Sürdürülebilir bir gardıroba sahip olmak isteyenler için 4 ipucu

Geleneksel gardırobunuzu sürdürülebilir kaynaklardan birine dönüştürmek göz korkutucu bir görev gibi görünebilir, ama buna bu şekilde bakmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine uzun vadeli bir proje olarak, yaklaşımınızı alışverişe yönlendirirken yavaş yavaş olacak bir değişim olarak görün. Dolabınızı sürdürülebilir hale getirmek için uygulayabileceğiniz 4 basit ipucumuz var.

TIKLAYIN: Türkiye’den 6 sürdürülebilir giyim markası

#1 30 kez giyme testini uygulayın

Potansiyel yeni bir kıyafetle karşılaştığınızda, kendinize 30 kez veya daha fazla giyip giymeyeceğinizi sorun. Cevap hayırsa alışverişi gerçekleştirmeyin. Bu, yeniden giymek için çok az fırsatı olan özel fırsat kıyafet ve ayakkabıların çoğunu ortadan kaldıracak. Üstelik, sizi daha çok yönlü, pratik parçalara doğru itebilecek bir testtir. 

#2  Mevsim ötesi kıyafetlere yatırım yapın

Mevsimsel sınırları aşabilecek kıyafetleri en faydalı yatırım olarak görebilirsiniz. Genellikle bu, kot pantolon, tişört, blazer ve klasik elbiseler gibi daha basit parçalar anlamına geliyor. Karar verirken yaşadığınız şehrin iklimini göz önüne alın. Eğer serin ve bulutlu bir iklimde yaşıyorsanız, yılda ortalama otuz giyme testini geçmeyecek olan yazlık elbiselere bütçenizi ayırmayın. Ne giyeceğinizi ve mevsimsel açıdan daha uygun giyinme için ne giyilebileceğini öğrenin.

3. Sürdürülebilir markalar listesi hazırlayıp alışverişinizi yapın

Sürdürülebilir alışverişe giden en büyük engellerden birinin nereden başlayacağını bilemeyen insanlar olduğunu düşünüyorum. Anahtar öğeleri alabileceğiniz bir perakendecilerin listesi oluşturup alışverişinizi yapın. Bir dezavantajı, etik perakendecilerin ve markalara ulaşmak görece daha zor olması sebebiyle şahsen daha fazla çevrimiçi alışveriş yapma eğiliminde olduğumdur, ancak bu aynı zamanda daha bilinçli bir satın alımla sonuçlanıyor. İkinci el marketler de sürdürülebilir kıyafet almanın bir başka basit yoludur.

#4 Paranızı nasıl harcayacağınızı ayarlayın.

Alışveriş yapmayı paranızı anlamsız bir şeyin üzerine atma şansı olarak düşünmeyin. Bunun yerine, giyilecek ve yeniden giyilecek temel bir parçaya yapılan bir yatırım olarak bakın. Bu yıl sadece bir kot pantolon alacağınızı ya da bu ay bir parça kıyafet alacağınızı düşünün ve bunu yapın.

Bunların hepsi zaman alan süreçler; bu konuyla alakalı bunalmış veya korkmuş hissetmeyin. Sadece yavaşça, parça parça inşa edin. Çok geçmeden, çevresel ve etik endişelerinizi yansıtan bir gardırobunuz olacak, bunun için fazladan para harcamak zorunda kalmaksızın.

Kaynak:
Treehugger

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Sinem Uğurdağ

Istanbul’da başlayan hayat yolculuğum farklı kıtalarda yaşadığım uzun soluklu deneyimlerle birlikte tüm heyecanıyla devam ediyor. Yoga, kamp, fotoğraf, müzik festivalleri ve yemek yapmak vazgeçemediğim ve nerede olursam olayım hayatıma renk katan ilgi alanlarım. Bunların yanı sıra, doğayla ilişkimi her geçen gün daha da güçlendiriyorum; farklı coğrafyaları gözlemledikçe dünyamızın tabiatına hayranlığım artıyor. Herkesin önce kendi bedenine sonra etrafındaki canlılara karşı sorumlu olduğuna ve bunun bilincinde olan her bireyin farkındalık yaratması gerektiğine inanıyorum.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Hayat, Kişisel Bakım, Moda
Documentarist programından 15 yeşil film

Documentarist İstanbul Belgesel Günleri bu yıl 15-20 Haziran tarihleri arasında 12. kez seyirciyle buluşuyor. Festivalin film gösterimleri Aynalı Geçit, Vault34/Yeşilçam...

Kapat