Şimdi ayvayı yeme zamanı

Sonbaharın en güzel yanlarından biri de kuşkusuz ayva mevsiminin başlıyor oluşu.

Giderek eksikliğini hissettiğimiz yaz aylarından sonra, Eylül’de ortaya çıkmaya başlayan bu vitamin deposuna merhaba demek ve size de bir kez daha faydalarından bahsetmek için bu yazıyı fırsat bildik.

ba6e41a61d30c1a6bde63dd3cc95cb9d

Bağışıklık sistemimizi düzenleyici vitaminlerin ayvada mevcut olduğunu söyleyerek başlayalım. Ayvalardan alabildiğiniz kadar B2, A ve C vitamini almaya çalışın. Bunun yanında kazandığınız şeker, protein ve organik asit de cabası. Ayvanın her 100 gramında 15 mg C vitamini alıyoruz. Bağışıklık sistemini güçlendiren ayvalar, iltihap çözme özelliği ile enfeksiyonlara savaş açan antik bir meyve. Ayvanın diğer hayati rolleri ise kolon kanseri riskini azaltıcı olması ve kandaki kötü kolesterolü düzenlemesi.

Farklı kültürlerde ve tariflerde çeşitli roller üstlenen ayva, çoğu zaman meyve sularına aroma olarak eklenir. Halbuki taze taze ve özellikle kabuğu ile tüketildiğinde içinde barındırdığı lifleri ve şekeri ile sağlıklı beslenme deposudur.

Yine de ayvayı sevemiyorsanız her karşılaşmanızda aklınıza onun ne kadar düşük kalorili olduğunu getirin. 100 gram ayvada sadece 57 kalori bulunuyor! Antioksidan kulvarında ise kardeşleri elma ve armutu geride bıraktığını söylemeden geçmeyelim.

e27ede2311ebe18e03b9ea99670d952d

Sizin için önceden hazırladığımız ayva tarifi de burada! Ocak ayına kadar sürecek ayva sezonunda mutlaka bir deneyin.

Türkiye üretimde birinci

2013 verilerine göre Türkiye 127.767 tonla, ayva üreticileri arasında dünyada ilk sırada yer alıyor. Dünya çapında toplam üretim miktarı ise 559.765 ton. Avustralya dışında neredeyse tüm ülkelerde yetiştirilen ayvanın üretiminde Çin ikinci sırada.

İhracatın belirli standartlar ekseninde gerçekleştiği göz önünde bulundurulduğunda Türkiye’nin birinciliği elden bırakmaması, ayva yetiştirilmesi konusunda bu standartları yakaladığının da bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Yine de söz konusu sofralarımız olduğunda organik ürünleri gözlerimizin aramasında fayda var.

ayva3

Peki bunları biliyor muydunuz?

Hırvatistan’ın tarihsel bölgelerinden biri olan Slavonia’da yeni bir bebek doğduğunda hayat, sevgi ve bereket adına bir ayva ağacı dikilir.

Antik Yunan yazarları, kibarca göğüs betimlemesi yaptıklarında ayva terimini çokça kullanırlarmış

– Bazı eski yazılar Adem ve Havva’nın hikayesindeki elmanın yerini ayva betimlendirmesi gerektiğini belirtiyor.

Plutarkhos’un “Paralel Yaşamlar”ında Solon’un bir deyişine rastlanılıyor: “Gelin ve damat bir odaya kapanmış ve ayva yiyor olmalılar.”

Kaynak: tamdogal.net , nutrition-and-you.com

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Beslenme, Çocuk ve Bebek, Gıda, Gıda Gündemi
IFOAM başlıyor

IFOAM (Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu) tarafından düzenlenen Dünya Organik Kongresi, 13-15 Ekim 2014 tarihlerinde, Buğday Derneği ev sahipliğinde İstanbul’da...

Kapat