Kan çiftliklerinde hamile atlara yapılanlar

Hayvan Refah Vakfı’nın(Animal Welfare Foundation)  Animals Angels Inc. ile birlikte  at eti ithalatı hakkında yaptığı araştırmaların neticesinde, Uruguay ve Arjantin’de, bazı şirketlerin kâr sağlama amacıyla son derece zalimce uygulamaların yaptıkları ortaya çıktı. Bu uygulamalar, hamile atlar üzerinde, kan çiftliklerinde yapılıyor.

TIKLAYIN: Hayvan zulmüne sebep olan 10 tatil şekli

Şöyle ki binlerce hamile kısrağın kanının alındığı yerler, bu kısrakların kendilerinin ve yavrularının sağlığı hiçbir şekilde dikkate alınmadan kullanılan çiftliklerdir.

Dünyamızda, birçok durumda, hayvanların sömürülmesine zaten göz yumuluyor, sessiz kalınıyor ve görmezden geliniyor. Bu durumda, hayvan ürünlerinin kullanımında sınırlamalar çok yaygın olmadığı gibi, gezegendeki diğer tüm canlılardan farksız olarak, sağlıklı ve refah içinde yaşama hakkı olan hayvanların ürünlerinden onlara işkence ve eziyet eden yöntemlerle faydalanmaktan birçoklarının yüzü bile kızarmıyor.

Peki, hamile atlarının kanını alıp ne için kullanıyorlar?

Hamile kısrakların kanı PMSG (Hamile Kısrak Serum Gonadotropin) hormonunun üretimi için kullanılıyor. PMSG erken hamilelik döneminde kısraklardan alınıyor. Bu hormon ise domuz çiftliklerinde, domuzları eş zamanlı olarak kızıştırmak için kullanılıyor. Bu uygulama, çiftliklerdeki domuz yavrularının %20’sinin, annelerinin tümünü beslemeye yeterli olmamasından dolayı doğumdan sonra öldürülmesine rağmen devam ediyor.

Kan alımı için kullanılan kutular
Kan alımı için kullanılan kutular

Hayvan Refah Vakfı bu uygulama hakkındaki araştırmalarına, çok uzun zamandır devam ediyor ve işin içinde olan çalışanlarla görüşüyor. Bu kanlı işi ortaya çıkarmak için vakıf, ileri gelenler de görüşüyor. Hatta vakıf bunun için, kan çiftliklerinden birine kamera sistemi de kurmuş. Söz konusu yasal bir boşluk olduğundan, bu kanlı ticaretin ürünleri Güney Amerika’dan Avrupa’ya kadar seyahat ediyor.

Vakıf bu kan çekme uygulamasına maruz kalan kısrakların kanının anemi olana kadar çekildiğine şahit olduğunu açıklayan bir yazıyı internet sitesinde yayınlandı. Bunun yanı sıra, hamile kısrakların karnındaki yavruları ya alınıyor ya da bu kısraklar aşırı kan kaybından düşük yapıyorlar. Kısraklar aşırı sıklıklarla hamile bırakılıyorlar ve sonunda doğurganlıklarını bile kaybedebiliyorlar. Daha sonra da bu kısraklar AB onaylı kesimhanelere gönderilip, etleri AB’de ve İsviçre’de satışa sunuluyor.

Bir atın, kanının yalnızca %15-20’sinin 4 haftalık dönem süresince alınması gerekmektedir. Ancak daha fazla kanın alınmayacağını garantiye alan bir düzenleme, yönetmelik ya da yasa mevcut değildir. Eski işçilerden alınan bilgilere göre 10-12 litre civarındaki kanı tek bir kan işlemiyle almaktadırlar. Bu durum ani bir şok ile ölüme yol açabilmektedir. Yapılan gizli çekimlerde, bu işlemler sonucunda yere yığılan kısraklar görülmüştür. Bu gizli görüntülerde, şiddet içeriği ve istismar da dikkat çekmiştir. Elektrik probu, sopa, ahşap levha kullanımı, atlara işkence edilmesi, dövülmesi görüntülerde mevcuttur.

csm_20150322_UY_SG_03_Farm_Perdigon_emaciated___pregnant_mare___2__2893433692

Peki, bu işin içinde kimler var?
Animal Angels Inc.  birçok ABD kökenli şirketin de bu ticaretin içinde yer aldığını tespit etti. Hatta bu şirketlerden bazıları, kendi sürülerini yetiştiriyor ve bakıyorlar.  Bu demek oluyor ki sırf bu eziyetli ve kanlı ticaret için yetiştirilen atlar var. Bunun için sürüleri olmayan şirketler ise bitmiş ürünü uluslararası iştiraklerinden alıyorlar. Bu iştirakler de Uruguay ve Arjantin’de yerleşik.

Hamile at kanı ticareti, göreceli olarak az bilinmesine rağmen, aslında gerçekten büyük bir iş alanı. Örneğin, Syntex Uruguay SA bilinen en büyük PMSG üreticilerinden biri ve sadece 2014 yılı içinde Avrupa Birliği’ne yaptığı ihracat 8 milyon dolar değerinde.

Devlet arşivleri, ABD’de Intervet Inc şirketinin Uruguay’daki atlardan elde edilen, PMSG içeren ürünler sattığını göstermektedir. Ayrıca Sigma Aldrich gibi diğer firmalarda, PMSG içeren ürünleri kullandıklarını itiraf etmiştir.

Anlaşılan o ki, hayvan refahı konusunda önder olarak lanse edilen Avrupa bile bu olayı görmezden gelebiliyor.

Ne yazık ki bu kanlı ticaret, 30 yıldır varlığını sürdürüyor. Tüketicilerin bu durumdan haberi olup olmadığı konusunda geniş bir bilgi yok ancak bu duruma Arjantin’de bile bile göz yumuluyor.

Sizden ricam aşağıdaki kampanyaya imza atmanız. Böylece, en azından Avrupa’da bu hormonun ithali yasaklanabilir ve kanlı bir işin kâr etmesi engellenebilir.

Kampanya:

https://secure.avaaz.org/campaign/tr/horse_blood_loc/?bNuuMeb&signup=1&cl=11582290996&v=86470

Kaynaklar:

https://www.thedodo.com/turning-horse-blood-into-profits-1382177497.html

http://animal-welfare-foundation.org/en/what-we-do/blood-farms.html

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ayşegül Yalvaç

Deniz kirliliği ve çevre teknolojileri konusunda çalışan bir çevre mühendisi. Çevre, bilim, sürdürülebilirlik konularında yazmanın yanı sıra doğa üstü ve fantastik öyküler uydurmayı seviyor. Profesyonel bir hayalperest ve dünyayı değiştirmenin peşinde.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Hayvanlar
Avrupa’nın en büyük sanat eseri ağaç dikimi yaptıkça dolacak bir pil

Güney İtalya'da bulunan Olivella Dağı'nındaki ağaçların kesilmesinin sel ve baskın problemlerine yol açtığını gören Escif, duruma sanatsal bir müdahalenin gerektiğini...

Kapat