Onlar oy veremiyor, siz verin

Biz 13 yıldır ağaca, çimene, hayvana ve insana yapılan zulmü unutmadık. Soma faciasını, Yırca’da sökülen zeytinleri, Üçüncü Köprü ve Havaalanı uğruna katledilen ormanları unutmadık. Yeşilin kalbine dikilen HES’leri, duble yollar uğruna yitip giden doğayı, Hopa’yı, Kurbağalıdere’deki balçıkları, Emek Sineması’nı, Akkuyu’yu, Validebağ’ı, İğneada’yı unutmadık. Yapılan onlarca haksız, hukuksuz uygulamayı, hesap sorduğumuzda üzerimize saldıran polisleri, tutuklanan doktor, gazeteci ve avukatları, yalnızca haklarını korudukları için öldürülen yüzlerce insanı, daha dün katledilen Dilek’i unutmadık.

 

Siz de unutmayın. Unutmadığınızı belli edin, oy verin, verdiğiniz oya sahip çıkın. Bu haftasonu tatil matil demeyin; sinemaya gidin, tiyatroya gidin, yemek yapmayı öğrenin, çocuğunuzla doğayı keşfedin, dans etmeye, bisiklete binmeye, film izlemeye gidin ama tatile gitmeyin.

Doğa Gözlem Okulu’na gidin
Buğday Derneği 31 Ekim Cumartesi günü Beşiktaş Yıldız Parkı’nda çocuklar için Doğa Gözlem Okulu düzenliyor. 10:00-12:30 arası 5-7 yaş grubu, 14:00-16:30 arası 8-11 yaş grubu için düzenlenecek etkinlik ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Modern’e gidin
İstanbul Modern’deki tüm güncel sergilerin perşembe günleri ücretsiz ve herkese açık olduğunu biliyor muydunuz? 26 Kasım’a kadar Bienal’e de ev sahipliği yapmaya devam eden İstanbul Modern’i ziyaret etmenin tam zamanı.

Nardis’e gidin
Şehirde cazın nabzını tutan Nardis 29 Ekim’de 14. yaşını bugüne kadar değerli katkılarını esirgemeyen müzisyen dostları ve dinleyicileri ile hep birlikte kutluyor. Caz dolu, keyifli bir akşam için Nardis’e gidin mesela.

Tiyatroya gidin
Reginald Rose’un, 1957 yılında beyaz perdeye de uyarlanan ölümsüz oyunu 12 Öfkeli Adam, 28-31 Ekim tarihleri arasında Şehir Tiyatyoları’nda. Ayrıntılı bilgi ve biletler için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Cumhuriyet Bayramı Konseri’ne gidin
Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Cumhuriyet’in 92’nci yılını 30 Ekim Cuma günü CKM’de vereceği konser ile selamlıyor. Biletler ve ayrıntılı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Yemek yapmaya gidin
Mutfak Sanatları Akademisi’nin düzenli olarak gerçekleştirdiği Haftanın Yemeği atölyeleri, çalışan anneleri “bu akşam ne pişirsem” tasasından kurtarıyor. Hazır yemek yemeden, dışarıdan söylemeden evinizde kolayca hazırlayacağınız besleyici yemeklerle artık iş dönüşü yemek stresinize son verin, siz de ailecek evde akşam yemeğinin keyfini çıkarın. Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Sokak yemeklerinin hikayesini dinlemeye gidin
Gastronomika Mutfağı, SALT’ın her ay düzenlediği “Uzun Perşembe” kapsamında 29 Ekim 2015 Perşembe günü 22:00’ye kadar açık olacak. SALT Beyoğlu ev sahipliğindeki etkinlikte, Gastronomika’nın #Sokakprogramı dahilinde #Sokak ekibinin “Anadolu’da Sokak Yemeğinin Geçmişi, Günümüzü ve Geleceği” üzerine araştırmaları paylaşılacak. Gastronomika Mutfak’ta gerçekleşecek olan etkinlikte Gastronomika’nın hazırlayacağı tavuk-pilav ise ikram olarak ziyaretçilere sunulacak.

Kopenhag’dan Oslo’ya bisiklet maceralarını dinlemeye gidin
Her şey bir hayalle başladı. Bisiklet üzerinde özgürce seyahat etme hayaliyle… Önce ufak turlara çıkıldı, hazırlıklar yapıldı, bisikletler yolculuğa uygun hale getirildi. Rota belirlendi. 4 arkadaş, Esra, İlker, Vahap ve Dilara Kopenhag’tan Oslo’ya 4 farklı ülke arasında pedallayacaklardı. Hazırlıklara 4 ay önce başladılar ve her şeye en başından, sonuna şahit olan mekan Dört Kadıköy’de 30 Ekim, Cuma günü bisikletle yolculuk hikayelerini paylaşacaklar.

Ödüllü vegan yemek yarışmasına gidin
Community Kitchen, Dünya Vegan Günü’nde ödüllü bir yarışma düzenliyor. Mutfaktaki becerilerilerinize güveniyorsanız yarışma detaylarını buradan öğrenebilirsiniz.
Büyükada’da mini yoga festivaline gidin
29 Ekim’de Büyükada’da konularında uzman 4 geleneksel öğretmen ile atölyeler, dersler ve paylaşımlar yapılacak. Yoga festivali ve beslenme atölyeleri 4 gün sürecek. Ücretsiz eğitim ve atölye detaylarınaburadan ulaşabilirsiniz.

Bisiklete binmeye gidin
Her ayın son Cumartesi şehirdeki bisikletlileri bir araya getiren Critical Mass, Ekim’in son Cumartesi günü yine Göztepe 60. Yıl Parkı’nda toplanıyor. Ayrıntılar için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Ama tatile gitmeyin. Önümüzdeki hafta bu haftadan daha iyi olsun istiyorsanız oy verin.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Etkinlikler, Kent, Yeşil alanlar
Marmara Ereğlisi termik santralle mücadele ediyor

Marmara Denizi kıyısında, İstanbul’la Tekirdağ arasında, milattan önce 4000’den kalma kalıntılarıyla, verimli topraklarıyla, çeşit çeşit balık avlanan, küçük bir belde...

Kapat