Şimdi destek verebileceğiniz 5 çevreci kampanya

Çevrenin korunması ve sürdürülebilir gelişme hakkındaki çoğu kampanya, kendi konusuna odaklanan sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenmekle beraber, asıl gücünü bireysel destekçilerden alır.

Eğer siz de bu konularda ben ne yapabilirim diye düşünüyorsanız, sizin için, destek olabileceğiniz 5 kampanyayı listeledik.

 

WWF-Türkiye – Türkiye’nin Canı

Yüzlerce bitki ve canlı türüne ev sahipliği yapan Türkiye’nin doğal zenginliği; hızlı nüfus ve tüketim artışı ile ortaya çıkan aşırı kaynak kullanımı, alan kullanım değişiklikleri ve kirlilik gibi sebeplerlemaalesef tehlike altında.

876543w456(1)

Bu baskı sonucu; türkülerimize konu olan turnaları, atasözlerimize girmiş çiçekleri ile geçmişten aldığımız ve geleceğe taşıyacağımız doğal mirasımız üzerindeki tehlike her geçen gün artıyor.

Bu sebeple 2010 yılında WWF-Türkiye, biyolojik çeşitlilik konusunda farkındalık yaratmak ve doğal değerlerimizin korunmasına yönelik projelere kaynak yaratmak amacıyla Türkiye’nin Canı Kampanyası’nı başlattı. Bireylerin ve kurumların bağışlarıyla oluşturulan hibe fonu, Türkiye’de doğa koruma konusunda faaliyet gösteren yerel sivil toplum kuruluşlarının projelerini hayata geçirmesi için dağıtılıyor.

WWF-Türkiye son kampanyasında, içerisinde Hatay’daki dağ ceylanlarının ve Samandağ’daki deniz kaplumbağalarının korunma altına alınmasını sağlayan 6 projenin sahibi yerel sivil toplum kuruluşuna destek sağladı.

76545676543

Siz de WWF-Türkiye’nin Türkiye’nin Canı Kampanyası’na destekleyerek, daha fazla yerel STK’nın doğa koruma projelerini hayata geçirmesine ve Türkiye’nin biyolojik çeşitliliğini korumasına yardımcı olabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için:

www.turkiyenincani.org | hibe@wwf.org.tr

Pınar Şakar – Kampanya Sorumlusu, psakar@wwf.org.tr

 

İstanbul Maratonu

Maratonda koşarak sivil toplum kuruluşlarına nasıl destek olurum demeyin.

Adım Adım isimli sivil toplum oluşumu, Mart 2008’de yurtdışında ‘charity run’ olarak bilinen kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kuruldu.

11110138

Adım Adım aracılığı ile koşucular, yarışmalara katılmadan önce duyuru ve çağrılarını kendi aile, dost ve tanıdık çevrelerine, e-posta aracılığıyla duyuruyorlar. Duyurularında aynı zamanda destekledikleri STK’ların projelerine bağış çağrısında bulunuyorlar. Bağışlar ise doğrudan doğruya ilgili STK’nın ilgili proje için açılan resmi banka hesabına yapılır.

Adım Adım Oluşumu üyeleri 2008-2015 yılları arasında sekiz sivil toplum kuruluşunun projeleri için 5,030 yardımseverlik koşusu yaptı ve bu koşular ile 65,000 bağışçıdan 9.2 milyon TL bağış toplandı.

15 Kasım 2015’de düzenlenecek İstanbul Maratonu içinse iki sivil toplum kuruluşu yardımlarınızı beklemekte.

 

Buğday Derneği:

Buğday Derneği, 20 devlet üniversitesine ekolojik temelli Eğitim/Bahçecilik/Topluluk oluşturmayıhedeflediği “Doğa Dostu Kent Bahçeleri” projelerinin ilk etabı “Tohumlar Kampüse” kampanyası için sizden destek beklemekte.

Mart ayında Antalya Maratonu RunAtolia’ da koşan Adım Adım koşucuları ile beraber ilk 4 kampüs bostanının oluşturulmasına şimdiden katkı alan Buğday Derneği, geriye kalan 16 kampüs için, 15 Kasım 2015 Tarihinde koşulacak olan İstanbul Avrasya Maratonu’nda sizleri de, Adım Adım Oluşumu ile koşmaya ve bağış toplamaya çağırıyor.

876543234567

Buğday Derneği’nin projelerine destek olmak için atacağınız ilk adım İstanbul maratonuna kayıt olmakve daha sonra Adım Adım’a üye olup, Buğday Derneği ile, göndereceğiniz e-posta için iletişime geçmek.

Daha fazla bilgi için portal@bugday.org’a e-posta atabilir ya da 0(216) 349 99 33 numar telefonu arayabilirsiniz.

 

ÇEKÜL

Kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel değerlere ve kimliklere sahip çıkarak onların gelecek nesiller ile buluşması için çalışan ÇEKÜL projelerinin devamı için sizden destek bekliyor.

Koruma amaçlı kent planları hazırlanmasını, kentlerin eski mahallelerinde sağlıklaştırma çalışmalarını, geleneksel evlerde cephe düzenlemesi yapılmasını, tarihi yapıların, çarşıların onarılmasını ve kent meydanlarının yeniden düzenlenmesini sağlayan ÇEKÜL’e siz de İstanbul Maratonu’na katılarak destek verebilirsiniz.

76543234567

Bunun için ilk adımınız İstanbul Maratonuna kayıt olup sonrasında Adım Adım’a üye olmak.

Daha sonra ise, kayıt işlemleri için hulya.bozkurt@cekulvakfi.org.tr adresiyle doğrudan irtibat kurabilir veya linkteki formu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

 

Kuzey Ormanları Savunması

İstanbul’un kuzeyinde yer alan son orman alanları ile bütüncül bir ekolojik alanın varlığını sürdürebilmesini savunan ve doğaya, akla, bilime dayanmayan kentsel-kırsal projenin durdurulmasını hedefleyen Kuzey Ormanları Savunması yakın zaman içerisinde #İstanbulaNefesOl kampanyasınıduyurmuştu.

324324344421112222

Hala kampayaya üye olmadıysanız buradan üye olabilirsiniz. Kuzey Ormanları’na su havzalarına, meralara, göl ve göletlere; insanoğlunun ve yaşam yoldaşı hayvanların, yaban hayatın yuvasına göz diken, 3.Köprü, 3. Havalimanı gibi projelerin karşısına dikilmemizi isteyen Kuzey Ormanları Savunmasısizi imza toplamaya, sanatınızı paylaşmaya, etkinliklerine katılmaya çağırıyor.

 

Fikir Sahibi Damaklar / Slow Food Türkiye

Gerçek gıdadan ayrı düşmemizin önüne geçmek isteyen Fikir Sahibi Damaklar, özellikle bu aralar av yasağının da sona ermesi ile oldukça meşgul.

Tek yabani gıda kaynağımız olan av balıklarının, özellikle lüfer ve palamut balık türlerinin soyu yavruları çinekop ve sarıkanatın satılması yüzünden tehlikede.

12345665653423333(1)

Eğer 20 cm’den kısa lüfer ve 25cm’den küçük palamut görürseniz bu yasadışı durumu telefonunuzdan 174’ü arayarak, Fikir Sahibi Damaklar ile iletişime geçerek ihbar edebilirsiniz.

“Balığın boyunu nasıl ölçeceğim?” derseniz elinizin karışını öğrenip onun ile ölçmeyi deneyebilir, ya da bizim gibi dört gözle Fikir Sahibi Damaklar’dan çıkacak akıllı telefon uygulamasını bekleyebilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gündem, İklim Değişikliği, Kent, Topluluklar, Yenilenebilir Enerji
FilmEkimi seçkimiz hazır!

Filmekimi'nin yeşile dokunan 6 filmi

Kapat