık sekiz milyon ton civarında metan gazı salımı olduğu ancak son bulgularla bu taminlerin oldukça düşük rakamlarda kaldığı düşünülüyor. 2010 yazı sonunda Academician Lavrentiev Rus araştırma gemisi Doğu Sibirya sahili açıklarında 10,000 mil karede yaptığı araştırmada dört adet oldukça hassas aygıtlarından sismik ve akustik “kaynak”lar ya da deniz yatağından yüzeye sızan kabarcıklar tesbit ettiler. Dr. Semiletov’un geçen hafta San Francisco’da Amerikan Jeofizik çiler toplantısında yaptığı açıklamaya göre 115 istasyon noktada büyük ölçekli metan bölgelerine rastlanılmış ve atmosfere karışan metan miktarının yüz kat fazlası olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: http://www.independent.co.uk/news/science/vast-methane-plumes-seen-in-arctic-ocean-as-sea-ice-retreats-6276278.html

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Hayat, İklim Değişikliği, Sanat ve Tasarım
350’den Gerze’ye destek

Gerze halkının son üç yıldır yaptığı ama hakettiği ilgiyi görmeyen eylemine bir destek de 350 organizasyonundan geldi.

Kapat