Kuzey Ormanları için Riva’ya

Üçüncü köprü ve üçüncü havaalanı gibi İstanbul’un kuzeyine yapılacak yeni projeler şehrin neredeyse son yeşili olan Kuzey Ormanları’nı yok edecek. İstanbul’un yeşilini korumak ve konuşmak için bu haftasonu Riva’ya davetlisiniz.

Kuzey Ormanları Savunması” tarafından 7-8 Eylül tarihlerinde Riva’da düzenlenecek olan kampa çağrı; İstanbul’un akciğerlerini oluşturan Kuzey Ormanları yok ediliyor. 3. Köprü, 3. Havalimanı, Kanal İstanbul gibi “çılgın projeler”, son ormanlarımızı, su havzalarımızı, tarım arazilerimizi ve yaşam alanlarımızı yok etmeye başladı. Şimdiden milyonlarca ağacımız katledildi.

Kuzey Ormanları Savunması” bu katliamı durdurmak ve yaşamına, doğasına, kentine sahip çıkmak isteyen çok sayıda kurum, forum ve yurttaş tarafından Gezi ruhuna uygun biçimde oluşturulan bir inisiyatiftir. Ormanları savunmak, mücadelemizin şimdisini ve geleceğini tartışmak ve kesim alanlarında doğrudan gözlemde bulunmak amacıyla, 7-8 Eylül tarihlerinde Riva’da geniş katılımlı bir kamp düzenliyoruz. Kampta forumlar, atölyeler, konserler, tiyatro, film gösterimleri ve bir panel düzenlenecek, kesim alanında yapılacak ziyarette bir basın açıklaması gerçekleştirilecektir. Programımızın ayrıntılarını aşağıda bulabilirsiniz. ”

Kuzey Ormanları Savunması 7-8 Eylül Riva kampı bilgilendirme:

  1. Kuzey Ormanları Savunması olarak 7-8 Eylül’de gerçekleştireceğimiz kampın alanı, yangın mevsimi olması nedeniyle, bölgede bulunan resmi kamp alanlarından birisi olan Riva, Elmas burnundaki alan olarak belirlendi ve resmi sözleşme/başvuru yapıldı. Tuvalet, kullanım suyu, duş, elektrik gibi olanakların bulunduğu kamp alanıyla ilgili ayrıntılı bilgilere linkten ulaşabilirsiniz: (http://rivaelmasburnu.com/).
  1. Kampa ulaşım için İstanbul’un çeşitli bölgelerinden otobüs kaldırılacak . Kamp alanına TEM bağlantılı Kavacık mevkiinden Riva’ya kadar uzanan otoyol ile 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Ayrıca 137 numaralı İETT otobüsü Beykoz’dan kalkıp, kampa 1 kilometre uzaklıkta olan Riva merkeze kadar geliyor. Kampa özel araçla gelecek arkadaşlar bize ulaşırlarsa, ulaşım konusunda destek isteyebiliriz.
  1. Kamp alanında konaklama için çadır kullanacağız. Kampın ücretli çadırları mevcut. Ancak çadır, mat ve tulum ihtiyaçlarımızı kolektif olanaklarımızla karşılamaya çalışıyoruz. Gelen arkadaşların kendi çadırlarını getirmesini tavsiye ediyor, fazla çadır göz çıkarmaz diyor, bu konuda katkı sunabilecek herkesin bize ulaşmasını rica ediyoruz.
  1. Kamp alanında, 2 günlük yiyecek ve içecek ihtiyaçlarımızı yine kendi olanaklarımızla karşılamaya çalışıyoruz. Bu konuda topluca katkı sunabilecek veya olanak bulabilecek arkadaşlar lütfen bize ulaşsınlar. Kampta ortak sofralar kurmaya çalışacağız, gelen arkadaşların bol yiyecekle gelmesini rica ediyoruz.
  1. Kampa gelenlerin yanlarında getirmesini tavsiye ettiğimiz ve bulunmasına yardımcı olmasını istediğimiz temel kalemler: Çadır, uyku tulumu, mat, yere sermek için çul-hasır, el feneri, bardak, tabak, çatal-bıçak (mümkün olduğunca çöp üretmemek için kağıt-plastik olmayan); peçete, tuvalet kağıdı, çöp poşeti, sağlık ve temel ilkyardım malzemeleri, şapka, yağmurluk.
  1. Kampa çocuklarıyla gelecek arkadaşlar için bir çocuk oyun –etkinlik çadırı oluşturmak istiyoruz. Bu konuda oyun-etkinlik malzemesi katkısında bulunup çocuklarla etkinlik yapabilecek arkadaşların katkısını ve bizlere ulaşmasını bekliyoruz.
  1. Kampta çadır açmaları için sağlıkçı arkadaşlarla temasa geçtik, kampımızda bir acil yardım sağlıkçı ekibi bulunacak. Acil sağlık malzemesi katkısında bulunabileceklerin bize ulaşmasını bekliyoruz. Sağlıkçı arkadaşlar aynı zamanda bisikletliler grubuna da eşlik edecekler.
  1. Kampa evcil hayvanlarınızla katılmanız mümkün.
  1. Kampta kolektif giderler için destek verebilenlerden 10 lira talep ediyoruz.
BUNU DA OKU:  Özyeğin Üniversitesi'nde geri dönüşüm hareketi: WALL-Efy

kuzey2

OTOBÜS KALKIŞ YER VE SAATLERİ

7 Eylül Cumartesi

Anadolu yakası:

Kartal Ahmet Şimşek koleji önü- 10.00

Maltepe Meydan Camii önü-10.00

Ataşehir Migros önü-10.00

Kadıköy Evlendirme Dairesi önü-10.00

Altunizade Kapitol önü-10.00

Kadıköy Evlendirme dairesi önü-13.30

Altunizade Kapitol önü: 14.00

Üsküdar Evlendirme Dairesi önü-10.00

Avrupa yakası

Bakırköy İncirli Doğutaş Mobilya önü-9.30

Sarıyer İDO-9.30, Büyükdere: 9.45, Maslak İTÜ durağı: 10.00

Sarıyer İDO: 9.30, Tarabya meydan: 9.45, Yeniköy Villa Park: 10.00, Baltalimanı minübüs durağı: 10.00

4 Levent Metro Durağı: 10.00

Beşiktaş Demokrasi anıtı önü: 10.00

8 Eylül Pazar:

Kadıköy Evlendirme Dairesi önü-9.00

Ulaşabileceğiniz irtibat numaraları:

Otobüsler için: 0507 554 50 99

Diğer konular için: 0537 572 14 44 / 0 545 942 42 39 / 0535 456 89 92

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoturizm, Etkinlikler, Kent, Yeşil alanlar
Memleketimden merdiven manzaraları

Kolektif merdiven renklendirme operasyonları sonrasında Türkiye barış haftasına şöyle manzaralarla girdi.

Kapat