12-14 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek 9 çevreci etkinlik

Her haftasonu olduğu gibi bu haftasonu için de, yani 12-13-14 Ocak tarihlerinde gerçekleşecek İstanbul etkinlik takviminden sizin için seçtiğimiz çevreci etkinliklerden oluşturduğumuz listemiz hazır. Film gösteriminden botanik baskıya, söyleşilerden farklı yemek kültürlerini tatmaya yönelik etkinlikler ile dolu bir haftasonu sizi bekliyor.

12 Ocak Cuma – Botanik Mono Baskı Çalışması – Botanical Monoprinting

Heliotropic Studio ile ismini duyuran Aslı Smith tarafından düzenlenecek etkinlik, mono baskı yöntemi ele alınacak. Çalışma özellikle İspanyol sanatçı Curro Gonzalez’in ağaç yaprakları ardında gizlenen olağandışı yaratıkların yaşadığı büyülü bir ormanı çağrıştıran “Süt Ormanı” isimli resminden esinleniyor.

Pürüzsüz bir yüzeye boyayla desen uygulanması ve kağıda baskı alınması tekniği olan mono baskının ilkelerini öğrenebileceğiniz etkinlikte, bitki ve çeşitli şekillerde kesilmiş kağıtlarla, su bazlı linol boyalar kullanarak öğrenip kendi uygulamalarınızı gerçekleştiriyorsunuz.

Pera Müzesi’nde düzenlenecek etkinlik  2 Ocak Cuma günü 19:30-21:30 saatleri arasında katılım ücreti ise 50 ₺. 10 kişilik kontenjan bulunan etkinlik hakkında daha fazla bilgi almak için web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

13 Ocak Cumartesi- Ekşi Maya Ekmek Atölyesi

Ekşi mayanın nefis kokusunu kendi evlerinde duymak isteyenler için İstanbul Permakültür Derneği 13 Ocak Cumartesi günü saat 11:00’de Ekşi Maya Ekmek Atölyesi düzenliyor.

halka sanat projesi’nde düzenlenecek etkinlikte, atalık tohum kültüründen ekşi maya yapımına daha sonra ise mayalanma ve fırınlanma sürecine kadar geniş konu başlıkları altında bir söyleşi de olacak.

Katılım ücreti 180 ile 250₺ arasında olan ve katılımcılar tarafından belirlenecek etkinlik 15 kişi ile kısıtlı. Katılmak için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye etkinliğin Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

13 Ocak Cumartesi – “Umudun Kızları” Belgesel Gösterimi

Dünya politikası ve küresel ekonomide giderek önemi artan bir role sahip olan Türkiye’de kadın nüfusunun %20’si okuma yazma bilmezken, bu oran ülkenin doğusunda ve güneydoğusunda %45’lere çıkmakta.

Van’da çekilen “Umudun Kızları” belgesel film bir kaç kız öğrencinin çeşitli zorluklarla baş ederek okuma haklarını elde etmeye çalışmalarını ve daha iyi bir gelecek umutlarına dört elle sarılmalarını anlatıyor.  “Umudun Kızları” aynı zamanda İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen 11. RIFF Roma Bağımsız Film Festivali’nde Özel Mansiyon ödülü de aldı.

13 Ocak Cumartesi günü, saat 18:00’da Galata Fotoğrafhanesi’nde ücretsiz gösterimi yapılacak belgesel hakkında daha fazla bilgiye Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

13 Ocak Cumartesi – İklim Değişikliğinin Hayatımıza Etkileri

Kadıköy Kent Konseyi Çevre ve Altyapı Çalışma Grubu’un Kadıköy Belediyesi’nde düzenleyeceği etkinlik , “İklim Değişikliğinin Hayatımıza Etkileri” başlıklı olacak.  Konuşmada Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Bayram, şehir planlaması uzmanı Prof. Dr. Haluk Gerçek ve İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması gibi  platformlarda aktivist olarak yer alan Efe Baysal konuya dair açıklamalar yapacak.

Kadıköy Belediyesi’nde saat 14:00’da düzenlecek etkinlik hakkında daha fazla bilgiye Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

13 Ocak Cumartesi – Endonezya ve Filipine Özgü Yemek Kültürü Akşamı

Filipinler ve Endonezya’nın bulunduğu bölgenin kendine özgü yemek kültürü bir çok değişik meyve ve sebzeyi, pilav ve erişte türlerini içinde barındırıyor.

Şehirde tanışmak, konuşmak ve paylaşmak için daha fazla alana ihtiyaç olduğuna inanan; alternatif ekonomiyi ve kolektif çalışmaları destekleyen Komsu Kafe Kolektifi’nin düzenlediği etkinlikte yemekleri Endonezya’nın geleneksel dövüş sanatlarını tanıtan Silat İstanbul organizasyonu sağlıyor.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye ve akşamın menüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

13 Aralık Cumartesi – Bitkilerle Doğal Baskı (Ekoprint) Atölyesi

Sentetik boyalarla boyanan tekstil ürünlerinin sağlığa olumsuz etkilerinin yanı sıra, çevreyi tehdit edici durumlar da oluşturabiliyor. İstanbul Permakültür Atölyesi’nin düzenleyeceği bu etkinlikte, doğal boyama ve ekolojik yöntemler ele alınacak.

Ekoprint işlemi en yaygın olarak yaprak başta olmak üzere, bitki bölümlerinin kullanılarak, ipek, yün, pamuk, keten gibi kumaşlar ve kağıt, taş gibi malzemelere bitki doku, şekil ve rengini kalıcı olarak çıkartabiliyor.

Etkinlik, cumartesi günü 14:30 – 18:30 saatleri arasında Halka Sanat Projesinden düzenlenecek. Katılım ücreti 200 ile 300₺ arasında katılımcılar tarafından belirlenecek. Katılmak için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye etkinliğin Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

13-14 Ocak- Ekolojik Mimariye Giriş Atölyesi

Suyun, toprağın, taşın, ağacın doğasını idrak etmek, algılamak; malzemelere hükmetmeye çalışmadan, sadece uyum sağlayarak ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz aslında eski olan güncel bir önerme var. Bir ev inşası da yine kendi tarihimiz kadar eski bireysel bir serüven.

Ekolojik tasarım atölyesi malzeme bilgisine bir başlangıç yaparak, hayal edilen yapının ayağa kalkmasındaki basamakları üzerinde duruyor. Etkinlikte Melih Aşanli ile beraber adım adım inşa süreci ve maket ile tasarım yöntemlerini sorgulanıyor.

Cumartesi ve Pazar günleri düzenlenecek etkinlik, Kokopelli Şehirde merkezinde saat 10:00’da başlayacak. Katılım ücretinin 400 ₺ olduğu etkinliğe katılmak için buradaki formu doldurabilirsiniz. Daha fazla bilgi için etkinliğin Facebook sayfasını takip edebilir ya da info@kokopellisehirde.com adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

14 Ocak Pazar- Kedi Belgeseli Gösterimi

Başrollerinde İstanbul sokaklarının sıcak sakinleri olan kedilerin yer aldığı Kedi belgeseli, bu küçük dostlarımız yaşantılarına tuttuğu mercek ve İstanbul’un en işlek yerlerinden alınan doğal görüntüleri ve insanları ile oldukça dikkat çekti.

Başka Sinema işbirliğiyle, A Corner in the World X bomontiada ALT kapsamında gerçekleşecek film gösterimi ise 14 Ocak Pazar günü saat 17:30’da başlayacak. bomontiada’da minderli oturma düzeninin bulunacağı etkinliğe katılım 15 ₺, öğrenciler içinse 10₺.

Film hakkında daha fazla bilgi almak için Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

14 Ocak Pazar – Sokak Hayvanları için Mama Kabı Atölyesi

İstanbul Cevahir’de profesyonel eğitmenler eşliğinde yaratıcı atölyeler ve interaktif eğitim etkinlikler kapsamında bu Pazar günü, çocuklar için Sokak Hayvanları İçin Mama Kabı Atölyesi düzenleniyor.

Ücretsiz olacak etkinliklerin başlangıç saatleri ise şöyle: 12:00, 14:00, 16:00, 17:30

Önceki yazıyı okuyun:
Ekolojik baskı atölyeleri başlıyor

Doğada bulunan malzemelerle baskı yapmak ister misiniz? Heliotropic Studio 20 ve 27 Ocak tarihlerinde iki farklı Ekolojik Baskı (Ecoprinting) atölyesi...

Kapat