Çocuğunuza evdeki malzemelerle hazırlayabileceğiniz 5 keyifli aktivite

Bahar döneminde çocuğunuzla daha güzel vakit geçirmeye ne dersiniz? Beraber daha yaratıcı olacağınız bir sömestr onun zihin gelişimini ve el becerisini desteklerken beraber daha kaliteli zaman geçirmenizi sağlayabilir. Sizin için bu yeni eğitim öğretim sezonunda keyifle yapabileceğiniz 5 farklı çocuğunla kendin yap aktivitesi derledik.

#1 Yumurta kartonundan gemi yapın, yüzsün

Gerekli malzemeler
12’li yumurta karton paketi, çubuk (çin restoranlarından bulunabilir), kağıt ve boya, kurdele, yapıştırıcı, makas, zımba, mandallar.

Nasıl yapılır? 

Yapımı oldukça basit olan bu projeye yelkeninden başlayabilirsiniz. Çocuğunuzla istediğiniz şekilde kağıdı boyayın, yaratıcı olmasına izin verin. Dilerse üstüne kolajlar da yapabilir, canı nasıl isterse. Sonrasında çubuğu yumurtalığın en ortasına geçirip kurdeleyi çubuğun sağ tarafından bağlayıp çubuğun etrafından döndürüp sol tarafından geçiriyoruz. Böylece yelkenli görüntüsüne sahip oluyor. Sonrasında boyamış olduğumuz yelken kağıdımızı zımba ve mandallar yardımıyla bağlıyoruz. Teknemizin daha süslü olmasını istersek kurdelelere minik bayraklar yapıştırabiliriz. Tamamiyle yaratıcılığımıza kalmış.

#2 Çim adam yeni en iyi arkadaşı olsun

Gerekli malzemeler
Eski tayt ya da çoraplar, toprak, çim tohumları,lastik bant veya iplik, dekorasyon için – pörtlek gözler, yapıştırıcı, kurdele, keçe, çim kafanın oturabileceği bir kap.

Nasıl yapılır?
2-3 yemek kaşığı çim tohumunu tayt veya çorabın içine koyuyoruz. Ardından iki avuç olacak kadar toprak ekliyoruz ve top biçiminde olacak şekilde çorabın ağzını bağlıyoruz. Sonrasında yüzü için pörtlek gözleri ve ağzına kurdelemizi ekliyoruz. Kabımıza şirin mi şirin çim adamımızı oturtuyoruz. Güneş alan bir yere koyuyoruz ve az suluyoruz, toprağın ıslak değil nemli kalması önemli. Yaklaşık 10 gün sonra ise ta taaa saçlı çim adamımız hazır!

#3 Evden ayrılmadan yola çıkmayı öğretin

Gerekli malzemeler
Kare bez, renkli tahta kumaşları ve siyah keçe kumaş,tutkal tabancası ve çubukları

BUNU DA OKU:  Yeni moda: Eskiler

Nasıl yapılır?
Siyah keçeden yolları yapmakla başlayabilirsiniz, istediğiniz şehir planlamayı özgürce yapabilirsiniz. Kestikten sonra büyük beze yolları yapıştırarak şehrin altyapısını oluşturuyoruz. Ev yapma kısmında ise evlerin bina kısmını kare çatılarını ise üçgen kesiyoruz. Sonrasında hastane, itfaiye, gökdelen gibi büyük binaları farklı renk ve biçimlerde kesebilirsiniz. Ağaçlar için düz yeşil üçgenler kullanılabilir. Dağlar için asimetrik griler. Oyun sahası için yeşil ve beyaz çizgiler. Hepsi hayal gücüne kalmış.

#4 Parmaklar el yapımı parmak boyasıyla renklere bulansın

Gerekli malzemeler

Gıda boyası, 3 yemek kaşığı şeker, 1/2 çay kaşığı tuz, 1/2 bardak mısır nişastası, 2 su bardağı su

Nasıl yapılır?
Malzemeleri küçük tencerede birleştirin. Karışım birbirine karışana kadar ısıtın. Sonrasında soğutun ve kaplara dökün. İstenilen renkleri elde etmek için gıda boyası ekleyin. Keyfini çıkarın! Doğal malzemelerle nasıl yapıldığını bildiğiniz boyayla çocuğunuzun güvenle oynamasına izin verin. Yaratıcı ve özgür olsun.

#5 Parklarda dönsün dönsün dursun, el yapımı hula-hopu olsun
Gerekli malzemeler


Hortum, PVC kesici veya küçük testere, bir konektör (hortum bağlantı aparatı), hula kasnağı doldurmak için pirinç veya kuru fasulye, renkli elektrik bandı

Nasıl yapılır?
İlk önce, hula halkalarını kesin, konektörünüzü hula-hop halkasının bir tarafına yerleştirin. Hula-hopunuzun içini pirinç veya kuru fasülye ile doldurun. Sonrasında da dekoratif bantlarla süsleyin ve saatlerce dans etmesine izin verin.

Kaynaklar:
https://lifeatthezoo.com/egg-carton-craft-ideas-boats/
http://www.thebudgetdiet.com/45-diy-fun-summer-projects-to-do-with-your-kids
https://www.redtedart.com/how-to-finger-paint-recipe//
https://www.diynetwork.com/how-to/make-and-decorate/crafts/how-to-make-a-no-sew-play-mat-from-a-canvas-drop-cloth
https://www.sixsistersstuff.com/kids-summer-craft-diy-hula-hoop/

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Sinem Uğurdağ

Istanbul’da başlayan hayat yolculuğum farklı kıtalarda yaşadığım uzun soluklu deneyimlerle birlikte tüm heyecanıyla devam ediyor. Yoga, kamp, fotoğraf, müzik festivalleri ve yemek yapmak vazgeçemediğim ve nerede olursam olayım hayatıma renk katan ilgi alanlarım. Bunların yanı sıra, doğayla ilişkimi her geçen gün daha da güçlendiriyorum; farklı coğrafyaları gözlemledikçe dünyamızın tabiatına hayranlığım artıyor. Herkesin önce kendi bedenine sonra etrafındaki canlılara karşı sorumlu olduğuna ve bunun bilincinde olan her bireyin farkındalık yaratması gerektiğine inanıyorum.

Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Çocuk ve Bebek, Eğitim, Ev ve Bahçe, Hayat, Hediye, Kendin yap, Oyuncak, Sanat ve Tasarım
Sosyal değişim için yeni bir yaklaşım: Sosyal permakültür

Permakültür ile sosyal değişimi ve adaleti sağlamak mümkün mü? Dünyada son yıllarda etkisi giderek büyüyen yeni bir yaklaşım var. İnsanlar...

Kapat