Karton bardak, kağıt peçete, pizza kutusu… Geri dönüşüm kutularına atılmaması gereken 12 şey

Kaynakların hızla tükendiği günümüz dünyasında geri dönüşüm yapmak elzem fakat hangi ürünü hangi kutuya atacağınıza dikkat etmek de bir o kadar önemli. Geri dönüşmeyen ürün ve ambalajları geri dönüşenlere karıştırmak dönüşüm sürecini zorlaştırabileceği gibi, atılan yanlış malzemeler tüm kutu içeriğinin geri dönüşmesini imkânsız hale de getirebilir. Geri dönüşüm yaparken dikkat etmeniz gereken 12 maddeyi nedenleri ile birlikte listeledik.

#1 Pizza kutuları

Kağıt geri dönüşümü sırasında metal ve camın aksine ısıl işlem görmez, su ve mürekkep çözücü kimyasallarla karıştırılarak liflerine ayrılması sağlanır. Yemek artığı ve yağ bulaşmış herhangi bir kağıt ürün geri dönüşüm kutusuna atılmamalıdır.

#2 Karton bardak ve tabaklar, yağ ve sıvı geçirmez yemek kutuları

Kağıt bardaklar, yemek siparişlerinde kullanılan karton kaplar ve sıvı ve yağ geçirmeyen her türlü kağıt kullanılmamış olsa bile kağıt geri dönüşümü kutularına atılmamalıdır. Bu ürünlerin iç kısmı sıvı geçirmez plastikle kaplı olduğundan normal kağıtlarla aynı işlemden geçerek geri dönüştürülemezler. Ayrıca toplanmaları ve farklı işlemlerden geçirilerek geri dönüştürülmeleri gerekir.

#3 Kağıt peçeteler, ıslak mendil, tuvalet kağıdı ve her türlü hijyenik kağıt


Geri dönüşüme yollanan kağıtların temiz olması gerekir. Makyaj temizleme mendili, bebek bezi, ped, tuvalet kağıdı, peçete, kağıt havlu ve ıslak mendil gibi kozmetik ve hijyenik kağıtlar ve kirlenmiş her türlü kağıt geri dönüşüm kutusuna değil çöpe atılmalıdır.

#4 Hediye paketleri, plastik içeren zarflar, yapıştırıcı bulunan kağıt ambalajlar ve bantlar

İçeriğinde plastik ya da yabancı madde bulunan kağıtları bulunmayanlardan ayırt etmek için basit bir test yapabilirsiniz. Kağıdı buruşturarak avcunuzun içerisinde sıkın. Elinizi açtığınızda kağıt bıraktığınız gibi kalıyorsa geri dönüşüm kutusuna atabilirsiniz. Ancak kağıt eski formuna geri dönüyorsa ya da kaplamalıysa geri dönüşecek kağıtlara karıştırılmamalıdır.

BUNU DA OKU:  Elektronik Atıklar Çöp Değildir!
#5 Aynalar, filmli ve optik camlar, ısıya dayanıklı camlar

İşlem görmüş bu cam türleri de geri dönüşümde kullanılmaz.

#6 Pencere camları ve kırık camlar

 

Yapı malzemelerinde kullanılan camlar, araba ve ev pencere camları; cam geri dönüşüm kutularına atılmamalıdır. Cam geri dönüşüm işleminin ilk aşaması elle ayırma olduğundan kırık camların geri dönüşüm kutularına atılması geri dönüşüm tesisinde çalışanlar için tehdit oluşturmaktadır, kutulara atılmamalıdır.

#7 Ampul ve floresanlar

Ampül ve florasanların içerisinde bulunan tel ve metalleri ayırmak zorlu bir işlem olduğundan bu maddeler atık cam şişe kutularına atılmamalı, ayrı toğlanmalıdır.

#8 Boya, motor yağı, benzin ve antifiriz şişeleri

Toksik kimyasalları ambalajlamada kullanılan plastik şişeler, plastik geri dönüşüm kutularına atılmamalıdır.

#9 Kedi ve köpek kum ve dışkıları, elektrikli süpürge içeriği

Evcil hayvanların kum ve dışkıları ve elektrikli süpürge torbaları ayrıca paketlenerek çöp kutularına atılmalıdır.

#10 Strafor (polistiren) ambalajlar

Kırılacak eşyaları koruma amaçlı kullanılan köpüklerde ve tek kullanımlık tabak-bardaklarda sıklıkla karşımıza çıkan strafor ambalajlar kağıt ya da plastik geri dönüşüm kutularına atılmamalı, ayrı olarak toplanmalı ve geri dönüştürülmelidir.

#11 Pil ve ilaçlar

Zehirli onlarca madde içeren pil ve ilaçlar kesinlikle çöp ve geri dönüşüm kutularına atılmamalı, pil ve tıbbi atık kutularında toplanarak bertaraf edilmelidir.

#12 Naylon poşetler ve abur cubur ambalajları

Bisküvi, şekerleme, cips ambalajları, dondurulmuş gıdaların naylon paketleri ve naylon poşetler geri dönüşüm kutularına atılmamalıdır.

Unutmayın, atığınızı azaltmanın en etkili yolu olabildiğince az atık yaratmaktır.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Karton bardak, kağıt peçete, pizza kutusu… Geri dönüşüm kutularına atılmaması gereken 12 şey” için 95.261 yorum

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Ev ve Bahçe, Geri Dönüşüm, Gıda, Gıda Gündemi, Hayat, Ofis
Vücudunuzla ilgili bilimin çürüttüğü 8 efsane

Çok kere tekrar edilmiş ama doğruluğu şüpheli bilgilerin biliminsanları tarafından analiz edildiği bu listemiz tam size göre.

Kapat