Pet şişelerin geri dönüştüğüne inanmayın

2050 yılında okyanuslarda balıktan çok plastik olması fikri size nasıl geliyor? Sizce bu meselenin çözümü sözde ‘doğada kendi kendine yok olan’ (biodegreable) plastikler olabilir mi?

Birleşmiş Milletler’in geçtiğimiz günlerde yayınladığı son araştırma son derece net bir şekilde plastiğin ‘çevre düşmanı’ olduğunu tasdik ediyor. Akdeniz, tüm okyanuslar, büyük nehir yatakları da dahil olmak üzere dünya yüzölçümünün sularla kaplı kısmını plastikler ele geçirmiş durumda.

Her ne kadar plastik üreticileri, plastiğin geri dönüştürülebilir ve bu yüzden de çevreye zararlı olmadığını iddia etseler de aslında durum nereden baktığınıza göre değişiyor. Evet plastik geri dönüştürülebilir. Ancak çoğunlukla bir kere kullanım için yapılıyor. Tüketici bunu böyle biliyor ve çok ender olarak geri dönüştürüyor. 2014 yılında dünyada 311 milyon ton plastik üretilmiş.

21321341231111

Suya girdiğinde plastiklerin ne kadar zamanda yok olduğu bilinmemekle beraber, bunun çok yavaş olduğu tahmin ediliyor. Çünkü bizim doğada çözülebilir olarak gördüğümüz plastikler 50C’de çözülebiliyor. Tuzlu suya giren plastik; azalan UV ışınları, düşen ısı ve oksijen seviyesiyle çok daha yavaş çözülüyor. Deniz yatağında bulunan pet şişeleri ve diğer plastiklerin doğada çözülmediği saptanmış.

Birleşmiş Milletler’in raporuna göre deniz ve okyanuslardaki artan plastik kirliliği deniz canlılarının yaşamlarını ciddi manada tehdit etmekle beraber aynı zamanda ekonomik ve sosyal olarak da insanları da etkileyecek.

Ne dersiniz o pet şişeyi almak yerine kendi mataranızı yanınızda taşısanız nasıl olur?

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ergem Şenyuva

İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Geri Dönüşüm
Çevreye duyarlı Antebies’in sosyal sorumluluk projesi ile gelin bir gülüş paylaşalım

Global Organik Tekstil Standardı sertifiasına sahip Antebies çocuk ürünleri ile dikkat çekiyor.

Kapat