Sürdürülebilir ekonomi ve bez çanta

Sürdürülebilirlik kelime anlamı olarak; çeşitlilik ve üretkenliğin devamlılığı sağlanırken, daimi olabilme yeteneğini korumak olarak tanımlanır.

TIKLAYIN: Neden bez torba? Plastik torba yerine bez torbaları seçmek için 10 neden

Küresel anlamda kamuoyunun sürdürülebilirlik kavramıyla tanışması Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışan Dünya Çevre ve Kalkınma Komisyonu’nun 1987 yılında yayımladığı “Ortak Geleceğimiz” isimli raporu sayesinde oluşmuştur. Bu raporda sürdürülebilirliğin tanımı şu şekilde yapılmıştır: İnsanlık; doğanın gelecek kuşakların gereksinimlerine cevap verme yeteneğini tehlikeye atmadan, günlük ihtiyaçları temin ederek, kalkınmayı sürdürülebilir kılma yeteneğine sahiptir. Hepimizin hayatı doğal kaynaklara bağlıdır. Ve bu doğal kaynaklar sonsuzluğa sahip değildir. Bu aşamada sürdürülebilirlik kavramı devreye girer. Sürdürülebilirlik sağlamak demek doğa ve insan arasında denge oluşturmak demektir. Bu dengenin oluşturulması ise bizim elimizdedir.

Peki nasıl başaracağız bunu? Bunun tek cevabı var; seçimlerimizi doğru yönlendireceğiz. Teknolojimizi, iklimimizi, çevremizi, enerjilerimizi, doğal kaynaklarımızı iyi tanıyıp, analiz edecek ve uzun vadeli planlar yaparak, planlı bir şekilde kaynaklar üzerinde yönlendirme yapacağız. Kaynakların kıtlığı ekonomi bilim dalının tanımında da vardır ve asırlardır hiç bitmeyecekmiş gibi tükettiğimiz doğal kaynaklar kıt ve tükenebilir normdadırlar. Bu durumda kıt kaynakları doğru kullanım ile yaşanabilir bir çevrede ve sürdürülebilir bir ekonomide yaşamsal dengelerimizi kurgulamamız gerekiyor.

Bez çantalar sürdürülebilirlik kavramında taşıma, ambalajlama ve saklama ürünleri içinde çok önemli bir paya sahiptir. Uzun erimli kullanıma uygunluğu (yani hammadde, işgücü ve enerji israfına engel olması), hammaddesi ile doğada geri dönüşebilmesi (yani çok az bir enerji ve üretim girdisi kullanılarak yeniden ürün yapılabiliyor olması) ve en önemlisi de doğaya zarar vermemesi (yani %100 çevreci konsepti) sebebiyle bez çanta kullanarak sürdürülebilir bir yaşama katkı sağlıyoruz. Bez çanta kullanarak, hammadde ve enerji israfını engelliyoruz ve sürdürülebilirliğe katkı sunuyoruz. Diğer çantalar ve ambalajların tek kullanımlık yada kısa erimli kullanıma uygun olmaları sebebiyle bu özellikleri bulunmamaktadır.

Kullandığınız bez çantaları dış mekanlarda bırakmanız veya katı atıkların içine çöp olarak atmanız durumunda doğaya zarar vermiyorsunuz, ki biz bez çantalarınızdan bu şekilde vazgeçmenizi zaten önermiyoruz. Eskimesi,  yırtılması, deformasyonu vb uzun kullanım sebebiyle vazgeçtiğiniz bez çantanızı evinizde doğru şekilde ayrıştırıp geri dönüşebilir konteynırlara bırakmanız durumunda çantanız katı atık ayrıştırma tesislerinde hammadde olarak tasnif ediliyor ve yine bez çanta veya farklı bir tekstil ürünü hammaddesi olarak sürdürülebilir yaşama dönüyor.

Terminolojik geçmişi henüz 30 yaşında olan ama kullanım ve tüketim alışkanlıklarımız ile geleceğimizde çok çok önemli bir yere sahip olan sürdürülebilirlik için uzun süreli kullanılabilen, geri dönüşebilen ve doğaya zarar vermeyen bez çantaları tercih edelim.

BUNU DA OKU:  Yeşil Posta: Ülkemizden ve dünyadan haberler
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Geri Dönüşüm, Hayat, Moda
Bu şehir astım, alerji ve kalp rahatsızlıklarına karşı doğayı değerlendiriyor

Hava kirliliğinden ortaya çıkan alerji, astım ve kalp rahatsızlıklarına karşı ABD'de bulunan Louisville şehri 14,5 milyon dolarlık bir program ile...

Kapat