Kent bahçenizi yapmak ister misiniz?

İstanbul sınırları içerisinde yaşayanların balkon ve bahçelerinde yazlık sebzelerini yetiştirebilmeleri amacı ile 2011 baharında başlayan “Yeryüzü Derneği Kent Bahçeleri” projesi bu yıl da devam ediyor.

Kent bahçeleri yaratarak şehir içerisinde binaların ve araçların arasında her geçen gün daha da sıkışarak yaşarken unuttuğumuz tat ve dokuları yeniden hatırlatmak ve masamıza gelen gıdanın kendi bahçemizde yetişmesi ile küresel ısınmaya katkı sağlaması amaçlanan projenin başvuru süresi bugün başladı. Konuya sosyal faydalar açısından baktığımızda ise çocuklarımızın ve gençlerimizin sofralarımıza giren sebzelerin büyüme ve gelişme süreçlerini görmeleri ve çevreye saygılı birer birey olmalarını sağlamak amaçlardan biri.

Aynı semtte yaşayan ve şehirleşme süreciyle birbirinden uzaklaşmış hemşehrilerin kent bahçeleri projesiyle ortak bir amaç için birbirleriyle tanışmalarını ve bu projenin komşuluk ilişkilerini geliştirme ve sosyalleşme açısından bir fırsat olarak görülmesi ise projenin diğer sosyal faydası. Küçük de olsa bir bahçe ya da teras sahibi olan İstanbullular, projeye gönüllü destek sağlayan köylülerin bağışladığı fideleri ekerek kendi sebzelerini yetiştirebilecekler.

iletisim@yeryuzudernegi.org veya 0216 388-1173 numaralı telefondan bilgi alabilir, katılmak için başvurabilirsiniz.

Proje süreçlerini ise şöyle açıklıyorlar:

Aynı semtte oturan bahçecilerle önce tanışma toplantıları düzenleniyor. Bu toplantılarda kimlerin ekip-biçmeyi bildiği, kimlerin yardıma ihtiyaç duyduğunu öğreniyoruz. Ayrıca bahçecilerin toprak büyüklüğünü not alıp, ihtiyaç duydukları fide sayısını hesaplıyoruz.

Mayıs ayının ortasından başlayarak, temin ettiğimiz ve ücretsiz dağıttığımız fidelerin ekimine başlıyoruz.

Ekim sonrası yapacağımız toplantılarda, deneyimlerimizi paylaşıyoruz ve ortaya çıkabilecek sorunları çözüyoruz.

Temmuz ayıyla birlikte artık hasad zamanı geliyor ve kendi salatamızı yayıp kendi sebzelerimizden yemekler pişiriyoruz.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ev ve Bahçe, Hayat
Victor’un sitesi açıldı

Buğday Derneği'nin kurucusu Victor'un anısına, kendisini kaybedişimizin birinci yıldönümünde dernek victorananias.org'u ziyarete açtı.

Kapat