Okluk Koyu’ndaki ‘yazlık saray’ için şimdiye kadar 50 bin ağaç kesildi

Cumhuriyet’in haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için inşaatı tüm hızıyla süren Okluk Koyu’ndaki “yazlık sarayın” özel yolu için bugüne kadar 50 bin ağaç feda edildi. 17 kilometrelik yolun 8 Temmuz’a kadar bitirilmesi planlanıyor.

“Cumhurbaşkanları ve Misafirleri için Dinlenme Yeri Olarak Kullanılmak Üzere” inşa edilen tesis aslında ilk defa 1991 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından inşa ettirilen Okluk koyundaki tek katlı ‘devlet konuk evinin’ genişletilmiş bir projesi.

Son 3 cumhurbaşkanı konukevini kullanmamış

Konukevinin eski hâli

Cumhurbaşkanlarından konukevini en çok kullanan ise yine Özal olmuş, eski Cumhurbaşkanları Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer ve Abdullah Gül dönemlerinde ise konukevi kullanılmamış.

Dönemin BM Genel Sekreteri Perez De Cuellar, Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitçotakis, İsveç, İtalya ve Rusya Başbakanları, Norveç ve Britanya Dışişleri Bakanları, Suudi Arabistan Kralı’nın kardeşi ve pek çok devlet adamını ağırlayan konukevinin bulunduğu arazi 16 dekarlık bir alanı kapsıyor.

Bölgede yollar kapalı, hayat altüst

İnşası devam eden bu yeni projenin ise 113 dekarlık ( yaklaşık 10 futbol sahası) bir alanı kaplayacağı düşünülüyor. Bu bölgeye giden yol ise Cumhuriyet’in haberine göre şu an trafiğe kapatılmış durumda.

Bölgedeki köylerde yaşayanların hayatı, köylerinin ortasından kullanmalarına bile izin verilmeyen yol geçmesi bir yana inşaatta çalışan yüzlerce kamyon ile altüst olmuş. Yol inşaatının koya giden bölgenin dokusunu bozduğunu düşünen köylüler isim vermekten bile çekiniyorlar.

Bölgede geçtiğimiz ay düzenlenen bir protesto ise jandarma tarafından engellendi. Otobüsler ile ağaç katliamının yaşandığı bölgeye ulaşmaya çalışan yurttaşlara jandarma tarafından yol üzerinde çokça kez GBT uygulaması yapılmasının yanı sıra otobüs firmalarına da para cezası kesildi. Ağaç katliamını yerinde incelemek isteyen halk geri dönmek durumunda kaldı.

Bakanlar kurulu sit alanlarını daralttı

Okluk Koyu birinci derecede doğal sit alanı olmasına rağmen, Bakanlar Kurulu, Muğla’nın Akyaka, Turunç, Akbük gibi koylarının da yer aldığı Gökova Körfezi’ndeki sit alanlarını daraltarak imara açtı. 200 dönüm koruma alanı, etrafına çekilen beton duvarlarla adeta doğadan koparıldı. Bölgede yaşayanlar inşaat atıklarıyla denizde büyük bir kirlilik oluştuğuna dikkat çekiyor.

Yarattığı doğa tahribatı ve yüksek maliyetiyle tepki çeken Yazlık Saray’ın inşaat maliyeti sır gibi saklanmakta. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, 31 Ekim 2017’de yaptığı açıklamada Okluk Koyu’ndaki devlet konukevi inşaatına o güne dek 12 milyon lira harcandığını söylemişti. Bununla beraber Kasırga, projeler bittikten sonra ana ihale yapılacağını o dönemde bir bilgi vermenin yanlış olacağını belirtmişti.

Bir önceki habere yayın engeli getirildi

Bölge hakkında yapılan daha önceki “Erdoğan’ın ‘yazlık sarayı’ için 40 bin ağaç katledilmesini protesto edenlere jandarmadan ‘damperli’ engel” başlıklı Cumhuriyet haberine ise geçtiğimiz ay erişim engeli getirildi.

Erdoğan’ın Atatürk Orman Çiftliğine ait alana yapılan Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi de yargının kararlarına rağmen inşa edilmiş, inşaat süresince 10 bin ağacın kesilmesine neden olmuştu.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.

Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Kaynak Cumhuriyet BirGün
Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’de iklim değişikliği algısı anketi yayınlandı: Ülkenin dörtte üçü iklim konusunda endişeli

İklim Haber ve Konda Araştırma Şirketi işbirliği ile gerçekleştirilen, “Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı ve Enerji Tercihleri Araştırması”, kamuoyunun iklim değişikliği...

Kapat