Sinek ve böceklerden korunmanın 5 doğal yolu

Sıcaklıkların 30 derecelere yükselmesiyle birlikte gelen deniz, güneş, kum, rengarenk sebze ve meyveler gibi herkesi mutlu eden mevsimler olaylar gerçekleşse de yazın bir de pis, rahatsız edici yanları var.
Güneşin zararlı etkileri, dehidrasyon ve aşırı terleme, kuraklık tehlikesi, saç ve cilt sorunları, yaz rehaveti ve sineklerle böcekler. Güneşe çıkmayarak, bol su içerek, dengeli ve düzenli beslenerek kaçınamadığımız bu canlılardan korksak da korkmasak da onlara karşı belirli bir tavır takınmak durumundayız.
Geçmişten bugüne alışkanlık olarak gelen evleri ve sokakları ilaca boğma ritüelinin ne kadar zararlı ve tehlikeli olduğunu söylemeye bilmiyorum gerek var mı?
Bir yanda size hiçbir zarar vermeyi hedeflemeyen, kendi yaşam döngüsünü sürdürmeye çalışan bu hayvanları kitlesel olarak imha etmenin ahlaki sıkıntısı, diğer yanda direnci bizden kat kat fazla canlıları zehirleyerek öldürecek ya da yanına yaklaştırmayacak kadar rahatsız edecek maddeleri direkt olarak solumanın, onlarca kimyasal içeren böceksavarları cildimize sürmenin, balkonda yakmanın, fişe takıp baş ucumuza koymanın sağlığa olan olumsuz etkileri…
Birer pazarlama harikası olan ve piyasada onlarca marka adı altında yüzlerce çeşidi bulunan sinek ve böceksavarlar size deliksiz bir uyku ile kızarıksız ve kaşıntısız bir yaz vadetselerde bu ürünlerin içerisinde başta DEET ve piretrin olmak üzere güvenliği oldukça tartışmalı olan onlarca madde bulunur.
EPA düşük dozlardaki kullanımında sakınca görmese de,Beyon Pesticides, NCBI ve NRDC gibi oluşumlar DEET kullanımı konusunda çarpıcı tespitlere sahip. Bunun yanında U.S. National Library of Medicine’in bir birimi olan Medline Plus’ın raporuna göre cilde sürülen ve sprey halinde bulunan böcek ve sineksavarlarda bulunan DEET; bradikardi (düşük nabız), hipotansiyon (düşük nabız), orta ya da ağır mide tahrişi, kusma ve bulantı ile dizoryantasyon, sendeleme, felç ve hatta ölüme varan nörolojik bozulmalara sebep olmaktadır. Piretrinlerin ise nefes almada güçlük, öksürük, oksijen seviyesindeki dengesizliğe bağlı sersemlik, çarpıntı, felç,mide bozulması ve kusmaya yol açtığı belirtilmektedir.
Hem sinek, böcek ve karıncaların iyiliği hem de kendi sağlık ve konforunuz için haşere mücadelenizi doğal yollardan yapmanızı tavsiye ediyoruz.

1. Duruma uygun giyinin

783287327
Özellikle yaz akşamları ayak bileklerinizi kapatacak çorap, ince ama uzun kollu bluz ve pantolonlar ile boyun bölgenize dolayacağınız ince bir fular tecih ederek ‘oturduğum yerde 20 tane sinek sokmuş’ problemini engelleyebilirsiniz.

2. Doğal, esansiyel yağların gücünü hafife almayın

76(1)
Doğal bitki yağları her derde olduğu gibi sinek ve böcek derdine de deva. Kara ve sivrisinek, karınca, hamamböceği, fındık faresi ve keneleri uzak tutmak için tarçın, öjenol, limon otu, ıtır (sardunya) çiçeği ve nane yağını su ile karıştırarak spreyli bir şişeye koyun ve ihtiyacınız oldukça üzerinize püskürtün.Alternatif olarak 2 çorba kaşığı zeytinyağına 3-4 damla lavanta yağı karıştırarak cildinize sürebilirsiniz.

İsrail’de yapılan bir çalışma DEET içeren OFF! markalı ürünle yukarıda tarifini verdiğimiz ürün olan %100 doğal Terminix ALLCLEARR Sidekick Mosquito Repeller’ın etkilerini karşılaştırmış ve eşit derecede böcek/sineksavar etkide olduklarını tespit etmiştir.

3. Sabunun gücünü kullanın

234324(6)

Cildinizde sivrisinek ya da böcek ısırığı var ise sabunlanarak duş alın. Doğal sinek kovucu ve doğal sivrisinek kovucu olarak esansiyel yağlar ya da zeytinyağı içeren doğal sabunları tercih edin.

4. Her yere tarçın

tarcin-siskinlik

2013 yılında Parasites & Vectors dergisinin yayınladığı bir araştırma tarçın yağının tarım alanlarında kimyasal böceksavarlar kadar etkili olduğunu ortaya koyuyor. Hatta Tayvanda yetişen yerel bir tarçın türüne ait yağın hem laboratuar hem de saha çalışmalarında haşere ile mücadelede %100 etkili olduğu tespit edilmiş. Bu da atalarımızdan kalma doğal çözümlerin en gelişmiş laboratuar ürünlerinden daha etkili olduğunun bir başka kanıtı.

5. Evdeki karınca ve böceklere son
urunler-19022016233933Sinek ve böcek problemi birçoğumuz için mutfak tezgahını ele geçiren karıncalar ve evde karşılaştığımız böcekleri de kapsıyor. Karınca ve böcekleri evinizden uzak tutmak için yerleri aşağıdaki tarifle silin.

4 litre sıcak su
1/4 fincan kastil ya da Murphy sabunu
10 damla nane yağı
10 damla lavanta yağı
10 damla portakal yağı
5 damla sedirağacı yağı
5 damla limon otu (yalancı melisa) yağı
5 damla çay ağacı yağı
İsteğe bağlı çam yağı (koku için)

Ekstra koruma için bu karışımı bir pamuğa dökerek pencere ve kapı pervazlarını da silin.

Kızarıksız, kaşıntısız, sinek ve böceklerden uzak bir yaz geçirmenizi dileriz.

 

Kaynaklar:

Medline raporu: http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002763.htm

Revay EE, et al. Evaluation of commercial products for personal protection against mosquitoes. Acta Trop. 2013 Feb;125(2):226-30.

Mdoe FP, et al. Activity of Cinnamomum osmophloeum leaf essential oil against Anopheles gambiae s.s. Parasit Vectors. 2014 May 2;7(1):209.

NCBI’ın DEET raporu: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14713564

NRDC raporu: http://www.nrdc.org/thisgreenlife/1006.asp

Beyond Pesticides raporu: http://www.beyondpesticides.org/gateway/index.php?pname=deet.htm

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Şifa
Haydi doğaya yürümeye!

Aklınız mı karıştı? Bir anda her şey üst üste mi geldi? Hemen kısa bir doğa yürüyüşüne çıkın.

Kapat