Kuğulu Park vakasının ardından çevreciler soruyor: Budama böyle mi yapılır?

Geçtiğimiz günlerde Kuğulu Park’ta yapılan ağaç budama çalışması sonrası çevre örgütleri isyan etti. 16 Aralık Cumartesi günü saat 15:30’da Kuğulu Park’ta bilgilendirme gezisi yapılacak ve budamanın temelleri anlatılacak.

TIKLAYIN: Bir ağacın 22 faydası

Anıtpark Forum ve 350 Ankara üyelerinin düzenlediği etkinliğe  Ankara Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümünden Prof. Dr. Halim Perçin de katılacak. Perçin, bir bilirkişi gözünden yapılan budamayı değerlendirecek. Etkinlikte hem Kuğulupark’daki ağaçlar gezilecek, hem de yapılan budama değerlendirilecek.

Anıtpark Forum ve 350 Ankara üyeleri tarafından yapılan çağrı şöyle:
“Kuğulu Park’ta yapılan budama ve kesim çalışmasının sonuçlarını hep beraber gördük. Her ne kadar belediye farklı yönde açıklama yapsada, gödüklerimiz çok farklı, konu hakkında çalışanların söyledikleri ise çok farklı.

Ancak bizler gerçek budamayı öğrenmek istiyoruz. Derin budama denilerek dalların değil ağacın gövdesinini yarısının kesilmesini görmek istemiyoruz. Peki bu işin doğrusu ne? Belediye Ankara Üniversitesi’ne rapor hazırlatarak bu çalışmayı yaptığını duyurdu. Diğer taraftan Peyzaj Mimarları Odası ise çok farklı şeyler söylüyor.

İklim mücadelesini sürdüren 350 Ankara ve kent mücadelesini sürdüren Anıtpark Forum olarak ortak bir etkinliğe imza atıyoruz ve Ankara Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümünden Prof. Dr. Halim Perçin’i davet ediyoruz. Halim hocamız bizlere bir bilirkişi gözünden yapılan budamayı değerlendirecek. Hep beraber hem Kuğulupark’daki ağaçları gezeceğiz, hem de yapılan budamayı değerlendireceğiz.

16 Aralık Cumartesi Program:
15.30-15.45- Etkinlik bilgilendirmesi ve budamanın temelleri
15.45-16.15 – Örnek ağaçlara budama gezisi
16.15-16.30 – Genel değerlendirme ve durum analizi

Not: Katılıma ve ihtiyaçlara göre programda küçük değişiklikler yapılabilir. Katılımcı sayısı yüksek olmasına durumuna karşı ses sistemi de bulundurulacaktır.”

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gündem, Kent, Topluluklar, Yeşil alanlar
Biliminsanları kendi enerjisi ile ışık yayan bitkiler geliştirmeyi başardı

Ateşböceğinin yaydığı ışığın kaynağı olan enzimi bitkilere aşılayan biliminsanları gelecekte bu bitkilerin ürettiği ışık ile aydınlatma ihtiyacımızı karşılayacağımızı belirtiyor.

Kapat