İstanbul’a yakın sekiz yeşil kaçış noktası

Zamanı biraz yavaşlatmak, şehirden uzaklaşıp derin bir nefes almak… Istanbul’da yaşarken yeşile doymak, güneinş doğuş ve batışına göre hareket etmek oldukça güç olsa da şehrin yakınlarında yer alan kaçamak noktalarıyla ‘an’da kalmak mümkün. Haydi gidelim bu hafta sonu yakın bir yere güneşin batışını tepelerin ardından veya deniz kenarında izleyelim diyenler için şehre yakın sekiz kaçış noktası seçtik.

#1 Grandma’s Wonderland – Silivri

İlk durağımız şehirli bir ailenin kendi evine, toprağına geri dönme hikâyesini de içinde barındıran Silivri’nin Akören köyü yolunda konumlanan Grandma’s Wonderland. Çiftlik 40 bin metrekareye yayılmış olup içinde tavuktan ördeğe kediden kaza bir sürü hayvan ve bitki ile huzur içinde yavaşlatılmış bir yaşam sürdürülüyor. Dilerseniz şarap ve yemek üretimine katılıp güneşin batışında yoga ve meditasyon yapabileceğiniz gibi, The Barn isimli restorantlarında çiftlik kahvaltısıyla da keyfinizi tamamlayabilirsiniz.

#2 Palivor Çiftliği – Kırklareli

Bulgaristan sınırına yakın Kırklareli’nin Demirliköy ilçesinde yer alan Palivor Çiftliği Istranca Ormanı’nın içinde yer alması sebebiyle tabloları aratmayan bir güzelliğe sahip. Çiftliğin başlangıç fikri, modern hayatın getirdiği imkaânlardan yararlanırken, doğadan ve topraktan uzaklaşan hayatı yeniden yakalamak, gelecek nesillere eşsiz bir miras bırakmak. Ürettikleri ürünleri şehirde de bulabilecek olsanız da tabiatıyla ve İstanbul’a sadece 2,5 saat uzaklıkta olmasıyla ilk uğrak noktalarınızdan biri olabilecek bir güzellikte.

#3 Barbaros Bağ Evi – Tekirdağ

Türkiye’nin en iyi şarap üretim bağlarından biri olan Barbare Bağları içinde konumlanan Barbaros Bağ Evi’ni, “topraktan alınanı tekrar toprağa vermek” ana felsefesiyle yola çıkılan, organik, sürdürülebilir ve biyodinamik yöntemler kullanılarak tarım yapılan saklı bir cennet olarak betimlememiz oldukça yerinde bir ifade olur. Güneşin batışı eşliğinde şarap tadımı yapıp bağları izleyebileceğiniz veya şömine başında keyif yapabileceğiniz bu bağ evinin kapısını yıl boyunca çalabilirsiniz.

#4 Kulindağ Dağ Evi – Beykoz

Şehrin içinde ama şehirden çok uzakta hissi uyandıran Kulindağ Dağ Evi, Riva’ya yakın konumlanan Mahmut Şevket Paşa Köyü’nde. Hafta içi, oldukça sessiz sakin olan bu dağ evinde bungalovlarda konaklama yapıp oksijeni bütün vücudunuzda hissedebilirsiniz.

#5 Villa Fe – Çatalca

Yaban hayatın içinde güvende hissedebileceğiniz yeşil bir yaşam alanı sunan Villa Fe Atatürk Havalimanı’ndan sadece 45 dakika uzakta. Doğasının eşsiz harmonisini kitabınızı okurken dinleyebilir, yoga ve meditasyon çalışmalarına katılabilirsiniz. Aynı zamanda tesisin içinde yer alan hamam ve sauna -ile rahatlama imkânı sunan Villa Fe’ye şans verin.

#6 Narköy – Kocaeli

Narköy, doğanın getirdiği kıstaslar ve sunduğu olanaklarla şekillenmiş, coğrafyasına saygılı, yöresel ve çağdaş bir yaşam ve eğitim merkezi olarak kendini tanımlıyor. Geri dönüşümlü ve doğal malzemelerle inşaatını sağlamış, enerji kullanımını da aynı şekilde sürdürülebilirlik esasına dayandırıyor. Aynı şekilde atölyeler düzenleniyor bu eşsiz çiftlikte. Peynir, ekmek üretiminden doğada farklı şekilde var olma yöntemlerine kadar farklı farklı atölyelerle sadece bir konaklama merkezi değil bir eğitim yeri olarak da tanımlıyor kendisini. Yemeklerin %80 gibi büyük bir kısmı da kendi üretimleri olup organik doğa dostu gıdalar sunmaya özen gösteriyorlar. Deneysel mutfakları ise tatmaya kesinlikle değer.

#7 Sekoya Dağ Evi – Yalova

Gizli kalmış koca bir arazide iki odalı bir dağ evi hayal edin, hem de tabiatın tam ortasında. Benzersiz doğasında, kışın karlar altında ilkbaharda doğanın binbir tonuyla sonbaharda ise küçük tatlı dostlarımız mantarla buluşmanın adresi olan Sekoya dağ evi konuklarına dört mevsimde ayrı deneyim sunuyor. Yoganızı yapabileceğiniz, doğasında keyifli yürüyüşler yapabileceğiniz bu dağ evi listemizin en gizli kalmış kaçış noktalarından bir tanesi.

#8 Hindiba Doğa Evi – Bolu

Kendini dinlemek mi istiyorsun, kendini keşfetmeyi mi veya sporunu doğada yapmayı mı? Bütün bu istekleri karşılayabilecek kaçış noktan Hindiba olabilir. Doğa dostu ve sürdürülebilir bir ortam sağlamayı amaçlayan, ve bu amaca katkıda bulunan projelere ve çeşitli alanlarda gerçekleştirilen kişisel gelişim, beden, farkındalık, sanat, hobi, vb. organizasyonlara ev sahipliği yapan butik bir konuk evi.

Kaynaklar:
https://denemenlazim.net/istanbula-yakin-sehirden-kacis-noktalari/
http://palivor.com/hikayemiz/
https://www.barbarosbagevi.com/
https://www.kulindag.com/
http://villafe.com
http://www.narkoy.com/
https://www.hindibadogaevi.com/
http://sekoyadagevi.tumblr.comSinem Uğurdağ

Istanbul’da başlayan hayat yolculuğum farklı kıtalarda yaşadığım uzun soluklu deneyimlerle birlikte tüm heyecanıyla devam ediyor. Yoga, kamp, fotoğraf, müzik festivalleri ve yemek yapmak vazgeçemediğim ve nerede olursam olayım hayatıma renk katan ilgi alanlarım. Bunların yanı sıra, doğayla ilişkimi her geçen gün daha da güçlendiriyorum; farklı coğrafyaları gözlemledikçe dünyamızın tabiatına hayranlığım artıyor. Herkesin önce kendi bedenine sonra etrafındaki canlılara karşı sorumlu olduğuna ve bunun bilincinde olan her bireyin farkındalık yaratması gerektiğine inanıyorum.

Yorumlar kapatıldı.