İstanbul’un 5 doğal ekmek dükkanı

Ekmek alışık olduğumuz gıda düzeninde hayatımızın olmazsa olması. Bir zamanlar üzeri bandrollü, mahalle fırınlarından gelirdi ekmeğimiz ya da evlerde yapılırdı. Ekmek mayalanırdı evlerde bir zamanlar, mis gibi kokardı evler.

Sonra 1990’ların başında ekmekler paketlendi, içine vitaminler kondu, diyet olanı yapıldı, evinizde günlerce yemeseniz küflenmeyen ekmekler evlere girdi. Hatta bu paketli ekmeklerin çoğu da pek tatsızdı ve kilo vermek isteyenlerin tercihiydi.

Sonra 2000’lerin ortasına geldiğimizde yavaş yavaş gıdamıza ve gıdamızı nasıl tükettiğimize dair algılar değişmeye başladı. Un, su ve azıcık tuz kullanarak, ekmeği mayaladığımız günleri hatırladık.Evlerde ekşi mayalar yapıldı, köpük köpük kabartıldı.

Ancak yine de çok hızlı yaşadığımız şehir hayatında evde ekmek yapmak zaman açısından göründüğünden daha zordu. Neyse ki şimdilerde imdadımıza İstanbul’un muhtelif semtlerinde olan güzel ekmek yapan dükkanlar yetişti, biz de bu dükkanları sizler için sıraladık.

1- Kantin

2345465789

Nişantaşı’na yola düşen pek çok yemek severin yakından bildiği Kantin’in ekşi mayalı ekmeği harika. Ekmek diyoruz ama Kantin’deki granolalar, kurabiyeler ve hemen hemen her gıda çok özenli.

Şimdilerde Kantin’in Bebek’te de şubesi var.

2- Naan

35467455343

2006’dan beri yakından tanıdığımız Naan şimdi Kadıköy’de. Müthiş ekmeklerinin yanında kahvaltısı da pek keyifli.

Naan’ın Facebook’tan takip edebilirsiniz.

3- Mitte Brot

84333324

Butik ekmekçi dendiğinde akla Mitte Brot gelebilir. Maslak civarı yaşayan ve çalışanların muhakkak müdavini olacağını düşündüğümüz Mitte Brot’da ekşi mayalı ekmeklerin çeşitleri harika.

Mitte Brot’u Facebook’tan takip etmek için bu linki tıklayabilirsiniz.

4- Datlı Maya

23425467687

İsmiyle müsemma bu keyifli işletmenin ekşi mayalı simidi, harika kahvaltısında yurdun çeşitli köşelerinin tatlarını bulabilirsiniz.

Uzun yıllardır yemek konusunda yakından tanınan Dilara Erbay’ın Firuzağa’daki bu tatlı dükkanındaekmeklere bayılacaksınız.

5- Fırınımdan Ekmekler

3243546322

Ekşi maya dedik mi İstanbul’da herkesin sıraya girerek aldığı Murat Demirtaş’ın ekmeklerini unutmamak lazım. Her ne kadar bir dükkanı olmasa da, müdavimleri tahmininizden fazla.

Fırınımdan Ekmekler’i Facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ergem Şenyuva

İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Gıda, Gıda Gündemi, Gündem, Kent, Yeme İçme
Yedikule Bostanları için son çağrı!

1500 yıllık tarihe, 3 aylık süre tanındı!

Kapat