İzmir’de paylaşımlı araç devri başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, paylaşım ekonomisini hayata geçirmek adına ilk adımı atarak paylaşımlı araba kiralama hizmeti başlatma kararı aldı.

İzmir’de paylaşım ekonomisini hayata geçirmek için çalıştıklarını söyleyen Tunç Soyer, “Son beş yıldır tüm dünyada yeni bir trendin yükselişini görüyoruz. Binlerce yıldır süregelen ve ‘sahip olma’ üzerine kurulu ekonomik modelin yerini ‘birlikte kullanım’, ‘paylaşım’, ‘eş sahiplik’ kavramları üzerine kurulu ‘paylaşım ekonomisi’ modeli alıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, ‘İzmir Akıllı Paylaşım’ adlı platform aracılığıyla tüm aktörleri bu yeni ekonominin parçası olmaya davet ediyor” dedi.

Araba kiralama sistemi, İzmir’deki bisiklet paylaşım sistemi BİSİM’le aynı mantıkla çalışacak. Kullanıcılar, akıllı telefonlarına indirdikleri “MOOV by Garenta” uygulamasından üye olacaklar. İhtiyacı olanlar en yakın aracı sistem üzerinde görecek ve beğendiği aracı kiralayacak.

Araç başına gelindiğinde, telefonu algılayan otomobilin kilidi açılacak. Torpido gözünden anahtarı alan kullanıcı, ihtiyacı kadar kullandıktan sonra hizmet bölgesi içerisinde aracı güvenli bir yere park ederek kiralamasını sonlandırabilecek.

Yapılan açıklamada paylaşımlı her aracın 10 özel aracın trafikten çıkmasını sağladığı, böylece İzmir’de trafikteki özel araç sayısının azalacağı ve toplu taşıma kullanan bireylerin de daha rahat edecekleri söylendi. 200 araçla kullanıma açılan paylaşımlı araç sistemi sayesinde şehirdeki otoparkların bir kısmı da sosyal alanlar olarak yeniden düzenlenecek.
 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Gündem, Hayat, İklim Değişikliği, Kent, Teknoloji, Yeşil alanlar
Malala: Uğruna okulu ekeceğim tek arkadaşım

Nobel ödüllü en genç kişi olan Malala Yousafzai ve iklim aktivisti Greta Thunberg, Malala'nın eğitimine devam ettiği Oxford Üniversitesi'nde bir

Kapat