Dünyanın en büyük güneş enerjili stadyumu Antalya’da

Bugün oynanacak Antalyaspor-Beşiktaş maçının bizim de ilgimizi çeken bir yanı var. Bu maç ile açılacak olan Antalyaspor’un yeni stadyumu, dünyanın güneş enerjisi ile en fazla elektrik üreten spor tesisi.

Yenilenebilir enerjinin giderek önem kazandığı bir dönemde, böyle bir projenin yapılması bizi gerçekten sevindirdi. Tasarım aşamasında Antalya’nın güneş potansiyeli düşünelerek enerji üretilmesi istenen stadyum bu yüzden silindir şeklinde tasarlanmış.

İsviçre, Brezilya, Tayvan ve Fransa’da bulunan benzer projelerden daha büyük bir kapasiteye sahip olan stadın, silindir şekli çatısına en yüksek sayıda güneş enerjisi panellerinin yerleştirilmesine olanak sağlamış.

33 bin kişilik stadyumun çatısındaki 13 bin metrekarelik alana 5,600 fotovoltaik panelyerleştirilmiş.Stadyum ürettiği 1.41 mW’lık enerji ile de 1 günde 550 konutun elektrik ihtiyacını karşılamakta.

 

 

Yıllık 2,150 MWh elektrik üretmesi beklenen stadyum, Eylül ayından beri aktif olarak enerji üretiyor. Şehir içinde olması ile trafo kapasitesi açısında bir sınırlandırılma bulunmaması, projenin bu derece bir elektrik üretiminde bulunmasında büyük bir avantaj.

Projenin sahibi SEİSO Enerji A.Ş. Genel Müdürü İsmail Hakkı KARACA, şehiriçi çatı projelerinin çok büyük bir potansiyeli olduğunu ve proje aşamasında mimarlara da güneş enerjisini desteklemek içinçok büyük bir görev düştüğünü belirtiyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Gündem, İyi haberler, Mimari, Yenilenebilir Enerji
Marmara Ereğlisi termik santralle mücadele ediyor

Marmara Denizi kıyısında, İstanbul’la Tekirdağ arasında, milattan önce 4000’den kalma kalıntılarıyla, verimli topraklarıyla, çeşit çeşit balık avlanan, küçük bir belde...

Kapat