Köpekler için en tehlikeli 10 yiyecek

Siz yemek yerken köpeğinizin o masum bakışlarıyla karşınızda oturması yediklerinizi boğazınıza diziyor ve dayanamayıp yediklerinizi onunla mı paylaşıyorsunuz? Yapmayın. Bu ‘masum’ an oldukça trajik ve ölümcül kazalara neden olabilir.

İnsanların yediği yiyeceklerin bir kısmını köpeklerden kesinlikle uzak tutmanız gerekirken bir kısmının da miktarını ayarlamak gerekiyor. En bilineninden bilinmeyenine köpeklerin uzak durması gereken 10 yiyeceğe mutlaka göz atın. Yalnızca evinizdeki dostlarınız için değil sokaklarda yaşayan köpekleri beslerken de mutlaka aklınızda bu öneriler olsun.

  1. Soğan ve sarımsak

Köpeklerden kesinlikle uzak tutmanız gereken ikili. Sebze yemeklerine tat katması için sık sık eklenen bu ikili köpekler için tam bir felaket. Çiğ soğan ve sarımsak en tehlikelileri olmakla birlikte siz genel olarak çeşnili yiyeceklerden köpekleri uzak tutmaya dikkat edin. Soğan familyasının bileşenleri, köpeklerin bünyesini zehirleyici etkiye sahip ve yazık ki bu etki hemen değil 3-4 gün içerisinde görülebiliyor. Köpeğiniz olağan dışı bir uyuşukluk gösteriyorsa ya da idrarı turuncu veya kırmızı renkteyse bir veterinere götürmenizde fayda var.

  1. Çikolata

Tatlı şeyler en ikram edilesi yiyecekler gibi görünür. Ancak çikolatanın içeriğindeki kafein ve teobromin hayvanlar için ölümcül olabiliyor, siyah çikolata ise en tehlikelisi. Eğer köpeğiniz bir parça çikolata yediyse karnında bir acı hissedebilir, kızgınlık gösterebilir ve kusabilir. Fazlaca çikolata tüketimiyse kasılma nöbetleri ve yazık ki ölümle sonuçlanabilir.

  1. Avokado

Avokado ağacının hemen hemen tamamı ve elbette meyvesi de hayvanlar için zehirleyici etkiye sahip. Küçük bir parça avokado köpeğin zehirlenmesine yol açmaya yetecektir. Çekirdeğinin yutulması ise bağırsakları tıkayıcı etkiye sahip.

  1. Ksilitol (Suni tatlandırıcı)

Köpeklere elbette doğrudan ksilitol vereceğinizi düşünmüyoruz, ama verdiğiniz yiyeceklerin içeriğine mutlaka dikkat etmeniz konusunda uyarıyoruz. Köpekler ksilitolü bünyeye aldıklarında kanlarındaki şeker oranı şiddetli bir şekilde düşüyor. Krizleri ve bilinç kaybını tetikliyor. Yüksek miktarda ksilitol tüketmiş olan köpeğin karaciğeriyle ilgili çok ciddi sorunlar yaşayacağını belirtmekte fayda var.

  1. Tavuk
BUNU DA OKU:  Besin değeri beraber artan 5 gıda kombinasyonu

Kümes hayvanları elbette ki içerdiği zehirlerden dolayı değil kemiklerinden dolayı köpekler için oldukça tehlikeli. Kümes hayvanlarının kemikleri kıymık gibidir ve bu nedenle köpeklerin midelerinde ya da bağırsaklarında sorunlar yaşamalarına neden olabilir. Tavuğu çiğ haliyle verdiğinizde o kadar sorun olmazken pişirdiğinizde tavuk kemikleri köpekler için öldürücü bir silah haline gelebilir. Eğer köpeğinizin tavuk kemiği yediğinden şüpheleniyorsanız gözünüzü üzerinden ayırmayın. En ufak bir acı belirtisi ya da rahatsızlık gördüğünüzde veterinere götürün. Genellikle kemikler bünyeden doğal yollarla atılabilir ve bünyede ciddi bir etki göstermez. Bu her zaman böyle olacağını göstermiyor yazık ki.

  1. Küflü yiyecek

Sizin yemeyeceğiniz bir parça yiyeceği ısıtıp köpeklere verdiğinizde genellikle yerler. Ancak o yiyecekte eğer küf varsa muhtemelen karnını doyurayım derken, köpeğin sağlığı ile oynuyor olacaksınız. Yiyeceklerin üzerindeki küflerin bazıları tremorjenik mikotoksin içeriyor. Bu toksin köpeklerde sarsıntılı krizlere ve kötüleşerek kasılmalara yol açabiliyor. Ve eğer müdahale edilmezse ölümcül sonuçlara neden olabiliyor. Köpeğinize küflü yiyecekler vermeyin ve çöplerinizdeki küflü yiyeceklerin de koklayarak fark edilmeyeceğine emin olun.

  1. Mısır koçanında mısır

Size oldukça masum görünebilir ancak aslında öldürücü etkiye sahip yiyeceklerden biri de koçanda mısır. Mısır koçanından küçük bir parça almak bile köpeklerin bağırsaklarında operasyonu gerektirebilecek sorunlara yol açabiliyor.

  1. Süt ürünleri

Çoğu köpeğin bünyesi laktozu kaldırmıyor, bu nedenle köpekleri süt ürünlerinden uzak tutmak en iyisi. Sonuçların çok tehlikeli olduğunu söyleyemeyiz ama yine de bir soruna yol açabileceğini bilmek sanıyorum kafi. Gereğinden fazla tüketildiğinde gaz ve ishale yol açıyor. Oldukça az laktoz barındıran birkaç parça peynir ve yoğurt ise köpeğinize iyi gelebilir.

  1. Çiğ somon balığı

Köpeğinize çiğ somon balığı vermek oldukça kötü bir fikir. Pişmiş somonda sorun yok ancak çiğ somon SPD diye tanımlanan, parazitleri tetikleyen bir hastalığa yol açıyor. Hastalığın en önemli belirtisi ise balığı yedikten sonra bir hafta içerisinde görülen yüksek ateş, kusma ve kanlı sarı ishal. Erken müdahale edilmediğinde yazık ki ölümle sonuçlanabilen bir hastalığa karşı dikkatli olmak gerekiyor.

  1. Ciğer
BUNU DA OKU:  Böcek sayısının dramatik şekilde azalmasından sonra ekolojik kıyamet alarmı verildi

Bir parça pişmiş ciğer köpekler için iyi olabilir ancak aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Ciğer, A vitamini ile yüklüdür, bu nedenle de hayvanlar açısından zehirleyici özelliğe sahiptir. A vitamini yüklemesi kemik yapısının bozulmasına, anoreksiaya ve nadir de olsa ölümlere neden olabilir.

Kaynak: Womenitely

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Gıda, Gıda Gündemi, Hayvanlar
Su yolunu bulur mu?

Yığılan betonların etkileri.

Kapat