Kadıköy Belediyesi’nden çağrı: Kendi elektriğini üreten kent mobilyası tasarımcıları aranıyor

Kadıköy Belediyesi bu yıl 26 – 28 Mayıs tarihleri arasında Kadıköy Çevre Festivali düzenliyor. Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında doğayı odağına alan tüm bileşenleri Kadıköy Çevre Festivali’nde bir araya gelecek. Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda gerçekleşecek olan festivalin teması “Kentte Ekolojik Yaşam” olacak.

TIKLAYIN: Kadıköy Belediyesi’nin takdire şayan 6 uygulaması

Doğadan, çevreden yana olan bütün demokratik kitle örgütlerinin, sivil toplum kuruluşlarının, platform ve inisiyatiflerin katılımına açık olan festival, doğayı korumak için emek veren tüm bileşenlerin yan yana durduğu bir atmosferde gerçekleşecek.

Katılımcı kurumların stantları ile yer alacağı festivalin programı yine katılımcılarla birlikte oluşturulacak. Sıfır karbon emisyonu hedeflenen festivalde atölye, söyleşi, doğa gözlemi, konser gibi çok sayıda etkinlik yer alacak.

Her yaştan ziyaretçinin ekolojik yaşama dair deneyimlerini geliştireceği festival kapsamında katılımcılar stantlarında ekolojik yaşam deneyimlerini ve çalışmalarını paylaşacak. Küçük çevreciler için gün boyu süren atölyeler, drama eşliğinde kitap okumaları ve oyunlar yer alacak olup çevreye duyarlı üretici kurumların geri dönüşüm, enerji ve su tasarrufu konularında hazırlamış oldukları tiyatrolar sergilenecek.

Kentte ekolojik yaşam temasının öne çıkarılacağı stantlar ve etkinlikler tüm İstanbullulara 3 gün boyunca doğaya emek verenlerle buluşma ve ekolojik yaşam için adımlar atma fırsatı sunacak.

Festival kapsamındaki etkinliklerden biri de Bi’ İşe Yarasın! Sürdürülebilir Kent Mobilyası Tasarım Çalıştayı. Tasarımcı ve maker’ların desteği ve çağırısıyla gerçekleşip, Makerhane’nin mentorluğunda düzenlenen çalıştayda Küçükmoda Burnu Sokağı’nda bulunan kıyı köşe alanına geri dönüşüm malzemeleri kullanarak kendi elektriğini üretebilen sürdürülebilir kent mobilyaları tasarlanacak. Bir anlamda kendine ve doğaya karşı sorumlu mobilyaların üretilmesi hedeflenen çalıştayın bilgilendirme toplantısı 19 Nisan’da Tasarım Atölyesi Kadıköy’de gerçekleşecek.
Öncelikli olarak tasarımcı ve maker’lara yapılan çağrıyla birlikte Kadıköy Çevre Festivali’ne kadar sürecek yaratıcı ve üretken bir süreç başlayacak. Çağrıya yanıt vermek de atölye çalışmalarına katılmak için Tasarım Atölyesi Kadıköy; isim, soyisim, telefon numarası, okul ve bölüm bilgisini “Bi’ İşe Yarasın” başlığıyla kadikoy@takortak.org adresine e-posta gönderilmesini rica ediyor.

Çalıştayın takvimi ise şu şekilde;
19 Nisan Çarşamba 19.00 – 20.30: Bilgilendirme Toplantısı
22 Nisan Cumartesi 12.00 – 16.00: Tasarım Çalıştayı
28 Nisan Cuma 19.00 – 21.00: Tasarım Çalıştayı
6 Mayıs Cumartesi – 20 Mayıs Perşembe: Üretim

Etkinliğin facebook sayfasını buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak: Kadıköy Belediyesi

BUNU DA OKU:  Çocuklar için sömestir etkinlikleri
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Etkinlikler, Geri Dönüşüm, Hayat, Kendin yap, Kent, Mobilya, Sanat ve Tasarım, Topluluklar, Yenilenebilir Enerji, Yeşil alanlar
Almanya’daki bu kömür madeni yenilenebilir enerji deposuna dönüşüyor

Almanya'da bulunan bir kömür madeni 200 megawattlık bir yenilenebilir enerji rezervuarına dönüşerek, 400 bin evin elektriğini tek başına sağlayacak.

Kapat