Talk pudrası yerine kullanabileceğiniz 5 doğal çözüm

Talk pudrasının yumurtalık kanserine yol açtığı yönündeki iddialar sürüyor. Geçtiğimiz yıl Missouri mahkemesi Johnson & Johnson şirketini, uzun yıllar günlük olarak talk pudrası kullanan ve yumurtalık kanserine yakalanarak hayatını kaybeden bir kadının ailesine 72 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum etmişti.

TIKLAYIN: Talk pudrası kansere mi yol açıyor?

Johnson & Johnson yetkilileri pudra kullanımı ve yumurtalık kanseri arasındaki bağın kesin olarak ispatlanamadığını savunsa da buna benzer binlerce dava sürüyor ve kafalardaki soru işaretleri giderilemiyor. Bunun yanında talk maddesini uzun süre solumanın riskleri de tartışılıyor. Siz de bu riski almak yerine doğal çözümlere yönelmeyi tercih ediyorsanız talk pudrası kullanmak yerine bu doğal malzemeleri kullanabilirsiniz.

Mısır nişastası
Mısır nişastası çok uzun zamandır bebek pudrasına alternatif olarak kullanılmaktadır. Yoğunluğu pudra ile bire bir aynı olduğundan aynı emiciliği sağlayacaktır.

Ararot ya da tapiyoka nişastası
Bulunması mısır nişastasına göre daha zor olsa da Güney Amerika’da yetişen ararot ve tapyoka bitkilerinin nişastası da mısır nişastası ile aynı sonuçları almanızı sağlayacaktır.

Karbonat
Hem temizlikte hem de kişisel bakımda onlarca sorunun çözümü olan karbonat, pudra olarak da kullanılabilir. Birçok insan deodorant yerine karbonat kullanmakta.

Yulaf unu
Yukarıdaki malzemelerden daha iri taneli bir çözüm arıyorsanız yulaf ununu da deneyebilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Kozmetik, Sağlık
Biliminsanları açıklıyor: Kalbe iyi gelen gıdalar hakkında doğru bilinen yanlışlar

Beslenmeniz söz konusu olduğun doğru bildiğiniz çok yanlış var ama biliminsanları bu konuları hızlı bir şekilde açıklığa kavuşturuyor.

Kapat