Jamie Oliver ile Gıda Devrimine Doğru

Sık sık Jamie Oliver’dan bahsediyorum, çünkü birkaç sebebi var.

Birincisi 10 seneden fazla Naked Chef programlarından bu yana, programlarının ve kitaplarının yakın takipçisiyim. Jamie, evin bir parçası gibi ailenize giriyor programlarında. Gidiyor, alışverişini sokak pazarlarından yapıyor, yapacağı yemeklerin malzemelerinin nasıl seçileceğini, iyisinin nasıl ayırt edilebileceğini anlatıyor, evine kadar kameralarla birlikte gidip yine yemeğini en küçük detayları ve yararları ile anlatıyor. Bunu yapıyor çünkü her yaptığı yemek inanın bana sağlık dostu. Jamie Oliver’ı son birkaç senedir sevmemin başka bir sebebi ise çocuklara yönelik sağlıklı yeni jenerasyon yaratabilmek amacı ile çıktığı yolculuk. Daha önce defalarca yazdığım Amerika’daki obez çoğunluğa yardımcı olabilmek amacı ile savaşı, Los Angeles’a doğru kilitlenirken önüne bir çok engel çıkmıştı. Jamie Oliver’ın asıl amacı işlenmiş gıdayı beslenme alışkanlıkları arasında çıkarıp yemek yapmanın lüks olmadığını gösterebilmek.

jamie-oliver-schoolkids

Önümüzdeki iki hafta içerisinde, televizyonlarımızın vazgeçilmez şefi Jamie Oliver Gıda Devrimi Kamyonu ile Los Angeles’ın en fakir bölgelerine doğru yola çıkarak, obezliği yenebilmek amacı ile okullarda gençlere daha iyi ve daha sağlıklı beslenebilmenin yollarını anlatacak. Oliver hayatının gelecek 20 yılını gençlerin sağlıklı yaşamaları için daha iyi eğitim alabilmelerine adadı. Tam donanımlı mobil mutfağı, güvenli seyahat için uygun ve 40 kadar çocuğa yer verebilen, alışmış oldukları beslenme türüne alternatif olabilecek yemek hazırlama yöntemlerini öğretebileceği bir araç bu. Daha az para ve siparişten kapınıza gelebileceğinden daha az zamanda sıfırdan ev yapımı pizza yapımı öğretiyor mesela. Ancak La Times’ın bir haberine göre Los Angeles kameraların okullarına girmesine izin vermiyorlar. Ancak bölge okullarından biri Jamie’nin yemek listesini hazırlayan komite ile görüşmeye açık olduklarını ancak bu reality şovunun “fazla dram ve çelişkili” olduğu sebebiyle kameralara izin vermedi. İyi haber ise; Jamie Oliver bu okul için daha iyi bir yemek listesi hazırlayacağını söylüyor ve nisanda başa gelecek yeni müfettişin, Oliver’ın yapmak istediği bu etkinliğe destek vereceğini umuyor. Jamie Oliver gibi kahramanlara beslenme düzensizliği bu kadar yüksek olan bölgelerde elbette ihtiyaç var. Unutmayın ki, tüm alışkanlıklar evdeki düzen ile başlar. Evimizde bizler doğru beslenirsek, çocuklarımız da bundan örnek alırlar. Geleceklerini garanti altına alabilmek için yapacaklarımız onlara evde kazandıracağımız alışkanlıklardan doğacaktır. Ülkemizde de özellikle şeker ve şekerli gıdalardan uzak, sebze ve meyvelerin çoğunlukta olduğu beslenme şekilleri ile sağlıklı nesile ulaşabilme hedefi uzak sayılmaz.

BUNU DA OKU:  Vegan Kuyruklu Çorba
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Gıda, Gıda Gündemi
Slow Food Foça iş başında

İyi, temiz ve adil gıdanın ülkemizde yayılması için canla başla calışan Slow Food konvivyumlarına bir yenisi ekleniyor: Foça Zeytindalı Slow...

Kapat