Keyfinizi artıracak 11 basit hareket

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin dün yaptığı “Beton makinesinin sesi bu ülkede hiç eksik olmasın. Çok keyif alırım onun sesinden böyle pat pat pat vurdukça” açıklaması bizim pek aklımıza yatmadı. Sizin de aklınıza yatmayacağını düşünerek mutluluk ve keyif verdiği bilimsel olarak ispatlanmış 11 basit hareketi yazdık.

1. Çok gülümseyen biriyle zaman geçirin

11

 

Güleryüzlülüğü ile bilinen dostlarınızla plan yapın. Framingham, MA’ de 20 yıl boyunca 4.700 kişi üzerinde yapılan bir araştırma mutluluğun bulaşıcı olduğunu ortaya koydu. Mutlu insanlarla zaman geçiren insanların keyif seviyelerinde ani artışlar oluşuyor. Bu değişim mutluluk seviyenizin %15 artmasına kadar ulaşabilir.

2. Kırmızı ruj sürün

22

 

Çok yüzeysel bir öneri gibi görünüyor olsa da dudak renginizin moralinizi etkilediğini kanıtlayançalışmalar bulunmakta. 2011 yılında Harvard ve Boston Üniversitesi araştırmacıları ruj süren kadınların kendilerine güvenlerinin arttığını ve diğer insanların da ruj süren kadınları, sürmeyenlerden daha yetkin ve güvenilir bulduğunu işaret ediyor. 2013 yılında Fransa’da yapılan bir başka çalışma ise kırmızı dudakların östrojen seviyesinin artmasını ve genel yüz ifadesinin daha pozitif algılanmasını sağladığını ortaya koyuyor.

3. Turunçgil kokuları ile keyfinizi artırın

33

 

Chemical Senses dergisinin yaptığı bir araştırma, mandalina gibi turunçgil ailesinden olan meyve kokularının keyfinizi hatrı sayılır miktarda artırdığını gösteriyor. Limonun yalnızca kokusu bile stres ve kaygıyı azaltıp sindirime yardımcı oluyor.

4. Baldırlarınıza masaj yapın

44

 

Koşmak, yürümek, zıplamak ve topuklu ayakkabı ile yürümek gibi tüm hareketlerden sorumlu olan baldırlarınızı masaj yaparak rahatlatın ve dolaşım sisteminizin hızlanmasını sağlayın. Böylece yararlı besinler vücuda daha hızlı yayılırken toksik maddelerin vücuttan atılmasını da hızlandırmış olursunuz.

5. Rahatsızlıklarınızı dile getirin

55

 

Her şeyden şikayet eden, çekilmez bir insana dönüşün demiyoruz ama sizi rahatsız eden ve kafanıza takılan problemleri de içinize atmaktan vazgeçin. Karşınızdaki insan sizi rahatsız eden bir şey yaptığında pasif agresif tepkiler vermek yerine sakin ve dingin ama yapıcı bir şekilde rahatsızlığınızı dile getirin. The Journal of Social Psychology’nin yaptığı bir araştırma, sorunlarını hemen çözen insanların uzun vadede daha mutlu olduklarını ortaya koyuyor. Bir sorunu çıkar çıkmaz çözerseniz ani bir rahatlama hissedersiniz ve kafanıza takmanız gereken şeyler en alt seviyede kalır.

6. Hareketli bir şarkı dinleyin

66

 

İç karartan depresif listenizi kapatın ve sevdiğiniz, hareketli bir pop şarkısı açın. The University of Missouri’nin yaptığı bir araştırma, pozitif mesajlar içeren şarkılar dinleyen insanların daha fazla gülümsediğini tespit etmiş. Kimse dinlemiyormuşçasına dans edip şarkı söylemekten vazgeçmeyin.

7. Fındık, fıstık gibi yemişler tüketin

77

 

Barcelona Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucunda fındık, fıstık ve ceviz gibi çiğ yemişler tüketen insanların beyinlerindeki serotonin (mutluluk hormonu) seviyelerinin yükseldiği ortaya çıkmış. Bu gıdaları tükettiğinizde hem mutluluk seviyeniz artacak hem de şekerli atıştırmalıklardan uzak kalmış olacaksınız.

8. Karalama yapın

88

 

Kağıda bir şeyler karalamak beynin her iki tarafını da çalıştırarak stres döngüsünden çıkmanızı ve o ana odaklanmanızı sağlar. Kafanızda kurduğunuz olumsuz fikirlerden uzaklaşmak ve daha iyi hissetmek için bire birdir. Çizim yeteneğiniz yok diye endişelenmeyin. Önünüzdeki not defterine öylesine şekiller karalayın ya da defterinizin köşesine yaptırmayı düşündüğünüz bir dövmenin ana hatlarını çizin. İşi bir adım ileri götürerek yetişkinler için hazırlanmış boyama kitaplarından da edinebilirsiniz.

9. Tepetaklak durun

99

 

Yoga dersine ya da spor salonuna gidecek vaktiniz yoksa ofisinizin kapısını kapatıp amuda kalkın ya da başınız aşağı gelecek şekilde koltuğa uzanarak kısa bir süre durun. Bu, fiziksel olarak beyninize kan gitmesini sağlayacak ve aniden daha zinde hissetmenize sebep olacaktır.

10. Arkadaşlarını ihmal etmeyin

1100

 

Stresli bir günün sonunda keyfinizi yerine getirmenin en iyi yollarından biri sevdiklerinizle güzel zaman geçirmektir. İş çıkışında buluşma planlarını gündüzden yaparsanız, akşam alacağınız keyifin etkilerini gündüzden yaşamaya başlarsınız ve böylece sıkıcı toplantılar daha çekilir hale gelir.

11. Paranızı başkaları için harcayın

1111

 

2008 yılında yapılan bir araştırma sonucunda mutluluğu satın alabileceğiniz ortaya çıktı. Tek şart, parayı kendiniz için değil önem verdiğiniz insanlar için harcamak. Araştırmadan habersiz bir grup çalışanın her birine 5.000 dolar ikramiye verildi ve bu paranın en az üçte birini arkadaşlarını mutlu etmek ya da sosyal kampanyalara bağış yapmak için kullananların ikramiye sonrası yapılan mutluluk testinde, mutluluk seviyelerinin diğerlerinden açıkça daha yüksek olduğu görüldü. Bunun nedeni beynin ödüllendirme sisteminin, başkaları yararına bir şey yaptığınızda dopamin salgılayarak anında harekete geçmesi.

Kaynak: Bustle

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Gündem, Kent
UNEP deniz kirliliğine karşı liderlik kursu düzenliyor

Deniz Kirliliği hakkında verilecek kurs, harekete geçiren ve değişimi hedefleyen bir eğitim olacak.

Kapat