Soğan çayıyla cildiniz gençleşsin

Soğanın doğadan gelen bir çok meyve ve sebze gibi şifalı olduğunu biliyoruz ama yemekler haricinde nasıl kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Mesela cildinizin soğan çayıyla gençleşebileceğini ve bunun yanında çok sayıda faydası olduğunu söylersek ne dersiniz?

Soğan kuersetin olarak bilinen yüksek miktarda antioksidan içermektedir. Enflamasyonu azaltan ve ciltteki yaşlanma etkileri ve kırışıklıkları azaltan bu mucize bitkinin hakkını yemekler harici pek verdiğimiz söylenemez. Yapılan bir araştırmaya göre UV ışınlarından kaynaklanan kolajen azalmasını kuersetin önleyebilirmiş. Kuersetinin de en yoğun bulunduğu bitki soğandır.

Fotoğraf: K8 Unsplash.com

Kırmızı soğan mı, beyaz soğan mı?

Birisinin daha sağlıklı olduğunu söylemek zor. Tüm soğan çekişlerinin cilt için faydalı antioksidanlar bulundurmasıyla birlikte, kırmızı soğanların anti-enflamatuar ve antimikyrobiyel etkileri bulunmaktadır

Cildiniz için soğan çayı nasıl yapılır?

-1.5 bardak suda
-1 soğanın dış kabuğunu koyuna
-Suyun rengi sararana kadar kaynamaya bırakın.
-Sarardıktan ve kaynadıktan sonra altını kapatın ve 15 dakika kadar bekleyin.
Süzüp içebilirsiniz.

Tadı nasıl?

Sanılanın aksine soğan çayı tad olarak içilemeyecek kadar kötü değildir. Tadından illa ki rahatsız olursanız, zerdeçal veya bal gibi antioksidan içeriği olarak yoğun olan başka maddeler de ekleyebilirsiniz. Hatta isterseniz biraz da limonla tad verebilirsiniz. Ayrıca soğan çayına bir adet defne yaprağı ve bir diş sarımsak da ekleyerek soğuk algınlığına da iyi gelecek bir çay yapabilirsiniz.

Soğan çayı başka nelere iyi gelir?

1-Kolestrolü düzenler. Soğandaki kuersetin vücudun iyi kolestrol üretmesini destekler.

2-Kan şekerinize iyi gelir. Bilhassa diyabet hastaları için tavsiye edilen soğan, kan şekerinin birden çıkmasını engeller.

3-Sindirim sisteminize iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır ve vücütta şişkinlik olması önler.

4-Daha iyi uyku uyursunuz. Soğandaki amino asitler doğal sakinleştirir görevi görür, stres seviyesini düşürür ve böylece daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

BUNU DA OKU:  Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 4 probiyotik kaynağı

Fotoğraf: Sarah Gualtieri

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Gıda, Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Kozmetik
Turşulu, buğdaylı, elmalı bir brokoli salatası

Benim soframda salata sıkça yer aldığı için farklı malzemelerden çeşitli salatalar yapıyorum. Evde ve buzdolabında ne varsa onları kullanarak yaptığım

Kapat