Nisan ayında balkon bahçeciliği

Baharın gelmesiyle, balkonunuzdaki çiçekleri elden geçirmenin tam zamanı. Öncelikle mart ayı bahçe önerilerimizi gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Balkonunuzun güneşli, esintili, gölgeli yerlerini tespit edin.

Balkonunuza ekebileceğiniz 6 bitki önerimiz:

MÜGE ÇİÇEĞİ: Kökleri kasım ile mart arası 2.5 cm derinliğe dikilen müge çiçeği ilkbaharda çiçek açar. Suyu çok sever. Nemli, gölgeli, ağaç altı yerleri tercih eder. Mis gibi kokan ve tüm yıl da açan bir bitkidir.

BEGONYA: Balkonların en canlı ve sevilen çiçeklerindendir. Ekim zamanı ise tam şimdi. Doğrudan güneş ışığı istemez. Ne çok soğuğu ne de çok sıcağı sever. Eski begonya saksılarınızı değiştirmenin zamanı nisandır. Suyu çok sever.

DALYA ÇİÇEĞİ: Yıldız çiçeği olarak da bilinir. İlkbaharda ekilir, sonbahara kadar çiçek verir. Güneşi çok sever. Çok fazla su istemez. En önemlisi bol havadar bir yerde durması gerekir.

ZIPÇIKTI: Nam-ı diğer peri zambağı olarak bilinir. Soğanlı bitkilerden olup, 2-3 cm derinliğe ekebilirsiniz. Işık alan bol güneşli ve yarı gölge alanlar severler.

FESLEĞEN: Mutfaklarımızın vazgeçilmesi olan fesleğini ekmenin tam zamanıdır. Yaz ayları boyunca yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Yazın en az üç kere derin budarsanız da toplayıp fesleğen kurusu yapabilirsiniz. Böylece eylülden sonrası için kuru fesleğeniniz olur.

BUNU DA OKU:  Ofis çalışanları için 18 yeşil tüyo
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Ev ve Bahçe, Genel, Hayat
İzmir’de paylaşımlı araç devri başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, paylaşım ekonomisini hayata geçirmek adına ilk adımı atarak paylaşımlı araba kiralama hizmeti başlatma kararı aldı.

Kapat