Stres atmak için Türkiye’ye gelen Donald Trump’ın oğlu iki yaban geyiğini öldürdü

ABD’de başkan seçilen Donald Trump’ın oğlu Eric, seçim stresini atmak için Antalya’ya geldi. Kentte 3 gün kalan Eric Trump, özel izinle iki geyik vurup, dün Türkiye’den ayrıldı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin 45’inci Başkanı seçilen Amerikalı işadamı Donald Trump’ın oğlu Eric Trump’ın (32), bir Türk işadamının davetlisi olarak Antalya’ya geldiği ortaya çıktı. Antalya’da 3 gün kalan Eric Trump, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü izniyle, Finike kırsalında iki yabangeyiği avladı. Seçim stresini atmak için bu ziyareti gerçekleştirdiği öğrenilen Eric Trump, dün Almanya’ya gitti. Üst düzey bir yetkili, sürpriz ziyaretle ilgili Hürriyet’e, Trump’ın ziyaretinden son derece memnun ayrıldığını aktardı.

TIKLAYIN: Avlanma ile ilgili alınan yeni kararlar doğal hayatın geleceği ile oynuyor

hunt30n-8-web
Donald Trump’ın oğulları Eric ve Donald Jr. bir başka av ziyaretinde

Türkiye’de avcılık, bizzat Orman ve Su İşleri Bakanlığınca teşvik edilen, süresi ve kapsamı yasal olarak düzenlenen bir faaliyet. Avcılık faaliyetleri aynı zamanda bireyler tarafından yasal bir şekilde yapılabilmekte. Avcılık yapmak isteyenler , Bakanlığa bağlı bir internet sayfası üzerinden edindiği formları doldurarak yasal olarak avlanabiliyor. Başka bir ülke vatandaşı da Türkiye’de av turizmi operasyonları düzenleme izni olan bir acenta kanalıyla başvuru yaparak, 10 gün süreyle av yapabiliyor.

Her ne kadar bu süreç yasal olsa da, av turizmi kapsamında avlattırılan büyük memeli hayvanlar arasında soyları tükenme tehlikesinde olanlar ya da yakın zamanda olabilecek olanlar da var.  Yaban keçisi, Anadolu Yaban Koyunu, yaban koyunu, kızıl geyik, karaca, alageyik, çengelboynuzlu dağ keçisi, kurt, ayı ve yaban domuzu gibi canlıların durumu  bu konuda uzman olan biliminsanları yerine avcı derneklerinin isteklerine göre düzenlenmiş. Öyle ki, bazı canlıları için bilimsel veriler göz ardı edilerek “avcılar” arasında yapılan anketle “türlerin sayılarının arttığı” verisi kabul edilmiş.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Hayvanlar
Yeşilist’ten çevre dostu hediyeler

Hem bize destek olmak hem de bu yıl sevdiklerinize sürdürülebilir hediyeler vermek istiyorsanız Yeşilist'in doğa dostu yeni yıl hediyelerinden satın...

Kapat