Almanya hava kirliliğini azaltmak için toplu ulaşım hizmetlerini ücretsiz yapmayı planlıyor

Avrupa Birliği’nin çevre kirliliği ile ilgili kurallarını uygulamak ve olası cezaları önlemek adına, Almanya hükümeti hava kirliliği ile mücadele eden şehirlerinde toplu ulaşım hizmetlerini ücretsiz yapmayı planlıyor.

Federal hükümetin bu önerisinin özellikle 5 şehirde; Bonn, Essen, Herrenberg, Reutlingen ve Mannheim, en geç bu yıl sonunda olmak üzere uygulanmaya konulması bekleniyor.

Alman ve İngiliz bakanlar geçtiğimiz ay Brüksel’deki Avrupa Komisyonu’na çağrılmış, Avrupa Birliği kurallarına uymamalarının sebepleri ve bunu düzeltmek için ne yapacakları hakkında bilgi vermeleri istenmişti.

Alman bakanların Avrupa Komisyonu’na cevabı olarak gönderilen mektupta ise toplu ulaşım hizmetlerinin ücretsiz verilme planı ile özel ulaşım araçlarının azaltılmasını hedefledikleri belirtiliyor. Bakanlar mektupta, hava kirliliğine karşı önlemleri ertelemeden uygulamanın Almanya için en yüksek derecede öneme sahip olduğunu da belirtiyor.

Mektup aynı zamanda hükümet tarafından bu şehirlerde araba paylaşım uygulamalarının destekleneceğini, şehirlerde düşük salım bölgeleri oluşturulacağını ve filo hizmeti veren otobüs gibi araçların salımlarına sınır getireleceğini de öne sürüyor.

 

Almanya’da toplu ulaşım hizmetleri halihazırda oldukça uygun olarak kabul ediliyor. Aylık sınırsız ulaşımın 60 ile 90 € (280-420 ₺) Alman şehirleri, Avrupa’nın en ucuz toplu ulaşım hizmetlerine sahip şehirler arasında.

Avrupa Komisyonu için yapılan açıklamada, kuralları uygulamayan ülkelerden alınan yeni tekliflerin dikkate alınacağı ve ülkelere ceza verilip verilmeyeceğinin değerlendirileceği belirtildi.

Komisyon, Avrupa Birliği vatandaşlarının sağlığını etkileyen bu uygulamalara tüm ülkeler alınan ortak karar sonucunda ceza verme yetkisine sahip. Yapılan açıklamada 130 Avrupa şehrinin yaşam kalitesini etkileyen hava kirliliği ile savaştığı ve bu durumun 400 bin erken ölüme yol açtığı da belirtiliyor.

81 ilinden sadece 6 şehrin havasının temiz olduğu Türkiye’de ise özellikle İstanbul’da toplu ulaşım hizmetleri geçtiğimiz yıl ortalama %11,5 oranında zamlanmış, 180 geçişli tam biletin ücreti 185₺’den 205₺’ye çıkmıştı.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Gündem, İklim Değişikliği, Kent, Kurumsal Sürdürülebilirlik
Tüm deniz yaşamının 4’te 3’ünü besleyen Antarktika Okyanusunu koruma altına alalım

9.000 canlı türüne ev sahipliği yapan Antartika Okyanusun'da 1,8 milyon kilometrekarelik bir koruma alanı oluşturulması için Greenpeace'in başlattığı kampanyaya siz...

Kapat