Tasarımın Yeşil Zirvesi “EKODesign Konferansı” 6. yılında dünyaca ünlü yerli ve yabancı konuşmacıları ağırlıyor

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen EKODesign Konferansı, 16 Nisan 2013 Salı günü gerçekleştirilecek. 6 yıldır yarattığı tartışma ortamı ve yayınları ile ülkemizde sürdürülebilir tasarım ve kentleşmenin önünü açmayı hedefleyen EKODesign, 2013 yılında mimar, tasarımcı, planlamacı ve müteahhitlerin yanısıra kamu ve yerel yönetimlere inovatif ve sürdürülebilir başarı hikayeleri sunuyor.

Geberit ve Vaillant ana sponsorluğunda düzenlenen EKODesign 2013, aralarında yeşil kentlerin tasarımcısı ZUS (Zones Urbanies Sensibles) Kurucu Direktörü Kristian Koreman, yeşil pazarlama ve iletişim danışmanı Robin Good, İsveç hükümetinin girişimi kent planlama ve kamu yönetimi insiyatifi SymbioCity Kıdemli Danışmanı mimar Stellan Fryxell’in de bulunduğu dünyaca ünlü konuşmacıları ağırlıyor.

Finans, ekonomi, yeşil girişimcilik, toplumsal gelişim ve farkındalık alanlarında aktif olarak çalışan Yeşilist Kurucu Direktörü ve Climate Project Türkiye Temsilcisi Ergem Şenyuva, EKODesign Konferansı 2013’ün moderatörü olarak sürdürülebilirliğin çevresel, ekonomik ve toplumsal bileşenleri ile birlikte verimli bir platformda tartışılmasını sağlayacak.

EKODesign Konferansı’nda bu yıl anahtar konuşmaların yanısıra Moderatör Ergem Şenyuva “Sürdürülebilirleştiremediklerimizden misiniz?”, “Düşük Karbonlu Ekonomi ve Kalkınma Dönemi” ve “Bir Gün Ben de Tükenecek miyim?” oturumlarını yönetecek.

16 Nisan 2013 Salı günü, YEM Etkinlik Salonu’nda gerçekleştirecek EKODesign 2013, 6. yılında “Sürdürülebilirliğin Boyutları” başlığı altında yeşil kavramını çevresel, ekonomik ve toplumsal boyutlarıyla ele alacak, kentten ürüne tasarım, iş modelleri ve iletişim kapsamında birbirinden beslenen farklı disiplinleri bir araya getirecek.

Yeşil kentlerin tasarımcısı ZUS Türkiye’de

Kentsel alanlar, parklar, kamusal alanlar, yapılar ve enstalasyonlarıyla dikkat çeken ve sürdürülebilir bir gelecek hedefleyen projeler üreten Hollanda merkezli ZUS’un (Zones Urbaines Sensibles) Kurucu Direktörlerinden Kristian Koreman, konferansın ilk anahtar konuşmacısı olarak “Geçici/Kalıcı Şehirler Yapmak” başlığıyla programda yer alıyor. Koreman 1960’dan bu yana ağır kentleşme olgusu yaşayan ülkemizde sürdürülebilirlik perspektifinden “Şehirleri nasıl yaparız? Şehirleri kimler yapar?” sorularını cevaplayacak. Türkiye’nin kentleşme sürecini de değerlendirecek olan ZUS’un konuşması “Kentsel Dönüşüm”ün gündemde olduğu bu günlerde hepimiz için önemli bir anahtar olacak.

“Yeşil” kurumlar için değişen medya düzeninde “sürdürülebilir” iletişim stratejisti Robin Good

Kurumların “yeşil” stratejilerinin başarıya ulaşmasının en önemli boyutlarından birinin iletişimin doğru yapılması olduğu biliniyor. Web pazarlama, internet girişimleri ve yeni medya akımında uzman Robin Good, iletişim kanalları aracılığıyla sürdürülebilirliğin teşvik edilmesi ve sürdürülebilir iletişim yönetiminde yenilikçi yaklaşımların benimsenmesi konularını gündeme taşıyacak. Robin Good, değişim ve dönüşüme anahtar olacak 7 adım çerçevesinde “21. Yüzyıl Şirketleri için Sürdürülebilir İletişimin Geleceği” başlıklı konuşmasında uluslararası örnekleri masaya yatıracak.

Belediye ve Yerel Yönetimler için Sürdürülebilir Planlama ve Yönetim Danışmanı Mimar Stellan Fryxell

SymbioCity; İsveç’te İsveç hükümetinin girişimi olarak Swedish Enterprise işbirliğinde Business Sweden tarafından yönetilen mimarlık, tasarım, enerji, ulaşım, atık yönetimi, su yönetimi, iletişim ve bilgi konularını kentsel gelişim ve planlama modelinde entegre eden inovatif ve başarılı bir yaklaşım. EKODesign 2013 SymbioCity Kıdemli Danışmanı ve Tengbom Architects Ortağı Stellan Fryxell anahtar konuşmacılar arasında ağırlıyor.

Sürdürülebilirliğin Kalkınma ve Piyasa Ekonomisi boyutları EKODesign 2013’de

“Düşük Karbonlu Ekonomi ve Kalkınma Dönemi” konulu söyleşide ise UNDP İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi Direktörü Simona Marinescu ve Pramex International Türkiye Temsilcisi Dr. Rıza Kadılarmoderatörün sorularını yanıtlayacak.

Sürdürülebilirliğe Eleştirel Bakıyoruz;

Son yıllarda trend haline gelen sürdürülebilirlik kavramına eleştirel bir gözle bakış da EKODesign 2013 sahnesini zenginleştirecek. Sürdürülebilirliğin kavramsal olarak tüketilmesine eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşacak olan Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşen Ciravoğlu ise moderatörün sorularını son söyleşide yanıtlayacak

EKODesign Konferansı 2013, Hediye Güven ve Orkestrası’nın performansına da sahne olacak.

Gün boyunca Emlak Web TV tarafından canlı yayınlanacak olan konferansa; Twitter üzerinden #ekodesign2013 ve twitter.com/YEMEtkinlik bağlantıları ile soru ve görüş iletmek mümkün olacak.

Detaylı bilgi ve katılım için: www.ekodesignkonferansi.com

EKODESIGN KONFERANSI 2013 PROGRAMI

Günün Moderatörü
Ergem Şenyuva | Yesilist.com Kurucu Direktörü, Climate Reality Project Türkiye Temsilcisi

09:30-10:00 Kayıt ve Kahvaltı

10:00-10:10 Açılış Konuşmaları
Doğan Hasol | Yapı-Endüstri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı
Haluk Sur | Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) ve Urban Land Institute (ULI) Türkiye Başkanı*
Erdoğan Bayraktar | T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı*

10:10-10:50 Geçici/Kalıcı Şehirler Yapmak
Kristian Koreman | ZUS (Zones Urbaines Sensibles) Kurucu Direktörü

10:50-11:30 21. Yüzyıl Şirketleri için Sürdürülebilir İletişimin Geleceği
Robin Good | IKONOS CEO, POP Campus Kurucusu, MasterNewMedia Genel Yayın Yönetmeni

11:30-11:50 Hediye Güven ve Orkestrası
Hediye Güven | Müzisyen-Söz Yazarı

11:50-12:10 Kahve Arası

12:10-12:50 Moderatör Soruyor! “Sürdürülebilirleştiremediklerimizden misiniz?”
Christian Steinberg | Geberit International Genel Müdürü

12:50-14:00 Öğle Yemeği

14:00-14:40 Moderatör Soruyor! “Düşük Karbonlu Ekonomi ve Kalkınma Dönemi”
Simona Marinescu | UNDP İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi Direktörü
Dr. Rıza Kadılar | Pramex International Türkiye Temsilcisi

14:40-15:20 Sürdürülebilir Bir Kent Modeli Yaklaşımı: “SymbioCity”
Stellan Fryxell | SymbioCity Kıdemli Danışmanı, Tengbom Architects Ortağı

15:20-15:40 Hediye Güven ve Orkestrası
Hediye Güven | Müzisyen-Söz Yazarı

15:40-16:00 Kahve Arası

16:00-16:40 Moderatör Soruyor! “Bir Gün Ben de Tükenecek miyim?”
Doç. Dr. Ayşen Ciravoğlu | Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi

16:40-17:00 Müzik ve Kapanış

* Katılımları halinde.


Geberit Hakkında

GEBERIT A.G firmasının temeli 1874 Yılında Bay Albert Gebert tarafından atılmıştır. Geberit, dünya ihtiyacının % 40’ını karşılarken; tesisat teknolojisinde 8 farklı ülkede, 17 üretim tesisinde, 2 ana ürün grubu üretimi ile liderliğini korumaktadır. Dünya’da ve Türkiye’de sıhhi tesisat ve borulama sistemleri alanlarında sürekli yeni trendleri belirler ve yaratıcı çözümler sunar; aynı zamanda kaliteli, uzun ömürlü ve kolay kuruluma sahip tesisat malzemeleri üretir. Dünyada 41 ülkede kendi ofisleri, 59 ülkede temsilci ofisleriyle olmak üzere, toplam 100 ülkede, 6000 çalışanı ile faaliyet göstermektedir. Ürün grupları; gömme rezervuarlar, genel mekanlar için elektronik ürünler, duş sistemli özel klozet kapakları, sifonlar, duş drenaj sistemleri, atık sular için HDPE boru ve fittingsleri, pluvia yağmur suyu drenaj sistemleri, temiz su tesisatları için Mepla boru ve fittingsleri, mapress presli bağlantılı ürünler olarak özetlenebilir. Yaklaşık 25 yıldır Türkiye’de satış ve pazarlama faaliyetlerini yürüten Geberit, ilk 14 yıl distribütör firma aracılığıyla, 2002 yılından beri ise Geberit Türkiye olarak hizmet vermektedir. Daha fazla bilgi için www.geberit.com.tr


Vaillant Hakkında

Şofbenin , termosifonun ve kombinin mucidi Vaillant 1874 yılında Johann Vaillant tarafından Remscheid’da kurulmuştur. Sadece Almanya’daki beş fabrikasında üretim yapan Vaillant’ın ana üretim kalemleri; gaz yakıtlı konvansiyonel ve yoğuşmalı kombi cihazları, duvar ve yer tipi yoğuşmalı kazanlar, sofbenler, sıvı yakıtlı kazanlar, elektrikli şok ısıtıcılar, boylerler, güneş enerjisi sistemleri, ısı pompası sistemleri, mikro kojenerasyon sistemleri, oda termostatları ve kontrol cihazlarıdır. Kısaca Vaillant LPG , doğalgaz, fuel-oil, elektrik ve yenilenebilir enerji ile çalışan sıcaksu ve ısıtma sistemlerinde komple program sunan bir firmadır. Vaillant gerçekleştirdiği satınalmalarla bugün ısıtma teknolojileri alanında Dünya’nın en güçlü grupları arasında yer almaktadır. Daha fazla bilgi için www.vaillant.com.tr


Yapı-Endüstri Merkezi “Yapı Dünyasının 45 yıldır Bilgi Merkezi”

1968 yılında kurulan Yapı-Endüstri Merkezi, 45 yıldır yapı dünyasına bilgi merkezi olarak hizmet vermektedir. YEM sektördeki üreticilerle, bu ürün ve hizmetlere ihtiyaç duyanları bir araya getirecek platformlar oluşturmakta, sektöre özel hizmetler üretmektedir. Bilgi hizmetleri ve sektörel araştırmalarla sektörü aydınlatan YEMAR, teknik, kültür-sanat yayınları ile YEM Yayın, yerli yabancı geniş yelpazede sektöre yönelik yayınların satışa sunulduğu YEM Kitabevi, yapı malzemeleri ve teknolojilerinin sergilendiği, bölgenin en büyük buluşmaları YAPI Fuarları – Turkeybuild, YEM Etkinlik ile gerçekleştirilen yıl bütününe yayılan organizasyonlar, yapı dünyasının bilgi portali yapi.com.tr, mimarlık ve tasarım yayın platformu mimarizm.com, ülkemizin en kapsamlı yapı ürün kataloğu Yapı Kataloğu, mimarlık, tasarım, kültür, sanat dergisi YAPI, sanal ortamdaki mimarlık müzesimimarlikmuzesi.org, Tasarım ve Yenilikçi Malzeme Danışmanlık Merkezi Material ConneXion® İstanbul ve sektörün ihtiyacına yönelik oluşturulan diğer pek çok ürün ve hizmetle Yapı-Endüstri Merkezi yapı dünyasının temel taşlarını oluşturmaktadır. Daha fazla bilgi için: www.yem.net

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Etkinlikler, Kent, Mimari
Tabiat Kanunu: Yoklamada sınıfta kalanlar

Tabiat Kanunu müzakere toplantısında sandalyeler boş kaldı.

Kapat