Kaçırılmayacak sergi: Hayvanların Tarafı

Karaköy’deki Mixer, önümüzdeki bir ay boyunca çok değerli bir sergiye ev sahipliği yapacak. Adını Nazlı Karabıyıkoğlu’nun Hayvanların Tarafı adlı hikaye kitabından alan bu sergide bir araya gelen işler insandan ve uygarlıktan uzaklaşıp hayvan ve tabiata dair ihtimallere odaklanıyor. İnsanın karşısında insan-dışını, uygarlık karşısında uygarlık-dışını düşünmeye çalışan bu işler insan merkezci bir bakıştan kurtulup yabana ve doğaya yönelerek yeni bir bakış öneriyorlar.

Mert Öztekin Pacu, 2017 Kâğıt üzerine füzen Charcoal on paper 29,7 x 21 cm

20 Ocak 2018 tarihinde başlayacak sergi 24 Şubat’a kadar görülebilecek. Gilles Deleuze’ün ‘hayvan-oluş’ dediği minör duruma da gönderme yapan bu sergide, doğa, varlık, benlik, kültür, uygarlık, arzu, beden, korku, bilgi, sezgi, büyü gibi majör ‘kavramlar’ yeniden sorgulanıyor. İnsanların tarafını bırakıp, öteki tarafa, hayvanların tarafına bakan çalışmalar, insanın dünyada ve evrendeki sözde-merkezi konumunu sarsıp insana yüklenen ‘kutsal’ anlamı sorunsallaştırarak, daha kapsayıcı bir epistemoloji ve ontolojiye işaret ediyorlar. Antropomorfik olmayan bir dünya kavrayışını içeren bu çalışmalar, insanı merkeze koymayan bir estetik ve politik tutumun da nüvelerini barındırıyor.

Hayvanların Tarafı
20 Ocak – 24 Şubat 2018
Küratör: Ahmet Ergenç
Açılış: 20 Ocak, Cumartesi
Saat: 18:30 – 20:30
Adres: Mixer, Mumhane Cad. No:50, Giriş & -1. Kat, Karaköy, İstanbul
Tel: 0212 243 54 43
Web: www.mixerarts.com
E-mail: info@mixerarts.com

Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

 

BUNU DA OKU:  Gözde İlkin: "Yerden Çarpan"
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Etkinlikler, Hayat, Hayvanlar, Kent, Sanat ve Tasarım
Yarıyıl tatilinde çocuklar için düzenlenen birbirinden güzel 15 yeşil etkinlik

Sizin için İstanbul 2018 sömestr etkinlik takviminden seçtiklerimiz.

Kapat