Advertisement

Mutfağınızda bulunan 5 güçlü ve doğal cilt bakım ürünü

Ayağınıza gelen kozmetik uzmanınız yok mu? Hiç sorun değil, aslında mutfağınızdan uzağa gitmek zorunda değilsiniz. Eğer doğal bir yoldan cildinizi iyileştirmek istiyorsanız dolabınızda çözümü mevcut.

1. Çay

6242f689a42d2cb206c17a72ddd43846

İçinde yeşil çay bulunan bu kadar kozmetik ürününün çıkması çok normal. Çayın yapısı özgür radikalleri yok edip, üst derideki ölü hücreleri canlandırıyor.

Araştırmalar yeşil çayın akne, sedef ve çatlaklara iyi geldiğini gösteriyor. Ama çaylardan yararlı olan sadece yeşil çay değil. Papatya çayı enflamasyon önleyici etkileri ve nemlendirici etkisi ile narin ciltlere de iyi gelmekte.

Çayınızı kaynattıktan sonra, demlik poşetlerini soğumaya bırakın. Daha sonra poşetleri bakım isteyen yere direkt koyarak ve ya da çayı
bir spray şişesine koyarak kullanabilirsiniz. Eğer daha da detaya girmek isterseniz, çay yaprakları ve balı eşit miktarda kabartma tozu ile karıştırarak bir cilt maskesi de yapabilirsiniz.

2. Bal

Vine-Vera-Ingredients-to-Soothe-Shaving-Maladies-Honey

Balın kuru ciltlere iyi geldiğine şaşmamak gerek, biliminsanları balın içerisindeki maddelerin yaralara ve yanıklara iyi geldiğini uzun zamandır öne sürmekte.

Mikrobu öldüren, enflamasyonu engelleyen yapısı ile cilt sağlığı için birebir olan balı kuru bölgelerinize direkt sürebilirsiniz. Yarım saati geçmeyecek bir süre cildinizde bıraktığınız balı sonradan silmeyi unutmayın.

3. Esmer Şeker

brown-sugar-beauty-product_02

Bolca yemeniz size iyi gelmezken, bolca cildinize sürdüğünüzde harikalar yaratan bir besin esmer şeker. Glikolik asidin doğal bir kaynağı olan esmer şeker cildi yenilemekte birebir.

Bir çok kozmetik içinde bulunan bu ürün, küçük parçaları ile peeling içinde kullanılabiliyor. Esmer şeker içeren, lavanta ve vanilyalı vücut arındırıcı krem tarifimize buradan ulaşabilirsiniz.

4. Soya sütü

Soya sütü ülkemizde çok da yaygın bir şekilde kullanılmasa, sütün cilt üzerine uygulanması ile deri pigmentinin artımını engelleniyor, deri elastikliği artıyor, yağlanma kontrol altına alınıyor, cildi nemlendiriyor ve hatta tüy oluşumunu geciktiriyor.

5. Yağlar

Benefits-Of-Almond-Oil-For-Skin

Kızartma yağından bahsetmiyoruz tabii ki. Artık en endüstriyel kozmetik şirketleri bile bitkisel yağlara dönmüş durumda. Cildinizi derinlemesine temizleyip, kurutmayan bu yağlar doğanın bize bir hediyesi.

Temiz ve parlayan bir cilt için, mikrop öldürücü hintyağı ile cildin yağlanmasını engelleyen badem yağını eşit bir şekilde karıştırarak, cildinize direkt sürebilirsiniz. Bir kaç dakika bu yağın cildinizde kalmasına izin verdikten sonra, ılık bir duş ile iyice cildinizi durulayın.

Kaynak: EcoWatch

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Kozmetik, Şifa
Sıfır atığa ulaşmak için 4 ana eşya ile başlangıç çantanız

Her ne kadar sıfır atık bir hayat yaşamak zor gelse de başlangıç çantanızda bulundurmanızı tavsiye ettiğimiz bu 4 eşya ile...

Kapat