İndigo Shibori ve Doğal Boyama Atölyelerinden birine ücretsiz katılma şansı yakalayın

Doğala dönüşle tekrar ivme kazanan doğal boyama yöntemleri yarattıkları birbirinden güzel, ilham verici ve zevkli eserler ile göz kamaştırıyor, kimyasal boyaların güçlü bir alternatifi olarak yükseliyor.

Kendinizin de uygulayabileceği bu tekniklerin ayrıntılarını öğrenmek için ödüllü grafik tasarımcısı ve sanat yönetmeni Aslı Smith’in kurduğu Heliotropic Studio 18 ve 24 Şubat tarihlerinde iki farklı doğal boyama atölyesi düzenliyor.

Aşağıda detaylarını bulabileceğiniz bu iki eğitimden birine düzenlediğimiz bir yarışma ile ücretsiz katılma şansını yakalayabilirsiniz.

Bunun için:

  1. Yeşilist Instagram hesabını takip edin.
  2. Heliotropic Studio Instagram hesabını takip edin.
  3. Yarışma gönderisinin altına hangi etkinliği tercih ettiğinizi yorum olarak bırakın.
  4. Yapılacak çekilişten sonra etkinlik için ücretsiz katılım hakkı kazanın.
  5. Katılım 14 Şubat 2018 Çarşamba günü saat 15:00’da sona erecektir.

Atölyeler:

18 Şubat Pazar: İndigo Shibori Boyama Atölyesi

Saat: 13.00 – 16.00

Yer: Bostancı Mah. Vukela Cad. No:34/3 Yılmazlar apt. A Blok Kadıköy/İstanbul

Atölye Ücreti:200 TL

Sihirli indigo mavisine bu atölye çalışmasıyla kavuşuyoruz. Katılımcılar bir doğal boyama yöntemi olan organik indigo vat’ını hazırlamanın inceliklerini öğrenip ve bu indigoyla shibori boyama tekniğini kullanarak özgün desenler oluştururlar.

Shibori, tekstil üzerinde desen yaratmak için kullanılan çok eski bir Japon tekniğidir. Bu atölye çalışmasında bağlama, katlama, dikme, sıkıştırma ve buruşturma gibi çok farklı teknikleri kumaşlara uygulayıp, boyaya batırarak, kumaşlar üzerinde özgün desenler oluşturacağız.

Ortaya çıkan shibori desenli ürünler(kumaş peçete seti), katılımcılara ait olacaktır. Deneme yapmak istediğiniz açık renkli kumaşı(yün, ipek, koton ya da keten) yanınızda getirebilirsiniz.

Etkinliğin Facebook sayfası için buraya tıklayın.

24 Şubat Cumartesi:  Doğal Boyama Atölyesi I

Saat: 13.00 – 17.00

Yer: Bostancı Mah. Vukela Cad. No:34/3 Yılmazlar apt. A Blok Kadıköy/İstanbul

Atölye Ücreti:300 TL

Doğal boyama, toksik olmayan, çevreye duyarlı bir şekilde renk elde etme yöntemidir. Doğanın sunduğu zenginlikleri onurlandıran, uygulaması keyifli bir süreçtir.

Bu atölye çalışmasında, doğal kumaş boyama tarihi ve modern doğal boyamacılık uzerine bilgi edinip, kumaş secimi, ve kumaşın boyama işlemine hazırlanması (mordanlama), bitki ve bitki ekstreleriyle kumaş boyama, ve boyayı kumaşa fixe etmeyi öğreneceğiz.

Aynı zamanda ekolojik ve bohça baskı gibi bazı modern desen yaratma tekniklerini deneyimleyeceğiz. Katılımcılar bu atölyeden kendi doğal boyanmış renk paletleri ve doğal yöntemlerle yaptıkları baskılar ve Heliotropic Studio doğal boyama kitapçığı ile ayrılacaklardır.

Atölye calışması 4 saat sürecektir. Sunum ve slayt gösterimi olacaktır. Malzemelerin hepsi Heliotropic Studio tarafindan tedarik edilecektir. Hem teorik hem pratik bilgi verileceği için not defterlerinizi yanınızda getirmeyi unutmayınız. Atölye esnasında denemek isteğiniz materyaller varsa, önceden danışmak suretiyle, yanınızda getirebilirsiniz.

Etkinliğin Facebook sayfası için burayı tıklayın.

Önceki yazıyı okuyun:
Sevgililer gününe özel alternatif ve çevre dostu 8 hediye

Gereksiz ambalajlardan, tek kullanımlık ürünlerden uzak durmak isteyenler için; hem yardım kuruluşlarına destek verebilecekleri hem de gezegene dost alternatif sevgililer...

Kapat