Kentten kırsala göçmek isteyenler buraya!

Refah ve barış dolu daha zengin bir gelecek kurma adına 81 ilde 100 er adet topluluk kurma ütopyası bu… Eğer daha mutlu bir ülke ve dünya istiyor; ama nasıl sorusuna cevap bulamıyorsanız, bu yazıya mutlaka vakit ayırmalısınız çünkü sizin de yapabilecekleriniz var.

​Bir taraftan köyler mahalleleşirken diğer taraftan da 8bin100 topluluklarıyla yeniden köyleri yeşertme çabası 8bin100 projesi.

Bir ekoköy girişimi gibi de bakabilirsiniz 8bin100’e, ancak herkesin geliri kendi cebine gittiğinden ortak bir kazanç anlayışı aklınıza gelmemeli. Ortak bir kazanç anlayışı elbette var; ama nakdi değil ayni. Toprağın bereketi üzerinden bir ortak kazanç anlayışı var 8bin100’ün.

aysun the sütçü
​Hareketi anlattığım neredeyse mini bir kitapçık var. Ancak zamanla yarışılan dünyamızda herkes “Kısaca bir anlat bu 8bin100 nedir?” diye sormakta. 40 senelik vizyonu olan bu hareketi “kısaca” anlatmak pek zor bir iş; ama her fırsatta deniyorum, bu vesileyle de işbu fırsat için Yeşilist’e çok teşekkür ediyorum. İlgilenenlere ulaşabilip birinci 8bin100 ü kurabilirsek gelecek nesillere dair görevini yapmış bir jenerasyon olacağız :) Siz sadece birinciyi kurmama yardım edin yeter!

Aslında fikir çok basit; 15 komşu arıyorum; kentten kırsala göçüp hayatını topraktan kazanmak isteyen hepi topu 15 kişi. Eminim bu fikirle ilgilenecek birilerini tanıyorsunuzdur. Anlatın onlara 8bin100’ü!

Kentten kırsala göçmeyi isteyen çok insan var; bunların bazıları bu hayali yaşamayı seviyor, bazıları da bizim 2000 yılında yaptığımız gibi bir cahil cesareti “ben yaparım” deyip kolları sıvamaya hazır… Hayali yaşamak isteyenlere diyeceğim yok; bazılarımızın da kentlerde üretmelerine ihtiyaç var, ama “ben yaparımcıları” çok çetin şartlar bekliyor.​Ürettiklerini üretmekte,satmakta ve tahsilatını yapmakta çok zorlanacaklar. Göçer bir ailenin yaşadığı tüm sosyal travmalara hazırlıklı olmalılar ve sonra da emek verdikleri topraklarındaki berekete çeşitlilikle ulaşabileceklerini fark edip, monokültür zihinli yetiştirilmekten kaynaklı yetemeyeceklerini fark edecekler.

Ben de bir “ben yaparım”cı idim.Ancak aradan geçen 15 sene gösterdi ki “ben yalnız yapamam”cıyım :)
İstanbul’da, Büyükçekmece’den Maltepe’ye kadar hizmet verdiğimiz bir kapı teslimi üyelik ağımız var. Altı senede 2.000’e yakın üyeye ulaştık. Bu kurulumun inceliklerini ülkenin 81 ilinde 100 er topluluğa anlatmaya hazırım. Ama önce birinciyi kurmamız gerekli; Birinci 8bin100’ün şu anda sadece sütçüsü var. Haftaya onu anlatayım ister misiniz?

Dileyenler yazılarımın devamını takip edebilir, detaylı metni isteyebilir; ya da şu aşağıdaki videodan bir parça fikir edinebilirler. 8bin100’ü Facebook’tan takip etmek isteyenleri de böyle alalım.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Ekoturizm, Gıda, Gıda Gündemi, Hayvanlar, Kent
Tesla yenilenebilir enerji devriminin kayıp parçasını buldu mu?

Elon Musk, ev, işyeri ve elektrik üretim sektörü için temiz ve çevre dostu bir şebekeyi yaratacak “Powerwall” adlı bir dizi...

Kapat