Mucizevi bitki aloe veranın 8 yararı

Güneşin kötü etkilerine karşı doğadan bir dost imdadımıza yetişiyor.

Çin’in binlerce yıllık bitkisel tıp kültürünün en fazla kullanılan bitkilerinden biri olan Lu Hui ya da Aloe Vera, aslında sadece güneş yanıklarında değil, birçok konuda bize sağlık veriyor. 200’den fazla cinsi bulunmasına rağmen, şifalı özelliklere sahip yalnızca üç veya dört çeşidi var.

Bunlardan en etkilisi bitkisel amaçlı kullanılanı Aloe Barbadensis. Özel bir bakım gerektirmeyen, yetiştirmesi çok kolay olan bu bitkiyi evinizde blundurmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz

Güneş Yanığı

34235465

Aloe Veranın en bilinen özelliği ile başlayalım. Aloe Veranın kendi yapısında bulunan sıvılar, bizim için çok verimli bir nemlendiriciye dönüşüyor, bu de hem güneş yanığının acılarını azaltıyor, hem de normalde meydana gelebilecek bir deri soyulmasının önüne geçiyor.

Evinizde bulundurduğunuz bir aloe bitkisi varsa, bir yaprağını koparıp, bitki özünü direkt cildinize uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda organik ve kimyasal içermeyen Aloe Vera yağlarını da buzdolabında beklettikten sonra cildinize sürmeniz, yanmış cildinizin daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Cildinizi Geliştirir

1342354

Araştırmalar Aloe Vera’nın bazı yaraları daha hızlı iyileştirdiğini gösteriyor, o yüzden morluklar ve yararların üzerinde aloeyi kullanabilirsiniz.

Bunun ötesinde antibakteriyal özelliklere de sahip olması ile aloe, egzema, kuru cilt ve sedef hastalığının tedavisinde de kuıllanılıyor.

Ağız Sağlığı

34235466

Kimyasal bazlı gargaraya güvenli bir alternatif olan aloe veranın çürüklere iyi geldiği, diş plaklarına ve kanayan diş etlerini iyileştirmede önlyici rol aldığı yapılan araştırmalarda kanıtlanmış durumda.

Mide Ekşimesi

3124254

Aloe Vera cilde gösterdiği etkiyi midenize de yapmakta. Mide yanması ve sindirim kanalaındaki enfeksiyonları da önlemekte de rol alıyor. Yalnız aloe güçlü bir sindirimi kolaylaştırıcı yapısı olduğundan, kabızlık giderici özelliği alınmış kürleri bulmanız tavsiye edilir.

Böcek ısırıkları

BUNU DA OKU:  Podyumu Kirala: Unlimited ile Butik Kıyafetlerde Paylaşım Ekonomisi

3423546576

O sivrisinek ısırığı kaşınması ile sizi deli mi ediyor? Aloe’nin daha önce bahsettiğimiz mikrop öldürücü yapısı hem yaranızı iyileştirip, hem de cildinizi rahatlatacaktır. Burada Aloe Veranın soğuk olmasıekstra bir rahtlık verecektir.

Temiz Hava

124358765644

Aloe Vera daha önce de listesini size sunduğumuz NASA onaylı Evin Havasını Temizleyen Bitkilerdenbiri. Benzen ve formaldehit gibi toksinleri temizlemesi ile ünlü Aloe özellikle sürekli kapalı bulunan ortamlar için birebir.

Siğil

1324355675

Elinizde ve ayağınızda başbelası siğillerden mi var? Bir kaç hafta boyunca günde iki defa siğili bir gazlı bez ile sarmanız ile Aloe Vera’nın iltihap önleyici etkisi siğilinizin boyunu küçültecektir.

Ayak Mantarı

243564576

Nemden oluşmuş bir problem için nem sağlaması ile ünlü bir bitkiyi kullanmak saçma geliyor olabilir ama Aloe’nin deri hücrelerini iyileştirici özelliğini günde iki defa etkilenmiş bölgeye uyguladığınızda hatırı sayılır bir iyileşme göreceksiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Mucizevi bitki aloe veranın 8 yararı” için 74.994 yorum

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Hayat, Kişisel Bakım
Çarşı patrona da karşı

Yarın yani 11 Haziran Cumartesi günü Beşiktaş Çarşı'da şahane bir etkinlik düzenleniyor.

Kapat