Metabolizmayı güçlendiren, yağ eriten gıdalar

Metabolizmayı güçlendirerek vücuttaki yüksek yağ oranlarından kurtulmak için beslenmenin kulağa garip geldiğinin farkındayım ancak vücudumuzun bazı besinlere duyduğu açlık ve istek devresi metabolik sistem tarafından yönlendirilir ve bu besinler vücudumuzun bir süre içinde parçalayıp, kullanabilmesi için gerekli olan formata çevirilir. Vücudun büyüme devresinde ise yine metabolik sistem aşırı hızlı çalışır ve yediklerimizde arzu edilen besin ve enerjinin yansıması olarak algılanır.

Metabolik faktörler devreye büyüme denkleminde besini tüketme hızımız ve gıdanın vücut tarafından kullanılmak üzere enerjiye çevirilme hızını etkiler. Ne yazık ki çocukluktan yaşlılığa doğru yaklaştıkça bu süre gittikçe yavaşlar. Metabolik hızımızı geliştirmenin yolları olduğunu bilirseniz, kendi dengenizi kurmanızda yarar sağlayacağını düşündüğümüzden hem lezzetli hem de kolay bulabileceğiniz perhiz düzenini sizinle paylaşmak istedik. Ancak unutmamanızı isteriz ki, tüm bu aşağıdakilerin organik olmasını tercih etmeniz ve her şeyin en başında su içmeyi unutmamanız gerekir.

Meyve ve sebzeler

Birçok insan için su tüketiminden hemen sonra gelen en önemli besin kaynağı meyve ve sebzelerdir. Özellikle metabolizmanızı narenciye, elma, armut ve brokoli ve sivribiber gibi kalsiyum açısından zengin yeşil sebzelerle güçlendirebilirsiniz. Yeşil sebzelerde bulunan kalsiyum ve antioksidanlar bedeninizdeki yağ kaybı için oldukça önemlidir. Biberlerderki C vitamini ve kapsaisin içeriğiyle şahane seçenekler olurlar. Ayrıca bonus olarak da, sebze ve meyve yemenin aslında sizi daha da çekici yaptığını biliyor muydunuz?

Tam tahıllar

Tahıllar insülin seviyesini düşüren besin değerleri ve kompleks karbonhidratlarla dolup taşarlar. Basit karbonhidratlarla enerjinizi artıırmak yerine, tam tahıl bazlı beslenerek yüksek miktarda şekerli gıdalardan alamadığınız dengeli enerjiyi elde edersiniz.

Çorbalar

Öğle yemeği seçimleri için iyi birer alternatif oluşturan çorbalar aşırı miktarda karbonhidrat, rafine yağlardan ve katı gıdadan uzak kalarak, sıvı içinden besin değerlerini alarak metabolizmayı güçlendirir.

BUNU DA OKU:  Susuzluğunuzu giderecek birbirinden güzel 5 su tarifi

Yeşil çay

Kurutulmuş yeşil çay yapraklarındaki antioksidan ve çeşitli besinlerin günlük kullanımda metabolizmaya olan katkısı çeşitli araştırmalarda defalarca kanıtlanmıştır. Gerçek sağlıklı bir hayatın parçası olan yeşil çayı günlük diyetinizden eksik etmemeniz tavsiye olunur.

Baharatlar

Zerdeçal, kırmızı toz biber, sarımsak ve hatta tarçın diyetinizde vazgeçemeyeceğiniz temel metabolik güçlendiricilerdir. Eğer öğünlerinizde bunları kullanmıyorsanız, acilen listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Gıda, Yeme İçme
Gıda anlam mı değiştiriyor?

İthal ürünlerde bulunan koruyucu madde gıda hakkında yeni sorular ortaya çıkardı.

Kapat