Terra Madre kutlu olsun!

100.000’i aşkın üyesiyle 150 ülkede örgütlenmiş, iyi, temiz ve adil gıdayı savunan Slow Food hareketi 10 Aralık 2012 tarihinde dördüncü kez Terra Madre Günü’nü kutlayacak.

2009 yılından bu yana her yıl Aralık ayında kutlanan ve toprağın bereketini taçlandıran bu gün, Slow Food felsefesine inanan herkesi, gıda topluluklarını ve yerel otoriteleri bir araya getirerek sürdürülebilir bir gıda sisteminin öneminin altını çiziyor.

Yerel tatların, yerelde üretilenin baş tacı edildiği ve gıdanın sağlayıcısı olan üreticinin tüketici ile buluştuğu, toprağın, tohumun bereketinin konuşulduğu bir gün olarak Toprak Ana Günü, Slow Food hareketinin de doğum günü sayılıyor.

terra_madre_world

Hareketin Türkiye’deki en geniş katılımlı ve aktif topluluğu olan Fikir Sahibi Damaklar grubu bu yılki Toprak Ana Günü etkinlikleri kapsamında, 8 Aralık Cumartesi günü saat 8:00’den itibaren, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği işbirliğiyle ekolojik sertifikalı ürünlerin sağlıklı ve güvenilir bir model ile tüketiciye kısa yoldan ve uygun koşullarda ulaşmasına olanak sağlayan Şişli %100 Ekolojik Pazarı’nda aşure pişirecek ve dağıtacak.

“Türkiye’nin dört bir köşesindeki üreticilerden getirilen meyve, baklagil ve tohumlarla aşuremizi çevirir, hep birlikte pişer ve pişirirken sohbetimiz gıdamız, gıdamıza sağlık veren eller ve binlerce yılın kadınlarının bilgisi, görgüsü olsun!” diyen Slow Food, Fikir Sahibi Damaklar lideri Defne Koryürek, İstanbul, Şişli %100 Ekolojik Pazarı’nda bir araya gelecek tüm katılımcılardan beraberlerinde “mutfak dolusu anne, büyükanne hikayesi” getirmelerini istiyor.

İstanbul’un yeme içme simaları, şef ve aşçıları Şemsa Denizsel, Refika Birgül, Jale Balcı, Özge Samancı, Aydan Üstkanat, Tuba Şatana, Maksut Aşkar’ın yanı sıra Mutfak Sanatı Akademisi şeflerinin de katılacağı etkinlik herkese açık olarak: 8 Aralık Cumartesi günü Şişli %100 Ekolojik Pazarı’nda saat 8:00 – 14:00 arası gerçekleştirilecek.

Toprak Ana Günü çerçevesinde Türkiye’de ve dünyada gerçekleşecek tüm toplantı ve etkinlikleri sitesinden takip edebilirsiniz.

Slow Food Fikir Sahibi Damaklar
www.fikirsahibidamaklar.org
www.facebook.com/fikirsahibidamaklar

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Etkinlikler, Gıda, Gıda Gündemi, Kent, Topluluklar
Engelsizsiniz!

EngelSİZsiniz !

Kapat