Neden bez torba? Plastik torba yerine bez torbaları seçmek için 10 neden

50 milyonun üzerindeki seçmenimiz yılda kaç adet naylon poşet tüketiyor dersiniz?

Henüz seçimden çıkmış bir ülkeyiz ve 50 milyonu aşkın seçmenimizle (+18 yaş grubu) hatırı sayılır bir satın alım gücü olan tüketici profiline sahip olduğumuzu söyleyebiliriz.

Gündemde seçimler olduğu için seçmenler üzerinden giderek, 50 milyonu aşkın ürün beğenen, alışveriş yapan ya da yapma potansiyeline sahip olan bir tüketici profiline sahip olduğumuzu söylemek kehanet sayılmaz sanırım.

Geniş bir sosyo-ekonomik yelpazeye yayabileceğimiz bu nüfusun üzerine, ebeveynlerinin verdikleri bütçeleri kullanarak tüketim alışkanlıkları olan 13-18 yaş grubunu da eklersek hiç azımsanmayacak bir insan grubu karşımıza çıkıyor.

Shopping bags recycling

Peki bu kadar büyük ve farklılıkları olan bir insan grubunu ortak paydada buluşturabileceğimiz neler var sizce?

Pek çok şey aklımıza gelebilir, onlarca madde sayabiliriz ama ben 55 -60 milyon insanımızı günlük alışveriş veya tüketim odaklı çanta kullanımı ortak paydasında buluşturmak istiyorum izninizle.

Ortalama alışveriş kültürüne sahip bir kişi yılda yaklaşık 500 adet tek kullanımlık torba kullanabiliyor. Hatta bu rakam AVM’ leri ve zincir mağazaları sıklıkla kullanan kişilerde 1000 adete bile çıkabiliyor. Bu torbaların ezici çoğunluğunu plastik torbalar oluşturuyorken, bir kısmını tamamen ya da kısmen geri dönüşebilir kağıttan üretilmiş çantalar, çok az sayıda kısmını ise pamuk dokuma yada nonwoven’dan üretilmiş doğa dostu torbalar oluşturuyor.

Mahalle bakkalımızdan başlayıp (hala oturduğumuz mahallede bir bakkal kalmış ise tabi), kasap, manav, semt pazarı alışverişi, market alışverişi, giyim kuşam alışverişi, kırtasiye alımları, seyyar satıcıdan aldığımız öteberi vs, vs.. Aklımıza gelebilecek satın aldığımız her şey irili ufaklı torbaların içine koyuluyor ve bunların ezici çoğunluğu maalesef geri dönüşümlü hammaddeden üretilmemiş, kendisi de geri dönüştürülemeyen plastik torbalar oluşturuyor.

Doğal hayata ve insan sağlığına zararlı etkileri olan milyonlarca hatta milyarlarca geri dönüşemeyen poşet torbayı çöp adı altında toprağa, suya atıyoruz. Sanki tabiat bu atıklarımızı bize geri göndermeyecekmiş ve bunun hesabını bizlerden sormayacakmış gibi.

Karamsar bir tablo çizdiğimin farkındayım çünkü artık çevreci, ‘bez torba kullanma kültürümüz olmalı’. Bu özel tercihlere bırakılamayacak tadar ivedi bir konu. Yerel yönetimlerin kısmen uygulamaya koydukları ama maalesef hem toplumda hem de genel anlamda tüm kamu kuruluşlarında bilincin yerleşmediği doğa dostu ambalaj ve torba kullanımı sosyal sorumluluk projeleri veya reklam/tanıtım odaklı çalışmalar ile kendini tanıtma konusunda ilerleyebiliyor. Elbette ki bez torba kullanım bilincine sahip olan vatandaşlarımız ve kuruluşlarımız var ancak sayısal oranı çok düşük. Tüketici gözüyle bakıp en basit haliyle bez torba kullanımı size neler katar sorusuna yanıtlar vermek istedim ve birkaç maddede bunları sıraladım.

Buyurun birlikte okuyalım;

NEDEN BEZ TORBA KULLANALIM?

  • Bez torba, kullanmalıyız çünkü bez çantalar tek kullanımlık değildir. Hammaddesi, dikiş kalitesi ve kullanım şekline göre bir bez çanta aylarca hatta yıllarca kullanılabilmektedir.
  • Bez çantalar, üretimde kullanılan hammaddelerine göre ya tamamen doğal ortamda çözünebilir %100 pamuk malzemeden ya da anti bakteriyel ve geri dönüşümlü malzemeden üretilmektedir.
  • Doğa dostu etiketi olan bez torba ve ambalajların baskılarında; geleneksel kök boyalar, su bazlı boyalar, sağlığa zararlı olmadığı belirlenmiş tekstil boyaları kullanılmaktadır.
  • Bez torba dayanıklıdır, kilolarca ağırlığı rahatlıkla taşıyabilirsiniz.
  • Bez torbalarda, tasarım ve renklerde dilediğiniz her türlü çeşitliliği yapabiliyorsunuz. Çocuğunuz tekstil boyalarıyla yapacağı özel çizimlerden aile fotoğraflarınıza, firmanızı tanıtıcı kampanya ve etkinliklerden sosyal sorumluluk projelerinize kadar sınır tanımayan özgün tasarımları yapabilme şansına sahipsiniz.
  • Bez torba sapıyla da diğerlerine kıyasla çok işlevseldir. Boyna asılabilen uzun sap, elde tutmaya uyumlu kısa sap, tek yada çift omuz askılı sap, tahta tutma sapı gibi seçeneklerle hem estetik hem de işlevsellik boyutunda kendini gösterir.
  • Bez torba kalın dokuması sebebiyle içini göstermez. Spor malzemesinden ayakkabıya, ambalajlı ürünlerden açık ürünlere, okul malzemelerinden kişisel eşyalara kadar hemen her şeyi bez torbada taşıyabilir, saklayabilirsiniz.
  • Üzerine monte edilebilen aksesuarlar ile, minik ceplerle şık ve işlevsel tasarımlar haline getirilebilirler.
  • Bez torba kullanıcıların ellerinde, evlerinde, işyerlerinde ve tüm kamusal alanlarda sürekli hareket halinde oldukları için açık alan reklamları konusunda önemli bir tanıtım ürünüdürler. Uzun erimli kullanımları onların naylon poşet ve kağıt torbalardan daha çok kullanımları ve reklamlarınızın daha uzun süreli dolaşımı artısını sağlar.
  • Hepsinden önemlisi; ‘bez torba doğa dostudur, geri dönüşümlüdür’

Bu sebeplerle hep birlikte bez torba kullanalım, kullandırtalım.

Sevgiyle kalın.

Metin ÇELEBİ/metin@mtgreenworks.com

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Neden bez torba? Plastik torba yerine bez torbaları seçmek için 10 neden” için 5.104 yorum

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Geri Dönüşüm
Kuş yuvayı yaparsa

Yıllardır doğayla uyumlu yaşamanın hayalini kurmuş insanlar hayatlarının bir haftasını birlikte öğrenerek, paylaşarak geçirirse ne olur?

Kapat