İstanbul’a yakın mavi bayraklı 11 plaj

İklim değişikliği de sağolsun, bu yaz resmi olarak diğer yazlara oranla daha sıcak olduğu kesinleşti. İstanbul’da beton ormanının içinde yaşayanlar ise dengesiz ve plansız şehirleşme ile havasız kalan evlerinde ve ofislerinde klima ve vantilatörlere bağımlı hale geldiler.

Uzun tatillerde bu döngüden çıkıp, sahil kenarlarına gitseniz de, sadece haftasonu için yakınlarda gidecek yer düşünemiyorsanız, sizin için İstanbul’a en yakın mavi bayraklı plajları listeledik.

BUNA DA BAKIN: Bu yaz cildinizi korumanız için 5 öneri 

Mavi Bayraklı plajlar tamamı ile güveneceğiniz sağlıklı plajlardan çok daha fazlaözelliğe sahip. Mavi Bayrağı almak için düzenleyeceğiniz ekolojik bilinçlendirme etkinlikleri düzenlemeniz, deniz içi yaşamı izleyecek komiteler oluşturmanız ve plaj alanına bisiklet yolları ve toplu taşıma hizmetleri ile ulaşım sağlamanız gerekir.

1985 yılında Fransa’da başlayan ve Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı(Fee) tarafından yürütülen bu uluslararası girişim çevre yönetimi ve bilincini, donanım ve güvenlikle birleştiriyor. Mavi Bayrak’ın Türkiye’de ise Turizm Bakanlığı önderliğinde, Mavi Bayrak Programı’nın ülkemizde de başlatılabilmesi amacı ile 1993 yılında kurulan, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından yürütülmektedir.

Bu güzel girişimi desteklemek ve tadını çıkarmak için sizde aşağıda listelediğimiz İstanbul’a en yakın plajları ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul:

İstanbul’un tüm mavi bayraklı kumsallarının bulunduğu ilçe Şile’dir. Şile, yaklaşık 10 km.lik bir kumsala sahiptir. Şile’nin kumsal olarak 3 plajı bulunmaktadır.

1. Ayazma Plajı

234233333

2. Ağlayankaya Plajı

23534642677

3. Şile Resort Hotel

32423454356666

4. Uzunkum Plajı Orta Nokta

831966140Uzunkum Plajı Orta Nokta

5. Ayazma Kumbaba Mevkii Plajı

793917167sile-kumbaba-plaji-01

Şile iç kısımlardaki güzellikleriyle doğayı seven ziyaretçilerine görsel bir şölen sunarken, ince kumlu uzun sahili de, doğal bir plaj olarak yazın kalabalık insan topluluklarını ağırlar.

Şile kıvrımlı koylardan oluşan 60 kilometrelik bir sahil şeridine sahiptir.

BUNU DA OKU:  Freecycle İstanbul

Tekirdağ:

1. Şarköy Belediye Plajı

2432546353652323

2. Şarköy Belediyesi 2. Nolu Plaj

324244

Yalova:

1. Çınarcık- Kumluk Plajı:

9973992784022455

Çınarcık Yalova’nın en çok tanınan, merkeze uzaklığı 16 km olan tatil bölgelerinden biridir. Çınarcık-Esenköy sahilleri, denize girmek için en çok tercih edilen sahil bandıdır. Çınarcık-Esenköy arasında bulunan “Kumluk Plajı” kumsalı ve altyapısıyla yoğun olarak denize girilen plajlardan biridir.

2. Çınarcık- Serander Aile Tatil Merkezi Plajı

660565837

Kocaeli:

1. Cebeci Halk Plajı

25508145

2. Altınkemer Halk Plajı

325575236222

Karamürsel Altınkemer Halk Plajı; Doğu Marmara bölgesinde Kocaeli iline bağlı ve İzmit körfezinin güney kıyısında yer alan Karamürsel İlçesinde bulunmaktadır.

Karamürsel İlçe merkezine 1 km mesafede bulunan plaj, sanayi tesislerinin ilçede yer almaması ve evsel arıtmaların % 100 oranında arıtılmasının sağlanması sebebi ile evsel ve endüstriyel kirlilikten etkilenmemektedir.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Ekoturizm, Hayat, Kent, Spor, Yeşil alanlar
Doğal Olarak Genciz! Ekolojik Okuryazarlık Projesi

Doğal Olarak Genciz! Ekolojik Okuryazarlık Projesi, bir ilki daha gerçekleştirerek paylaşım, tartışma, eğlence ve ilham dolu bir Gençlik Kampı düzenliyor.

Kapat