UNEP deniz kirliliğine karşı liderlik kursu düzenliyor

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), Hollanda Açıköğretim Üniversitesi ile beraber bir Kitlesel Çevrimiçi Açık Kursu düzenliyor.

Deniz Kirliliği hakkında verilecek kurs, Deniz Kirliğinine Karşı Küresel Ortaklıkçerçevesinde liderliği, harekete geçiren ve değişimi hedefleyen bir eğitim olacak.

2012 yılında düzenlenen Rio+20 etkinliğinde imzalanan Deniz Kirliğinine Karşı Küresel Ortaklık programı insan sağlığını ve çevreyi, deniz kirliliğini azaltarak ve kontrol altına alarak korumayı belirli hedefler doğrultusunda amaçlıyor.

İngilizce düzenlenecek kurs, katılanları harekete geçirerek, onları deniz kirliliğine karşı yapılacak aktivitelerin nasıl başarılı olacağını ve umut aşılayacağını tartışmaya itiyor. Bu tartışmalar online dersler, örnek olay incelemeleri, videolar ve diğer ek çalışma kaynakları ile destekleniyor.

234543223456

26 Ekim’de başlayacak bu eğitimde aşağıdaki konu başlıkları işlenecek.

  • Deniz Kirliliği’nin sosyal ve çevresel etkileri
  • Geri dönüşüm ve farklı alternatifleri içeren, teknik çözümler
  • Deniz Kirliliği Yönetimi
  • Deniz Kirliliği’inin kaynakları, işlemleri, modelleri ve gözlemlenmesi
  • Farkındalık yaratma, eğitim, sosyal yardım ve kapasite geliştirme çalışmaları
  • Politikaların, yasaların ve pazar odaklı kaynakların yürütülmesi
  • Deniz Kirliliği’nin azaltılmasına yönelik bir hareket olanı oluşturulması için gerekli yetenekler

Kursa katılacaklar iki eğitim planından birini seçebiliyor:

Liderlik Yolu: Temek karakterleri ve bilgilerin tanıtılacağı 8 saatlik eğitimde, deniz kirliliğin azaltılması ve engellenmesi adına değişik stratejiler tartışılacak.

Uzmanlık Yolu: Daha derin bilgi, anlayış ve yetenek eti arayanlar için 32 saatlik bu ek eğitimde deniz kirliliğinin nasıl durduralacağı tartışılacak.

Deniz Kirliliği’nin denizlerimizi girilemez hale getirdiği, petrol aramaları ile gelecekte daha da sorun yaşaması ihtimali yüksek “3 tarafı denizlerle çevrili” ülkemiz için bu eğitimin aktivistler ve öğrenciler için oldukça yararlı olacağını düşünüyoruz.

İngilizce olan eğitimin broşürünü indirmek için burayı tıklayabilir, kayıt içinse bu adrese bir göz atabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Etkinlikler, Kent
Dönüştüren Belgeseller’de bu ay: Mutluluğun Ekonomisi

Bugün (8 Ekim Perşembe) Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nden dönüştüren bir belgesel, Mutluluğun Ekonomisi, üçüncü kez Akmerkez evsahipliğinde bizimle 19.30’da buluşuyor.

Kapat