Istanbul Design Week ikiiii

Design Week’i arkamızda bırakıp gündelik koşuşturmacaya geri döndük. Hafta boyunca Galata Köprüsü civarına sığamayıp Taksim Meydanı’na kadar taşan muhteşem tasarımlar, konferans ve atölyelerin tadı damağımızda kaldı.

Bu yıla kadar tasarım haftasının şehrin çehresini değiştirdiğine pek tanık olamamıştık, dolayısıyla ben de beklentilerimi düşük tutuyordum ama arada kesilen elektrikleri, özensizce yerleştirilmiş kabloları ve profesyonellikten nasibini pek alamamış organizasyonu görmezden gelirsek IDW bu yıl beni şaşırttı diyebiliriz.

human-cities

 

Human Cities başlı başına bir olaydı zaten, herkesin favorisi olmasını bekliyordum ama Galata Kulesi’ndeki ziyaretçilerin tepkilerine bakılırsa en yüksek puan alan etkinliklerden biri Good 50X70 oldu.

Good 50X70 atölyelerinde üretilen çalışmaların sergilendiği bölüme ilgi büyüktü. Bu organizasyonun arkasında Recyclart olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Recyclart yıllardır bayıla bayıla takip ettiğim bir oluşum. Eski ve kullanılmış objeleri bambaşka alanlarda değerlendirerek yepyeni kullanım alanları yaratan internet sitesini her daim kontrol etmekte fayda var. Böyle yaratıcı işlere imza atan Recyclart’ın yeşil mesajlar içeren Good50X70 sergisi de aklımıza kazındı kaldı.

Merakla beklenen bir diğer etkinlik de Kitchen Ecology idi. Kuratörlüğünü Designboom’un üstlendiği Kitchen Ecology’de modern evlerin merkezi halina gelen şık mutfaklara akılcı çözümler sunuldu. Basit tekniklerle organik yemek pişirmeden elektrik kullanımını azaltmaya, muhteşem tariflerden sürdürülebilir ürün kullanımına kadar pek çok tüyo içeren Kitchen Ecology mutfağına meraklı yüzlerce insanı bir araya getirdi, ağızlar sulandı, gözler bayram etti.

Kısaca IDW şehrin göbeğinden rüzgâr gibi esti geçti, mesajlar alındı, tasarımcılara hayranlığımız bir kat daha arttık ve IDW 2011 ajandamıza daha şimdiden eklendi.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Etkinlikler, Hayat, Kent, Mimari, Sanat ve Tasarım
Istanbul Design Week biiir

Istanbul Design Week 2010

Kapat