İstanbul’da sonbaharın keyfini çıkarabileceğiniz 6 bahçeli mekân

Akşamları havanın serinlemeye başladığı, okulların açıldığı, tatilcilerin şehre döndüğü ve şehir kültür sanat etkinliklerinin hız kazandığı yılın en güzel zamanlarından birindeyiz. Yazın tadını damağımızda, güneşin sıcaklığını cildimizde hâlâ hissederken şehre dönmenin, güzel güneş batışlarını ve kumsalları geride bırakmanın tatlı hüznü de bizimle. Bu yaza veda seremonisini daha keyifli atlatmanın çeşitli yolları yine de bizimle. Hava hâlâ güzelken, şehrin bahçeli mekânlarının tadını çıkarmak da yaz sonrasının tadını keyifli geçirmenin bir yolu. Sizin için İstanbul’da favori altı açık havada oturulabilecek bahçeli mekânı derledim.

#1 Kuzguncuk Bostanı Cafe, Kuzguncuk

Aslında Kuzguncuk’un her köşesindeki kafeler sonbaharı karşılamak için harika. Bu listeye Kuzguncuk Bostanı ile başlamamın sebebi şehirde başka hiç bir yerde bostan manzarası eşliğinde yemek yiyemiyor olmak. Gerek çalışanların güler yüzlülüğü, gerek bostana bakmanın huzuru gerekse yemeklerin her birinin lezzeti ile size şehre dönmek aslında çok da kötü değilmiş dedirtecek türden. Günlük hazırladıkları menüleri ve zeytinyağlı çeşitleri ise denemenizi tavsiye ederim.

#2 The Allis, Şişhane

Gün içinde oldukça sakin olan The Allis, kendi başınıza çalışabileceğiniz, ev gibi hissederek büfesinden şekersiz tatlıları ve günlük mezeleri içinden seçebileceğiniz alanı ve keyifli içecek menüsüyle benim gözümde huzurlu bir akşam üstü mekânı. Bahçesindeki yeşil alanı ise Şişhane’nin geri kalanının aksine oldukça sakin ve şehirde değilmiş hissiyatı veriyor. Soho House’un girişinde yer alan The Allis’e Soho’ya üye olmadan da girilebiliyor.

#3 Voi Central, Etiler

Sağlıklı ve organik yiyecek içecek menüsüyle şehrin popüler çocuklarından olan Voi Central, şekersiz tatlıları, detoks suları ve özel demlenen kahve çekirdekleriyle hazırladıkları kahve çeşitleriyle listeye girmeliydi. Bahçesinde özenle seçilmiş heykelleri ve oturma planına ekledikleri şezlong ve paylaşımlı merdiven alanı ise bahçesini daha da keyifli kılıyor. 

#4 Juliet Rooms & Kitchen, Moda 

Aynı zamanda butik otel olan Juliet Rooms & Kitchen’ın özellikle kahvaltı menüsü oldukça iddialı. Yeşillikler içine saklanmış sahile inen alternatif sokaklardan birinin sonunda yer alan Juliet adeta gizli kalmış bir nokta. Kendi başınıza kitabınızı alıp gidebileceğiniz, şehre dönmüş arkadaşlarınızla arayı kapatmak için kahvaltı yapmak için ideal bir ziyaret noktası. 

#5 Limonlu Bahçe, Taksim

İçerisindeki mutlu limon ağaçlarından tanıyabileceğimiz ama ağaç çeşitliliği bununla da kısıtlı kalmayıp gül, ıhlamur, erik ve yasemin ağaçlarına da sahip Taksim’in kalabalığından uzaklaşmak isteyenlere huzur sunan bir mekân Limonlu Bahçe. Girişinde kendini hiç belli etmiyor eğer ilk kez gidecekseniz herhangi bir binanın içine giriyormuş hissiyatına şaşırmayın. Limonataları ise şehrin en iyilerinden biri olabilir.

#6 Khalkedon, Kalamış

Anadolu yakasının en sakin ve aile semtlerinden biri olan Kalamış’ın sahil tarafında yer alan Kalamış Parkı içinde huzurlu bir atmosfer sunan ve hem menü içeriği hem de bulunduğu alan açısından oldukça özgür alan bırakan Khalkedon ister kahvaltı ister akşam yemeği için gidilebilecek huzurlu bir mekân. 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Sinem Uğurdağ

Istanbul’da başlayan hayat yolculuğum farklı kıtalarda yaşadığım uzun soluklu deneyimlerle birlikte tüm heyecanıyla devam ediyor. Yoga, kamp, fotoğraf, müzik festivalleri ve yemek yapmak vazgeçemediğim ve nerede olursam olayım hayatıma renk katan ilgi alanlarım. Bunların yanı sıra, doğayla ilişkimi her geçen gün daha da güçlendiriyorum; farklı coğrafyaları gözlemledikçe dünyamızın tabiatına hayranlığım artıyor. Herkesin önce kendi bedenine sonra etrafındaki canlılara karşı sorumlu olduğuna ve bunun bilincinde olan her bireyin farkındalık yaratması gerektiğine inanıyorum.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Genel, Gıda, Kent, Mimari, Yeme İçme, Yeşil alanlar
Yarın İklim Grevi’ndeyiz

İklim değişikliğine dur demek için geri sayımdayız. Bugüne kadar Yeşilist’te iklim değişikliğine ve etkilerine dair 900 üzerinde yazı yayınlamışız.  2009

Kapat