Son 40 yılda erkeklerin üreme kabiliyeti yarı yarıya azaldı

Dünyanın birçok farklı yerinde yapılan araştırmalar, son 40 yılda üreme çağındaki erkeklerin sperm sayısı ve yoğunluğunda %50’ye varan düşüş olduğuna işaret ediyor.

TIKLAYIN: Babanız ne yiyorsa osunuz

1973-2011 yılları arasında yapılan araştırmaların elde ettiği bulgular batı ülkelerindeki üreme çağındaki erkeklerin üreme becerisinin her yıl %1,4 düştüğünü ve araştırmalar sonunda %52’lik bir düşüş saptandığını ortaya koyuyor. Kudüs’teki Hebrew Üniversitesi’ndeki araştırmacılardan biri olan Hagai Levine araştırma sonuçlarının korkunç olduğunu ifade ediyor.

Tüp bebek gibi yöntemler tedavi konusunda yardımcı olsa da bu düşüşün ardındaki sebep tam olarak belirlenebilmiş değil. .

Human Reproduction Update dergisinde yayınlanan bir makale 1973-2011 yılları arasında 185 ülkede 43.000 erkek üzerinde yapılan araştırmaların sonuçlarını bir araya getirdi. 1973’teki bulgularda mililitre başına ortalama sperm sayısı 99 milyon iken 2011 yılında bu sayı 47,1 milyona düşmüş. Yeni Zelanda, Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinde böyle bir düşüş kaydedilirken Güney Amerika, Afrika ve Asya’daki diğer ülkelerde dramatik bir düşüşe rastlanmamış ancak araştırmacılar bu durumun diğer ülkelerde kapsamlı üreme çalışmaları yapılmamasından kaynaklanabileceğini düşünüyorlar.

Üreme becerisinin düşüşündeki olası kaynaklar olarak testis kanseri ve ölüm oranında artışa da sebebiyet veren pestitler, hormanlara zarar veren kimyasallar; bol miktarda işlenmiş et, alkol, kafein, soya ve patates içeren beslenme biçimi; stres; sigara ve obezite gösteriliyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Gıda, Gıda Gündemi, Hayat, Kişisel Bakım, Sağlık
Biliminsanları kendi enerjisi ile ışık yayan bitkiler geliştirmeyi başardı

Ateşböceğinin yaydığı ışığın kaynağı olan enzimi bitkilere aşılayan biliminsanları gelecekte bu bitkilerin ürettiği ışık ile aydınlatma ihtiyacımızı karşılayacağımızı belirtiyor.

Kapat