Advertisement

Kalp sağlığınıza iyi gelen 7 süper gıda

Kalp rahatsızlıkları dediğimiz zaman aklınıza “ben daha gencim” gibi bir cümle geliyorsa, Türkiye’de her yıl 300 bin kalp krizinin görüldüğünü bunun da 125 bin kişinin ölümüne yol açtığını hatırlatalım. Aynı zamanda Türkiye’de kalp krizi risk yaşı da dünya ortalamasından 3 ile 5 yaş daha genç, bunun arkasında da genç yaşlarda başlayan sigara alışkanlığı var.

Bu yüzden kalbinizi korumaya almanın şimdi tam zamanı. Hem daha sağlıklı bir beslenmeyi tercih ederek, hem de kalp krizi riskinizi azaltan “süper gıdalardan” beslenmenize ekleyerek yedikleriniz ile kalbinizi güçlendirebilirsiniz.

1. Pancar

Pancarın içinde bulunan ve enfeksiyonlarda savaşan antosiyanin, betain ve lutein gibi bileşiklerden özellikle betain hakkında yapılan bazı araştırmalar bu bileşiğin kalp rahatsızlıklarının oluşma riskini azaltığını gösteriyor. Sıvı halinde ise pancarın tansiyonu düşürdüğü görülmüş.

2.Narenciye

Özellikle kışın yetişen portakal ve mandalina gibi narenciyeler bir çok yönden kalp sağlığınıza yardımcı oluyor. Yapılan son araştırmalar düzenli bir şekilde yenildiği zaman greyfurtun tansiyonu, narenciye yiyen kadınların ise kalp krizi riskini ciddi oranda azalttığını gösteriyor.

Portakalın sadece içindeki meyvesi değil kabuğunda oldukça önemli. Burada bulunan hesperidin adlı antioksidan da tansiyonu düşürmekte.

3. Etli kabuksuz meyveler

Çilek, dut, yabanmersini, frenk üzümü vb. gibi renkli meyveleri içine alan etli kabuksuz meyveler de kalp sağlığına içindeki antioksidanlar ile yardımcı olmakta. Yapılan bir araştırma her hafta 3 porsiyon kadar etli kabuksuz meyve yiyen kadınlarda kalp rahatsızlığı riskinin %34 oranında azaldığı görülmüş.

4. Kıvırcık Lahana

Türkiye’de de daha önce tanınmayan bu lahana türü, son dönemlerde “süper gıdaların” da öne çıkması ile popülerliğini artırdı. Çok yüksek seviyelerde A, B6, K, C vitamini içeren, manganez, kalsiyum, bakır, potasyum, magnezyum gibi mineralleri içinde barındıran bu bitki en besleyici yiyeceklerden biri.

Bu bileşikler ile kalp sağlığına yardımcı olan aynı zamanda kolesterolü de kontrol altına alan bu sebze daha da popüler olacak gibi.

5. Bakliyat

Nohut, fasulye ve bezelyenin ailesi bakliyatlar aslında çoğumuzun tükettiği süper gıdalardan biri. Bu bitki bazlı süper gıdalar protein ve lif için oldukça önemli bir kaynak olmanın yanında, kalbinize yararlı demir, potasyum ve folat gibi bileşikleri de içinde barındırıyor.

Araştırmalar sağlıklı bir şekilde pişirilen bakliyatları tüketmenin kolesterol ve yüksek tansiyonu düşürdüğünü gösteriyor. Bu aynı zamanda kilo kontrolü de sağladığı için kalp krizi riski de azalıyor.

6. Yulaf

Uzun yıllar boyunca sadece hayvan yemi olarak kullanılan yulaf, son zamanlarda hak ettiği ilgiyi görmeye başladı. Yulaf ezmesi gibi basit bir yemekten, vegan hamburger gibi daha eğlenceli tariflere uyum sağlayan yulafın 40 gramı 4 gram lig ve 5 gram protein içeriyor.

Bunun yanında yulafta bulunan beta glukan kolesterolü düşürüyor. Araştırma günde 3 gr beta glukan tüketmenin kötü kolesterolü %5 ile %10 oranında azalttığını gösteriyor.

7. Muz

Türkiye’de yerel olarak da yetişen muzlar kalp sağlığına oldukça yararlı potasyum bileşiğini içermekte. Günlük 1,6 gram potasyum tüketmek felç riskinizi %21 oranında azaltıyor. Büyük bir muzda 500 miligram potasyum olduğunu düşündüğümüzde, yulaf ezmenize biraz da muz katarak kalbinize sağlıklı bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

AdvertisementAdvertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Gıda, Gıda Gündemi, Yeme İçme
3 bin vaka incelendi: Günde bir şekerli içecek bile kanser riskini artırıyor

Viktorya Kanser Konseyi ve Melbourne Üniversitesi tarafından 35 bin Avustralyalı üzerinde yapılan araştırma, düzenli olarak günde işilen günde bir adet...

Kapat