İsviçre referandumda nükleerden yenilenebilir enerjiye geçişe “Evet” dedi

İsviçre’de seçmenlerin %58,2’si şu anki hükümetin eskimiş nükleer enerji santrallerini kapatıp, yenilenebilir enerji santrallerine yatırım yapmasını onayladı. Pazar günü yapılan seçim, İsviçre’de direkt demokrasi uygulamasının bir örneği.

Hükümetin planı milyarlarca euroyu yenilenebilir enerji için yatırıma dönüştürüyor. Bu planla beraber aynı zamanda yeni nükleer enerji santrallerinin inşasına izin verilmeyecek ve halihazırda ülkenin elektrik ihtiyacının %30’undan fazlasını karşılayan 5 nükleer santralin de 2019’dan itibaren kapanmasını hedefleniyor.

TIKLAYIN: Kömürde Sonun Başlangıcı: Avrupalı enerji şirketleri artık kömürle enerji üretmeyecek

Yeşil Parti milletvekili Adele Thorens Goumaz bu seçimin İsviçre için bir dönüm noktası olduğunu ve enerji üretiminde artık İsviçre’nin 21. yüzyıla girdiğini söyledi. Seçimin sonucu Avrupa’da, 2011 Fukişima kazasından sonra daha da yükselen nükleer enerjiye karşı tutumla birebir ilerliyor. Almanya’da aynı şekilde 2022 yılında nükleer enerji santrallerini kapatacağını belirtmişti, Avusturya ise nükleer enerji santrallerini tamamen kapatmış durumda.

“Nükleer Enerji? Hayır, teşekkürler” yazan ve gülen bir güneşin bulunduğu bayraklar 1975’den beridir nükleer enerji karşıtı hareketin simgesi.

İsviçre hükümeti bundan sonra güneş, rüzgar, jeotermal ve biyokütle kaynaklarından enerji üretecek. Bu enerji kaynaklarına yapılacak yatırımlar her bir elektrik faturasına göre yansıtılacak. Bu mali kaynakların aynı zamanda geçtiğimiz Kasım ayında alınan kararı desteklemesi, 45 yaşından büyük kömür santrallerin kapatılmasını hızlandırması bekleniyor.

Hükümetin bu yeni planı ile beraber İsviçre’de birey başına düşen enerji tüketimin 2020 yılında %16 oranında azalması da hedefleniyor. Böylelikle İsviçre 2000 yılına göre enerji tüketimini %43 oranında azaltmış olacak.

Kaynak: Independent

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, İklim Değişikliği, Yenilenebilir Enerji
Türkiye’ye özgü canlılar tehlike altında: Türkiye biyoçeşitlilik yönünden zengin, ama koruma yönünden zayıf

Türkiye Akdeniz, Iran-Anadolu ve Kafkas noktalarının uçlarını aynı yerde bulunduran , coğrafi ve ekolojik yapısı ile farklı çeşitlilikte canlıların ve...

Kapat